רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"הייתי חוזרת הביתה עם סימנים כחולים"

מורה בישראל סיפרה בקול שבור: "הייתי עומדת מול ילד בכיתה ב' ומתמודדת עם אלימות קשה" • עוד הוסיפה: "מאשימה את המערכת, אין חוק שמגן על המורים"


עם החזרה לבית הספר השבוע עלתה לשידור מורה בישראל שעברה התעללות מתמשכת בידי אחד התלמידים שלה, והוא רק בכיתה ב'. המורה סיפרה על אלימות הקשה שחוותה בשיחה עם גלעד שלמור ודורון הרמן ב-103fm.

"החלטתי להישאר בעילום שם כדי להגן על כבוד בית הספר, ההורים, הילד וכבודי שלי. לפני שאספר את הסיפור חשוב לי לציין שהילדים עליהם ידובר הם מאוד חמים ורגישים שיש להם קטעים מסוימים. לעיתים יש התנהגויות חורגות מהנורמה. אני לצערי הייתי חוזרת חבולה עם סימנים כחולים הביתה לאחר שילד בכיתה ב' היה מאגרף אותי ומרביץ לי. זה לא משהו שהוא שלט בו. הוא בכה והצטער לאחר מכן אך אני ספגתי את זה במהלך יום יום. נדרשתי ללכת על ביצים.

היו הרבה פגישות עם ההורים והיה שלב בו הייתי מתעדת בזמן שיעור את ההתנהגות של הילד שלא יחשבו שאני ממציאה. להורים קשה לקבל דבר כזה כשרואים דבר כזה וחושבים שזה יעבור. זה לא יעבור. יש דברים שהם מחוץ לגבולות הנורמה. רואים את זה וצריך לטפל בזה. הרגשתי כמו שק אגרוף. יש כאלה שיש להם בעיות התנהגויות מסוימות ומספיק טריגר ולו הקטן ביותר כדי להוביל אותם להתפרצות. אני לא מאשימה את ההורים אלא את המערכת שמאפשרת למצב כזה לקרות. אני לא אומרת בהכרח להעביר את הילד למסגרת אחרת אבל כן לדרוש אבחון פסיכיאטרי שההורים נמנעים מלבצע אותו".

הצורך של המערכת לתייג...
"זה לא לצורכי תיוג. כל המערכת סובלת מכך, כולל הילד עצמו. גם התלמידים עצמם סובלים ובוהים בהתפרצות של הילד ללא ידיעה מה לעשות ואני נותרת חסרת אונים מול הילד באותו הרגע. אלו מקרים שאין התראה לכך. באותו הרגע אני צועקת לתלמידים לקרוא למנהלת או לסגנית ולעיתים מוציאים את התלמיד בכוח מהכיתה".

כמה הנושא נפוץ בשיח בין המורים?
"זה קרה הרבה בבית הספר. היו עוד מקרים אך מכיוון שהמערכת מאוד מכילה את ההורים – המורים סובלים והם הופכים לשקי אגרוף. ידיהם של המערכת כבולות. עד שזה לא ישנה אנחנו סובלים את הכל. אין חוק שמגן על המורים ומגן על זכויותיהם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

04/09/2019
הישארו מעודכנים

גלעד שלמור
גלעד שלמור