אראל סג"ל

"נתניהו לא יכול להיות שני ברוטציה"

האם תקום ממשלת אחדות עם נתניהו וגנץ חרף הגידופים ההדדיים ערב הבחירות? • טל אלכסנדרוביץ' ועו"ד נדב העצני ('מעריב') על הסיכוי לאחדות למרות הכל


משא ומתן מותח ומורט עצבים נערך בימים אלה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ בתיווכו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, והרוחות אופטימיות. האם חזון העצמות היבשות אכן יתרחש ותקום ממשלת אחדות רחבה? יועצת התקשורת טל אלכסנדרוביץ' שעבדה בעברה עם גנץ, ועורך הדין נדב העצני ('מעריב') הביעו כל אחד את דעתו באשר לסוגיה המורכבת. 

טל: "נגמרו הבחירות ושני הצדדים הבטיחו הבטחה שקשה להם לממש. נתניהו הבטיח ממשלת ימין מאוחדת וכחול לבן הבטיחו ממשלה בלי נתניהו. כרגע יש את קרקעת המציאות שמנסים להנדס אותה לפי ההבטחות הללו".

הציבור לא יסלח לגנץ ולנתניהו אם לא יעמדו בהתחייבויותיהם?
נדב: "אני חושב שחלק מהמצביעים של בני גנץ הצביעו לו כי הכריז 'רק לא נתניהו', זאת אומרת, מתוך שנאה לאיש. אני חושב שאם הוא ילך עם נתניהו וביבי יהיה ראש ממשלה ראשון – אף אחד מהם לא יסלח לו על כך. מצביעי ביבי לעומת זאת רגילים שאף מילה שהוא מבטיח הוא לא מקיים והסליחה תהיה קלה יותר, מה גם שביבי לא הבטיח שלא ישב עם גנץ. הוא הבטיח הבטחות לגבי הקואליציה וניסה לחסל חלק ממנה ככל שביכולתו".

כבר לפני הבחירות הוא הבין שהוא הולך לממשלת אחדות.
נדב: "הוא ניסה לשחק את המשחק ולקרוא לליכוד להיות המפלגה הגדולה. אם מדובר בהבטחה משמעותית – יהיו פחות סליחות".

כמה גריעת מנדטים זה עלול להיות אם גנץ יישב עם נתניהו כראש ממשלה. זה יוכל להיות התחלת הסוף של כחול לבן?
טל: "אנחנו לא יודעים איך זה ייפתר. אני מהמרת שכן תהיה כאן ממשלה ולא נלך לבחירות נוספות. כרגע אנחנו רואים כמה מכבשים שעובדים במקביל ואנחנו לא יודעים מה הם ייצרו בסוף. יש את האלמנטים המשפטיים, את האלמנטים האישיים והפסילות. זה מעין חידת היגיון בלתי נגמרת. אנחנו מניחים שבסוף האינטרס הפוליטי ייאלץ יצירת קואליציה. אנחנו לא יודעים לאן זה יתכנס והזמן הוא האלמנט המשמעותי כי הוא מפעיל לחץ. לבני גנץ יש אישיות מאוד טובה ועמידה ללחצים, מההיכרות שלי איתו אני יודעת לומר שככל שהזמן מתקרב לסוף – הוא יותר חד".

היית ממליצה לו לוותר וללכת על אחדות?
טל: "קשה לדעת. כרגע יש כמה קלפים וכל אחד ינסה למצות אותם ולגרום לקהל הבוחרים להאמין שהוא אכן מיצה אותם. הימין שהיה השליט בלעדי שנים אחרונות צריך לעבור כאן תהליך של הפנמה. גם הצד של כחול לבן צריך להבין שאין כאן מהפך שלם אלא חלוקה שלטונית".

יש שטוענים שנתניהו לא ירצה לנצל את כל משך הזמן שיקבל אלא יזדרז ולהעביר לנשיא את המנדט בחזרה במידה ולא יצליח להקים ממשלה. כך לטענתו הכישלון של הרכבת הממשלה לא יהיה כה גדול.
נדב: "יש כאן מיקרו טקטיקה. כל פעם אנחנו שומעים על תכנון מאוד מתוחכם. ראינו אותם בקמפיין הזיופים שזיכה את המפלגות הערביות בעוד כמה מנדטים. יש כאן אקסיומה שאותה לא ניתן להזיז - נתניהו לא יכול בשום פנים ואופן להיות השני ברוטציה. החוק מאפשר לו להיות ראש ממשלה עד פסק דין סופי, לעומת זאת אם הוא שר – עליו להתפטר. אין לו שום יכולת משחק. אם כחול לבן לא יקבלו את האקסיומה הזו, אין פתרון אלא אם ליברמן למרות הכל יקבל מהמפלגות החרדיות דברים לא מבוטלים כמו חוק הגיוס, וכן ייכנס לממשלה. אני לא יופתע אם זה יקרה. אופציה נוספת היא שחברי הליכוד יבינו שנתניהו מוביל אותם לבחירות שלשיות ויהיה פוטש".

מי צריך להיות ראשון?
טל: "ההחלטה של מי ראשון היא מתוך הנחה שיושבים עם נתניהו. אני לא חושבת שבשלו התנאים לקבל כזו החלטה. תמיד בתהליכים האלה יש פתרונות יצירתיים. הייתה רוטציה היסטורית שגם הייתה מפתיעה בזמנה. אני מאמינה שעוד ייצרו כאן יש מאין. כל אחד יקבל משהו ויוותר על משהו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן 

24/09/2019
הישארו מעודכנים

בני גנץ, בנימין נתניהו ורובי ריבלין
בני גנץ, בנימין נתניהו ורובי ריבלין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90