103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"גנץ ולפיד כשלו בהבנת האיום והמציאות"

השר גלעד ארדן על החלטתו של רה"מ לחשוף מידע בדבר אתרי נשק גרעיני, מהלך שזכה לביקורות מצד כחול לבן: "אין להם מה לומר, הם יקשרו הכל לפוליטיקה"


ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לכנס מסיבת עיתונאים אתמול (ב') בה חשף אתרי נשק גרעיניים בריש גלי, פעולה שהתקבלה בביקורות רבות מצד חברי הכנסת ממפלגת כחול לבן. השר לביטחון פנים ונושאים אסטרטגיים גלעד ארדן וחבר הקבינט המדיני ביטחוני (הליכוד) הגיב לדברים והביע את דעתו על החלטתו השנויה במחלוקת של נתניהו. 

"ראש מהמשלה לא אמור לעדכן בכל צעד את הקבינט, גם אם מדובר בצעד במסגרת המערכה התודעתית. ראש הממשלה עוסק במאמץ הזה כבר שנים רבות וזה פתטי לזעוק שמדובר בשיקולים פוליטיים. אני חושב שבעיתוי הזה יש חשיבות לחשוף את העובדה שהם (האיראנים) ממשיכים לשקר לקהילה הבינלאומית, לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, להסתיר אתרים ולהמשיך בכוונות לנשק גרעיני".

יאיר לפיד ואחרים אומרים שמדובר בשיקולים פוליטיים וניצול ציני של מידע חסוי על מנת לשרת אינטרסים פוליטיים של הליכוד ושל ראש הממשלה.
"את אותם הדברים אמר לפיד לפני שנה וחצי כשראש הממשלה חשף בתיאום עם המוסד את ארכיון הגרעין האיראני. אזרחי ישראל יודעים היטב שמדובר במערכה מתגלגלת מול מדינת רשע כמו איראן. למערכה הזו יש חלק מתקפתי וחלק תודעתי על מנת לחשוף את השקרים ואת מתקפת החיוכים שהחלה בתקופת רוחאני וזריף. ראש הממשלה הוא היחיד שמוביל את המערכה התודעתית הזו בזמן שיאיר לפיד ובני גנץ כשלו בהבנת האיום והמציאות. הם הרי תמכו בהסכם הגרעין שהוביל הנשיא אובמה".

איך התבטאה התמיכה שלהם? איפה היא באה לידי ביטוי?
"בדיונים בקבינט. כשהיו דיונים על איך להתייחס לרצונה של ארה"ב לחתום על אותו הסכם גרוע עם איראן, ראש הממשלה עמד נגד כל הלחצים בזמן שלפיד וגנץ ביטאו עמדה אחרת. צריך לדעת לעמוד בלחצים בינלאומיים כשהעמדה היא נגד ישראל. ללפיד וגנץ פשוט אין את זה".

זה מקרי שהליכוד קנה ברשתות החברתיות שטח פרסומי שעולה לאוויר בדיוק בזמן שראש הממשלה נאם בנושא?
"השידור של דברי ראש הממשלה היה באתר הרשמי של משרד ראש הממשלה וכל גורם, בין אם פוליטי או לא, יכול היה לשתף אותו, כולל הליכוד שמתגאה בפעילות הממלכתית שמבצע ראש הממשלה. זה טבעי ששבוע לפני בחירות כל המפלגות יעלו בקמפיינים במועד הזה. שכחול לבן ידברו על התחלופות שהם מציעים בכל התחומים שיש להם ביקורת במקום לייבב ולהתלונן. שיציעו אלטרנטיבה".

שקלת להיות שגריר באו"ם וחששת שאם המינוי שלך לא יאושר, בגלל שאתם נמצאים בממשלת מעבר, אתה תפסיד גם את המינוי הזה וגם את המיקום המכובד שלך ברשימת הליכוד.
"זה לא מדויק. לא חששתי כי היועץ המשפטי לממשלה היה מאוד נחרץ בחוות דעתו שמינוי שגריר ישראל באו"ם הוא הכרחי וניתן לבצע אותו גם בתקופת בחירות. בסופו של דבר החלטתי שבסיטואציה הפוליטית הקיימת, כשיש סכנה ממשית לשלטון הימין והליכוד, אני רוצה לרתום את היכולות שלי לשכנוע ולנאום בכנסים. כעת אני פוגש את הציבור ערב ערב כדי לשכנע".

מה עם הדיבורים בכחול לבן שאם נתניהו לא ירכיב ממשלה הם יעשו רוטציה עם הליכוד בלי נתניהו?
"זה שוב מבטא דרך עקומה של קומבינות. הליכוד היא מפלגה דמוקרטית וחברי הליכוד בחרו בפריימריז את בנימין נתניהו לראשות המפלגה. אם הציבור יאמר שהוא בוחר בביבי אז הם יכתיבו לליכוד אם הוא ימשיך לכהן או לא? אני רוצה שבני גנץ יודיע שאם היועץ יחליט לפתוח בחקירה פלילית כנגד המימד החמישי, שהציגה מצג שווא למשטרה כאילו יש לה לקוחות עבר, הוא יודיע שהוא מסיר את מועמדותו. אין לנתניהו כתב אישום והם פוסלים אותו מלהיות ראש הממשלה או שותף קואליציוני".

זה לא המצב של נתניהו, כבר הוגש נגדו כתב חשדות בכפוף לשימוע. הוא בצעד מתקדם יותר.
"אני מקווה שהדברים ישתנו. הם רוצים לקבוע שעל בסיס החקירה המשטרתית יגזרו כאן גורלות".

שמעת על האיומים של חוקרי המשטרה על ניר חפץ?
"בגלל רגישות הנושא והעובדה שאני פוליטיקאי אני חשוף רק לפרסומים התקשורתיים. אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, שמנחים ובודקים את עבודת המשטרה בכל שקשור לחקירת נבחרי ציבור, יגיבו לפרסומים שכאלה. התוכן עצמו מערער את ביטחון הציבור אך אין לי מידע שמאפשר לי להתייחס אליו".

כחול לבן מסרו בתגובה: 'גם ארדן יודע שנתניהו יקים קואליציה עם בל"ד כדי לשמור על החסינות. ארדן יחד עם בכירים נוספים בליכוד יוזמנו להיות שותפים בממשלה שנקים'.

עריכה: איתמר זיגלמן

10/09/2019
הישארו מעודכנים

גלעד ארדן
גלעד ארדן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90