אילה חסון

תדמור: "כחול לבן לא באמת רוצה אחדות"

מה תהיה ההכרעה בין נתניהו לגנץ? • עו"ד יורם ראב"ד וארז תדמור עם שני צדי המתרס • תדמור הצהיר: ידם של גנץ ולפיד חזקה הרבה פחות משל הליכוד


הפנים לאיחוד? אחרי שנועדו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ בתיווכו של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, הודיעו כי ראשי הצוותים של שתי המפלגות ייפגשו היום ויחלו בשיח ראשוני לקידום הקמת ממשלת אחדות. עורך הדין יורם ראב"ד, שניהל את המשא ומתן הקואליציוני מטעמם של ציפי ליבני ואריאל שרון ז"ל, ומנגד ארז תדמור, דובר מטה ההסברה של הליכוד בקמפיינים האחרונים, הביעו כל אחד את דעתו על המצב ועל הניסיון לצאת לדרך משותפת. 

עו"ד ראבד: "אתחיל בלשאול את ארז תדמור את מי הוא מייצג. את ראש הממשלה או את הליכוד? אתה בניגוד עניינים מובנה".

תדמור: "מי ששואל את השאלה הזו לא מגיע מנקודת מוצא שהוא רוצה ממשלת אחדות ולא מנקודת מוצא שמתייחסת בצורה מכובדת למעל מיליון מצביעי הליכוד. מי שבחר מי ייצג הליכוד הם מתפקדי הליכוד ובוחרי הליכוד ומי שמתיימר לדבר בשם האחדות, לא יכול לרמוס את ההצבעה של מצביעי הליכוד כצעד הראשון של המשא ומתן. אם זו נקודת המוצא שלך אז אין לנו על מה מדבר".

עו"ד ראבד: "לא תשמע מפי אמירה כמו 'רק לא ביבי' או 'תחליפו את ראש הליכוד'. רציתי להבין את מי אתה מייצג. להבנתי יש הבדל בין אם הליכוד רוצה לעמוד בראשות הקואליציה או בנימין נתניהו".

תדמור: "האם אתה מייצג את כחול לבן או בני גנץ?"

עו"ד ראבד: "אענה לך. בין כחול לבן לבני גנץ אין ניגוד עניינים. פה יש ניגוד עניינים מובנה. כחול לבן ובני גנץ יודעים לחיות בשני המצבים ואצלכם זה לא המצב".

תדמור: "שבוע אחרי הבחירות, כשמיליוני ישראלים הלכו למערכת בחירות שהם לא רצו בה, הציבור מצפה מנבחרי הציבור לשים את השטויות בצד ולחשוב על טובת מדינת ישראל. אם מדובר במשא ומתן לאחדות התשובה היא פשוטה – יש כאן מועמד שהוא כבר 13 שנים ראש ממשלה וגם יריביו מודים שהגיע להישגים רבים. טובת המדינה מחייבת היא להתחיל עם המשך של נתניהו בכהונתו ולתת לבני גנץ, הטירון הפוליטי, ללמוד את השדה הפוליטי שנתיים. זו טובת המדינה".

עו"ד ראבד: "בוא נשים את הקלפים על השולחן. מי כמוך יודע שאם בני גנץ יסכים לתת לראש הממשלה את הבכורה – הוא סיים את דרכו הפוליטית עוד לפני שהחל אותה. האמירה של בני גנץ שראש הממשלה, לאור כתב החשדות נגדו, לא יכול לכהן כראש ממשלה הייתה הבסיס ליציאתו לפוליטיקה. לעומת זאת, ראש הממשלה נמצא בראש מפלגה שכל שהוא יחליט ברמה האישית – הציבור והמפלגה שלו יקבלו. בני גנץ עומד בראש תנועה שחרטה על דגלה עקרון שאינה יכולה לוותר עליו".

תדמור: "מה שאתה אומר בעצם שהאג'נדה של גנץ היא 'רק לא ביבי'. מי שמתיימר להנהיג את מדינת ישראל אני מצפה ממנו להתעשת. הקמפיין של כחול לבן לא קיבל רוב בציבור. מי שמדבר על אחדות צריך להתייחס לכבוד גם לאלו שהצביעו לליכוד ובחרו בבנימין נתניהו. היד של כחול לבן הרבה פחות חזקה מזו של הליכוד וגוש הימין. אין לגנץ שום סיכוי להקים ממשלה מלבד ממשלת אחדות".

גם נתניהו יודע, שאם הוא יקבל ראשון להרכיב את הממשלה, זה יהיה לו קשה מאוד עד בלתי אפשרי. וגם גנץ יודע שאם הוא ינסה להרכיב זה יהיה בלתי אפשרי עד לכדי כישלון. שניהם מגיעים עם קלפים וחזקים וחלשים באותה המידה. מה שמסוכן הוא ששניהם חושבים שהם ינצחו. עלו תסריטים בכחול לבן שמישהו אחר יוכל להרכיב את הממשלה בפעם השלישית ואז תהיה ממשלת ימין.
עו"ד ראבד: "אני מסכים שהסיכוי לחיבור בין הליכוד לכחול לבן הוא נמוך מאוד. אני מסכים שהסיכוי של כל מפלגה להקים ממשלה הוא נמוך מאוד אך אני חושב שלכחול לבן יש אופציה עם המחנה הדמוקרטי, מפלגת העבודה ותמיכה של המפלגות הערביות מבחוץ כשליברמן ימנע. בנסיבות האלה אפשר להקים קואליציה. אם זה לא מצליח – אין מה לחשוש ללכת לבחירות בפעם השלישית".

מכיוון שליברמן הוא שחקן לתווך הרחוק, אין סרט שהוא ייתן יד לסוג כזה של ממשלה. גם על ידי הימנעות
עו"ד ראבד: "מצד שני, התנגדות לממשלה כזו תשאיר את ביבי. הוא יצטרך לבחור. היום הוא יושב על הגדר וזה בסדר".

לא עדיף לא להקים ממשלה עם כוחות אחרים ממשלת ימין?
עו"ד ראבד: "עם ש"ס ויהדות התודה? איזה כוחות אחרים?"

תדמור: "יורם אמר כאן למעשה שכחול לבן לא באמת רוצים אחדות. הם מוליכים את הציבור שולל. הם מוכנים לעשות כל דבר כולל ממשלת מיעוט שנשענת על קולות אנטי ציוניים, זה ההיפך מכל מה שהתחייבה אליו".

עריכה: איתמר זיגלמן

24/09/2019
הישארו מעודכנים

בני גנץ, רובי ריבלין ובנימין נתניהו
בני גנץ, רובי ריבלין ובנימין נתניהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90