103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

האם אפשרות החנינה לנתניהו מונחת על השולחן?

עו"ד ציון אמיר: "לו הייתי היועמ"ש לא הייתי פוסל זאת על הסף" • כספית: "אם יכול היה לקבל חנינה הוא היה הולך על המהלך הזה"


המומחה במשפט פלילי עורך הדין ציון אמיר פתח בוויכוח עם בן כספית על הלגיטימיות של הרשימה המשותפת. בהמשך דנו באפשרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחנינה. מדוע ינון מגל חושב שבן כספית חי ב'לה לה לנד'?

"אני תוהה במה איימן עודה יותר לגיטימי משאר חברי בל"ד. הוא הרי מהלל את מרואן ברגותי ויאסר ערפאת, אנשים שרצחו במו ידיהם ישראלים. הוא גם תקף את ישראל שהפציצה את מפעל לייצור טילים בסוריה".

בן: מבחינתי הח"כים הערבים הם לא כוס התה שלי כפי שבל"ד פסולים בעיני. עופר כסיף הוא איש מתועב לטעמי אך ברגע שנתניהו מפזר את הכנסת בעזרת קולותיהם, אני בוחר להתקרב לערביי ישראל ששווים 25 מנדטים ולא באים להצביע כי המשותפת לא לטעמם. אני רוצה לראות אותם מתערבים בחיי המדינה. לא כל דבר זה ערפאת וברגותי.
"לא יעלה על הדעת שראש ממשלה ישראלי, במקרה הזה בני גנץ, יישען בהקמת ממשלתו עם אנשים כמו איימן עודה. הם צריכים להיות פטריוטים ישראלים".

בן: "אני לא פוסל 20% מאזרחי ישראל. אתם פוסלים אותם ואלו מייצגים את ערביי ישראל". ינון: "אנחנו פוסלים אנשים שתומכים בטרור, שלא יהיו בקואליציה. עמית סגל ובן כספית דיברו על חנינה לנתניהו. לדעתך זה רלוונטי"? בן: "אני אומר שאני לא בעד חנינה אלא עסקת טיעון. אם נתניהו היה יכול לקבל חנינה עכשיו הוא היה הולך על זה. אני אומר זאת על סמך מידע שנתניהו שוקל, בודק ומגשש את הנושא. 
"אם יש לך אינפורמציה שכזו - זו חדשה מרעישה. שר המשפטים התראיין הבוקר (א') ובקול נוקב וצלול הבהיר שאין שום בדל אמת בכוונה הזאת".

בן: עכשיו ממש השתכנעתי. גם רביב דרוקר משדר כבר יומיים את הנושא. כמי שמומחה בזה, מהי הפרוצדורה?
"התקדים היחידי היה ב-1986, כשהנשיא הרצוג נתן חנינה למעורבים בפרשת 300 לפני המשפט ולפני כתב האישום".

ינון: זה החלטה של נשיא המדינה?
"ההחלטה הזו הגיעה לבג"ץ ברוב של שניים אישרו את החנינה, אהרון ברק סבר שאי אפשר להעניק חנינה לפני שיש הרשאה והודאה. אני לא יודע מה יקרה היום ומי ההרכב שידון בזה. בכל מקרה האופציה הזו פתוחה".

בן: מה תפקידו של היועץ המשפטי בנושא?
"להגיע להסכמות. שצד אחד יצהיר לנטוש את החיים הפוליטיים והציבוריים, הודאה של מבקש החנינה במסכת עובדתית שתהיה מקובלת על של שני הצדדים. בן כספית דיבר על כך שנתניהו גדול המושחתים ויש מי שיחשבו שהשחיתות כאן היא תקדימית".

ינון: זה נשמע לי כמו 'לה לה לנד'. מהי ההערכה שלך לסנריו הזה?
"לו הייתי יועץ משפטי לממשלה לא הייתי פוסל את זה על הסף. ניהול משפט עם אישיות ציבורית כמו נתניהו יקרע את הציבור במשפט נוראי שיימשך שנים ולך תדע מה תהיה תוצאתו. אני חושב שלטובת הציבור וענייני המדינה כן יש לאמץ הליך של מחיקת האישומים. כדי שזה יקרה צריך את היועץ וגם את נתניהו. בינתיים זה נראה עוד רחוק".

ינון: לא הייתי פוסל שמדובר כאן בספין. לדעתי הסרט הזה לא קיים.
"עברנו מניתוח משפטי לניתוח פסיכולוגי".

בן: "אתה מדבר עם עורך דין של מי שגם היה בטוח שהוא חף מפשע ולבסוף נכנס לכלא". ינון: "בין מיליון איש הצביעו לנתניהו. אף אחד לא רוצה מישהו אחר בראשות הליכוד חוץ מנתניהו. בעיני הפסילה של נתניהו לא דמוקרטית. כל הדיבור על הורדת נתניהו מהבמה זה לא דמוקרטי". בן: "האייטם הוא על אופציית החנינה". ינון: "אני לא רואה את נתניהו יושב בבית סוהר. הספידו אותו כבר עשרות פעמים".
"כמשפטן אני יכול לומר שהתיק הזה הוא בעייתי ואני נוטה להסכים עם ההערכות של ינון. שום דבר עוד לא סגור. הכל יכול לקרות".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

22/09/2019
הישארו מעודכנים

עו"ד ציון אמיר
עו"ד ציון אמיר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90