איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"תעשיית התקשורת לא במצב טוב"

יורם מוקדי, יו"ר מועצת הכבלים לשעבר, על המשבר של חברות התקשורת • האם הוט וסלקום בדרך למיזוג?


האם הפסדיהן של חברות התקשורת במשק יובילו למיזוגים מפתיעים בענף? יורם מוקדי, יו"ר מועצת הכבלים לשעבר וסמנכ"ל תוכן בחברת הוט עד לאחרונה, התייחס למיזוג האפשרי בין חברת הוט לחברת סלקום. בהמשך גד פרץ, כתב התקשורת של 'גלובס', התייחס למצבה של תעשיית התקשורת בעת הנוכחית. 

האם אתה שומע על איחוד אפשרי או שזה בלון ניסוי?
"אני לא שומע דבר מעבר למה שכולנו כבר שמענו. צריך לקחת את הדברים בעירבון מוגבל. מישהו צריך לרצות למכור ומישהו צריך לרצות לקנות והכל צריך להיות באישור רגולטורי. אלו תנאים לא פשוטים לדבר כזה. אני לא יודע מה הולך לקרות אך יש כאן מגמה שמשקפת תעשייה שנמצאת במצב לא טוב".

ההיגיון אומר שבמצב בו חברות התקשורת בצרה כן צריך להתמזג. אנחנו מדינה קטנה.
"נכון אבל צריך שההיגיון יחלחל לשחקנים ולרגולטור. מקבלי ההחלטות צריכים להבין ולהצהיר שהמחיר לצרכן הוא לא הכל. יש גם ערכים אחרים. בתחום התקשורת מדובר על השקעה בתשתיות לתווך ארוך".

ועוד לא דיברנו על דור חמש. כמה אנחנו מפגרים יחסית לעולם?
"אנחנו לא במצב קשה אך דברים כאלה צריכים כבר להתניע כשכולם רוצים להשקיע. בתווך הקצר אנחנו במצב לא טוב. יש פה מדינה שלמה שבנויה עם תעשיית הייטק. אם לא יהיו לנו סיבים ודור חמש נשאר בנחיתות. אנחנו מוצאים את עצמנו כמו במצב התחבורה כמי שרוצים לשלם טיפה יותר ולקבל קצת יותר".

האם המדינה צריכה להתערב?
"היא יכולה להתערב בדבר אחד – לא להפריע. קצת הגזמנו פה ברמת התחרות ויש לתת קריאות בכיוון הזה. כפי שידעו למזג את ערוץ 13 וערוץ 10, כך צריך לאפשר זאת גם במקומות נוספים".

למה הגענו למצב הזה?
"הרצון לעודף תחרות אחרי חוסר תחרות. התיקון היה חריף מדי. רצינו להיות צרפת ואנגליה ושכחנו שאנחנו מדינת ישראל".

עריכה: איתמר זיגלמן

23/09/2019
הישארו מעודכנים

"תעשיית התקשורת לא במצב טוב"
"תעשיית התקשורת לא במצב טוב"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image