103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

נתניהו ל־103fm: "אם אנצח - אפנה מיד לאיילת שקד"

בריאיון לאראל סג"ל קרא רה"מ למצביעיו לא להיכנס לשאננות • על גנץ ולפיד: "נחשף פרצופם האמיתי, הם שמאל. הם לא מבינים שום דבר. הם לא מדינאים"


ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים סדרת ריאיונות לקראת יום הבחירות, ובכל אחד מהם קורא למצביעיו להגיע לקלפיות ולחזק את הליכוד, מתוך חשש כי יאבד את השלטון. בריאיון לאראל סג"ל ב־103fm טען כי לא מדובר ב'קמפיין גוועלד' מסורתי, אלא במצב חירום של ממש.

"בבחירות האחרונות בבת ים, מעוז ליכוד, קיבלנו 52 אחוזים, ובצד השני בהוד השרון, בכפר סבא ובמודיעין הם קיבלו אחוזים עצומים. לצערי אנחנו רואים בדיוק את אותה תופעה עכשיו. אם מצביעי הימין ומצביעי הליכוד יישארו שאננים בבית כי הם חושבים שאני אנצח - אנחנו נפסיד. כרגע אנחנו מפסידים", אמר נתניהו.

לדברי רה"מ, ביטל את כנס הבחירות בבת ים וכינס ישיבת חירום לאור מוחשיות הסכנה של הליכוד בסקרים הפנימיים. "זה אמיתי לגמרי. זה המצב היום. אם זה לא ישתנה, נקבל את בני גנץ ויאיר לפיד ראשי ממשלת שמאל, יחד עם המפלגות הערביות".

הביקורת של נתניהו על גנץ מגיעה לאור דברים שאמר בימים האחרונים. "גנץ אמר בקולו שהאג'נדה שלו היא מרצ והעבודה. 'אם רוצים שהמדיניות של העבודה ומרצ תתגשם, אני צריך להיות ראש ממשלה', ציטוט מדויק. הוא הודה בעובדה הפשוטה שאנחנו אומרים כל הזמן לאנשים - בני גנץ זה שמאל. בני גנץ ויאיר לפיד יקימו ממשלת שמאל והם אומרים גם מה תהיה המדיניות שלהם. אז מי שהשתשעשע במחשבה שיש פה איזה ימין מתון - גנץ בעצמו חשף את האמת הזו".

נתניהו קרא לכל מצביעי הימין והימין־מרכז "להתעשת ולהתעורר", כלשונו, אם הם "רוצים שנמשיך במדיניות שהובילה את הממשלה הזו להישגים כבירים". בפנייה למצביעים אמר: "אתם לא רוצים את ממשלת השמאל הזו, ואתם כן רוצים את הדרך שלנו, שהביאה הישגים כבירים למדינת ישראל, ומביאה עכשיו הסכם הגנה, ברית הגנה עם ארה"ב, והחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן - זה הדבר העיקרי. ומי תרצו שיענה לטלפון האדום? מי ינהל את המשא ומתן המדיני מול טראמפ? אם אתם רוצים אותי ולא רוצים את השמאל - הצביעו בשבילי".


"לא מבינים". גנץ ולפיד // צילום: פלאש90
  

"קוראים לי רוצח ובוגד"

יש חשש בימין שלא תלך מיד לממשלת ימין גם אם יהיו לך 61 אצבעות, ותפנה לגנץ לצורך לגיטימציה רחבה. האם שוב תנטוש את שותפיך הטבעיים ותלך לאחדות?
"לא נטשתי אף פעם. תמיד הקמתי ממשלת ימין. הפעם היחידה שלא הקמתי ממשלת ימין הייתה כשאיילת שקד ונפתלי בנט כרתו 'ברית אחים' עם יאיר לפיד, והכריחו אותי לקחת אותו. אני אקים ממשלת ימין אם אבחר, כרגע אני לא נבחר. כרגע אנחנו מפסידים. התקשורת השמאלנית רוצה שהמצביעים יאמינו שאנחנו מנצחים. אם אנצח אפנה מיד לשקד ולסמוטריץ', הם יהיו הראשונים שיקבלו את הטלפון".

אתה אחד היחידים במערכת הפוליטית עם ראייה היסטורית רחבה. מצד אחד אף אחד לא יכול להכחיש את ההישגים של הממשלה בראשותך ואת האהבה אליך ברחוב. מצד שני, השנאה אליך עברה את שלב הדמוניזציה. אתה יכול להסביר לי פעם אחת ולתמיד למה הם כל כך שונאים אותך? מה הנקודה שגורמת להם להסתער עליך בעיניים רושפות זעם?
"כי אני לא מתאתרג. הרי יכולתי להיות יקיר התקשורת ויקיר האליטות אם הייתי מוכן פשוט להגיד 'אוקיי, במקום לספח את בקעת הירדן אני עושה נסיגות ועקירות. אני מעביר את הגבול מהאסון הזה של ניצחון ששת הימים, מגדות הירדן לגדות הירקון'. אני כופר בזה, ואני היחיד שעד היום לא מתכופף בפני התקשורת. הם תוקפים אותי, מסיתים נגדי, קוראים לי רוצח ובוגד, צולבים את רעייתי היקרה, צולבים את המשפחה שלי, את בני - ואני לא מתכופף, אני לא מתאתרג. זה בלתי נסלח - כי הם רגילים. הם רגילים, אתה יודע, לנסיכי הליכוד שהיו פעם, שעוברים אליהם כדי להתחנחן. הם לא רגילים לראש ממשלה שעומד מולם.
"השמאל רואה בדיוק את מה שאיימן עודה רואה. עודה אמר שנתניהו הוא האיש הכי מסוכן, כי לא היה ראש ממשלה שהייתה לו השפעה כזו על ארה"ב. הבאנו את ההכרה בגולן, הכרת ירושלים כבירת ישראל, יציאה מהסכם הגרעין - והוא אמר נתניהו. הם לא מוכנים לקבל את זה, כי זה כופר בכל התזה שלהם, שתומכת בהרכנת ראש ובוויתורים ולא בעמידה איתנה".

גבול ישראל־עזה, החודש // צילום: חסן ג'די/פלאש90
גבול ישראל־עזה, החודש // צילום: חסן ג'די/פלאש90
 

מלחמה בעזה? "שאלה של 'מתי'"

לאורך כל הריאיון תקף נתניהו את יריביו, לפיד וגנץ, בנקודות רבות ובהמשך לתשובות לכל השאלות שעליהן נשאל. "אני חייב להגיד לך שהבחירה היום היא חיונית מתמיד כי הייתה התגייסות של התקשורת לטובת גנץ תוך ניסיון להסתיר את העובדה שהוא שמאל למרות שהם ידעו שהוא מרצ ועבודה", שב והדגיש, "היום גנץ בכבודו ובעצמו קרע את המסיכה מעל פניו שלו, וסילק את סעיף הצביעות שהתקשורת כל הזמן חוטאת בו".

דווקא התקשורת והשמאל לועגים ובזים לך על זה שאתה מנסה להוביל להסדרה בעזה. בשנה וחצי האחרונות יש בימין הבנה שזה לא הזמן להגיב לירי משם, אבל בינתיים המציאות הזו היא בלתי נסבלת. יש לך איזו בשורה לאזרחי ישראל לגבי הרצועה?
"אני חושש שמבצע בעזה, שמלחמה, זו כבר לא שאלה של 'אם' אלא של 'מתי'. אנחנו מכינים משהו שונה ממה שראינו בפעמים הקודמות ואני כמובן לא ארחיב. יהיו הרבה הפתעות לחמאס. אנחנו מכינים את זה. מלחמה היא מוצא אחרון, אבל כנראה שאין ברירה. בכל מקרה לא אכנע לציוצים, ולא ראיתי שגנץ ויעלון הציעו דרך אחרת".

זה מתקשר לתוכנית המאה של נשיא ארה"ב שאמורה להיות מוצגת ב־17 בספטמבר. נראה שהמצב במזה"ת על סף רתיחה. אנחנו צריכים לחשוש מקטסטרופה?
"במשך שנים הובלתי לבד את המאבק באיראן, גם מול ממשל אובאמה שעשה איתם הסכם שערורייתי. גנץ ולפיד ביקרו אותי על כך, הם לא מבינים שום דבר. הם לא מדינאים. הם גם התנגדו להקמת הגדר עם מצרים שמנעה כניסת מיליון מסתננים מאפריקה ואת הקץ של המדינה היהודית. הדבר החשוב ביותר כרגע הוא להמשיך בלחץ על איראן. דיברתי עם הנשיא טראמפ, שטילפן אלי שלשום, ואין ספק שהם ימשיכו בלחץ הזה במלוא העוצמה.
"מעבר לכך, אני חושב שאנחנו בשעת כושר היסטורית. במשך 10 שנים הייתי צריך לבלום את ממשלי קלינטון ואובאמה, שלחצו עלינו לוויתורים מאוד מסוכנים ולנסיגה לקווי 67'. ב־3 שנים האחרונות אני פועל לשנות את כיוון זרימת ההיסטוריה. במקום נסיגות - הכרות. יש כאן הזדמנות לשנות את כל המעמד שלנו, ובינתיים גנץ ולפיד שתמכו בהסכם הגרעין השערורייתי עם איראן מתנגדים כעת להסכם הגנה שלנו עם ארה"ב. זה פשוט בלתי־נתפס. אז את כל זה נזרוק לפח בגלל שאננות? כי חושבים שאנצח בלאו הכי?"


"שעת כושר היסטורית". נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ // צילום ארכיון: אבי אוחיון/לע"מ
 

"גם למשחק מכור יש כללים"

בעוד חודש יגיע השימוע. אני עוסק בזה הרבה בתוכנית ודעתי על החקירה הזו ידועה. אתה לא חושש שהמשחק מכור? שבפרקליטות ובלשכת היועמ"ש יש מי שיעשה הכול כדי להביא אותך למשפט?
"הוא מכור, ויש לו גבולות. כשאתה מגלה שהשקיעו בחקירה הזו 250 מיליון שקל ושלחו חוקרים מאינדונזיה עד האמזונס, וכל מה שהשיגו בסוף - כלום! לקחו 3 אנשים והכניסו אותם לצינוק כדי להפוך אותם לעדי מדינה. אמרו להם לחשוב על הילדים שלהם. אני אומר לך, אראל, זה לא יחזיק דקה. זו שערורייה, זה יקרוס - ואני מעריך שזה לא יגיע למשפט כי זה בלתי קביל. גם למשחק מכור יש כללים".

לסיום, שאלה אישית. איזו דמות חסרה לך עכשיו? עם מי היית רוצה להתייעץ?
"במקרה שלי זה די פשוט. יש שני אנשים שאני כל יום חושב עליהם. אחד מהם הוא אבי, פרופ' בנציון נתניהו ז"ל שהיה מגדולי ההיסטוריונים שקמו לנו, והשני הוא אחי, שהיה גיבור ישראל, לוחם גדול ואיש רוח גדול, שהקריב את עצמו למען מדינת ישראל. אני מקדיש את חיי למען מדינת ישראל, לא אגזים כשאומר שיש ימים שאני עובד 20 שעות ביממה".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי נתניהו: במהלך כהונתו אסף נתניהו שלושה כתבי אישום על שחיתות בכפוף לשימוע, לכן אין גבול שהוא לא יחצה על מנת להבטיח את חסינותו האישית.
נתניהו דואג רק לנתניהו, ואזרחי ישראל צמאים למנהיגות שתדאג להם. הבחירות מחר יכריעו איזה ממשלה תהיה למדינת ישראל: ממשלת חסינות או ממשלת אחדות חילונית בלי קיצוניים ובלי נתניהו". 

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

16/09/2019
הישארו מעודכנים

נתניהו וסג"ל
נתניהו וסג"ל  |  צילומים: יונתן זינדל/פלאש90, 103fm