103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מילים ולחן
עם דודי פטימר

לא נפסיק לשיר (ביחד)

מ'תנו צ'אנס לשלום' ועד 'שבט אחים ואחיות': דודי פטימר עם מיטב השירים שקיבצו באותו אולפן את אמני ישראל • פודקאסט בלעדי לדיגיטל של 103fm


בעקבות הצלחת הלהיט 'שבט אחים ואחיות', שאיחד את מיטב אמני ישראל לשיר יחד למען אהבת הארץ ונופיה, יצא דודי פטימר בעקבות מיטב המנוני אמני ישראל לאורך השנים - חלקם ידועים יותר וחלקם פחות - ונזכר בכמה רגעים בלתי־נשכחים בפס־הקול המקומי.

השיר הראשון שאיגד יחד את אמני ישראל היה 'תנו צ'אנס לשלום', כשאריק איינשטיין ואורי זוהר איגדו אמנים כמו יוסי בנאי, רבקה מיכאלי, אבי טולדנו, להקת הצ'רצ'ילים, להקת האריות ובומבה צור לשיר את הגרסה העברית ל־'Give Peace A Chance' של ג'ון לנון ולהקת 'אונו פלסטיק בנד', כמחאה על מלחמת ההתשה שגבתה מחיר בחיי אדם וכתפילה לשלום.

עוד חשף פטימר בפודקאסט הקלטה נדירה שלא ראתה אור קודם לכן על גבי אלבום: 'בסימן עלייה', ניסיונו היחיד של מני פאר ז"ל לשיר. לצורך כך איגד פאר את מיטב כוכבי הפופ של שנת 1971, בהם צביקה פיק, עדנה לב, ישראל גוטסדינר ('צמד רעים'), אילנה רובינא ועוד לשיר יחד איתו ממתק פופ מפתיע.

בשנת 1985 יזמו מייקל ג'קסון וליונל ריצ'י פרויקט בשם 'USA for Africa' למען נפגעי הבצורת באתיופיה. במסגרת הפרויקט שרה חבורת על שכללה בין השאר את סטיבי וונדר, ברוס ספרינגסטין, טינה טרנר, בוב דילן, ריי צ'ארלס, דיאנה רוס ועוד את השיר 'We are the World', שהיה להיט ענק אז.

בעקבות כך, יזם דוד קריבושי בשנת 1985 את הלהיט 'עם אחד שיר אחד', שבמסגרתו השתתפו 58 אמני ישראל בהקלטת שיר עם מסר לדאגה לרווחתם של נכי ישראל. בין המשתתפים: חוה אלברשטיין, אילנית, יגאל בשן, אלון אולארצ'יק, יזהר כהן, גלי עטרי, יהורם גאון, יוסי בנאי, עפרה חזה, גלי עטרי, ירדנה ארזי, אריק סיני, בעז שרעבי, חיים משה, צביקה פיק, ריקי גל, גידי גוב, אריק לביא, שושנה דמארי יחד עם יפה ירקוני, ועוד ועוד.

היו גם כמה שירים של אמנים שלא התקבלו בעין יפה, וחלקם אף נאסרו לשידור, כמו השיר 'צלם אדם' שכתב דן אלמגור. בין השמות היותר בולטים שנטלו חלק בשיר היו אלי גורנשטיין, שמעון ישראלי ודני ליטני. גורלו של השיר היה שנוי במחלוקת: אלוף פיקוד המרכז דאז, עמרם מצנע, אהב את השיר והציע לשלב אותו בתוכניתה של להקת פיקוד המרכז, שאף הקליטה אותו. לעומת זאת, קצינים אחרים בצבא נתנו הוראה לשבור את התקליטים שעליהם הופץ השיר, ודן אלמגור אף התמודד, לדבריו, עם איומים על חייו.

לאורך השנים יצאו לא מעט שירים משותפים של אמני ישראל, כמו למשל 'נעים לדעת', שיר הודיה של אמני ישראל לעם ההולנדי שתמך בישראל בזמן מלחמת המפרץ; 'כתונת פסים', שיצרו ארקדי דוכין ומאיר אריאל כמחאה על גזענות ואפליה; ו'לא נזוז מכאן' שקיבץ את האמנים המסלסלים לשיר למען מדינת ישראל.

בין כל אלה, אין ספק של'שבט אחים ואחיות' יש מקום של כבוד.

הפודקאסט "מילים ולחן" לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

10/09/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג