103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

משבר האקלים - סתם טרנד שמאלני?

מנכ"לית עמותת צלול מאיה יעקבס: "מסכימה שצריך לנסות לשוחח בצורה פחות צעקנית אבל מדובר בעניין של חיים ומוות"


מנכ"לית עמותת צלול מאיה יעקבס התייחסה לדבריו של ינון מגל במהלך התוכנית אתמול (ג'), שבה קישר את נושא השמירה על איכות הסביבה כטרנד שמאלני. בהמשך: מדוע ישראל כמעט ולא מתבססת על אנרגיית השמש שיש לנו כאן בשפע?

ינון: "אתמול בפתח התוכנית אמרתי שההתחממות הגלובאלית נראית לי כמו טרנד של שמאלנים ולכן אני נגדו. מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת 'צלול' ישר פנתה אליי ואמרה שאנחנו חייבים לדבר. בכל מקרה יש היום ויכוח על כמה אנחנו באמת יכולים להציל את כדור הארץ ושיח על כך נהיה מטורלל.
"זה נושא ענק ויש לי כל כך הרבה מה להגיד. המדענים סבורים שנותר לנו חלון הזדמנויות של 11 שנים בו עדיין ניתן לעשות מהפך. אני מסכימה שאנשים נהיו מטורללים כשמדברים על הנושא כי אנחנו נמצאים בלחץ היסטרי בגלל ההזדמנות ההיסטורית לעשות עם כל כך הרבה מה לעשות וכל כך מעט קשב לנושא של התעשיינים והממשלות בעולם. אני מסכימה שצריך לשנות את השיח כדי לא לייצר תחושת היסטריה אך מדובר כאן בחיים ומוות".

בן: "חיים ומוות זה קטן לעומת הסיטואציה. התופעות שקורות מולנו, ההיעלמות המטורפת של זנים של בעלי חיים, ההיעלמות של הקרחונים וההתחממות הגלובאלית זה לא צחוק. הכל קורה אז בואי נצעק. זה לא שמאלני".
"הבעיה העיקרית שלנו היא הבורות הציבורית והנטייה של ציבורים גדולים להתקבץ לאמירות שמדובר בטרנד. זה לא טרנד ולא עניין שמאלני. כולנו חשופים לזה. העולם שלנו נשרף ואנחנו רבים".

ינון: "זה מרגיש לי מאוד פרבילגי להתחיל לדון בנושא זה עם מדינה של שמונה מיליון איש כשרוב הזיהום בעולם מגיע מהודו וסין. היכולת שלנו להשפיע על הזיהום המטורף הוא קטן. וזה התחיל להגיע לדיון כשהמחנה הדמוקרטי החל לדבר על זה".
"אז בגלל שהמחנה הדמוקרטי התחיל לדבר על זה אז זה נחשב לנושא שמאלני? מה אתה היית עושה בסוגייה הבוערת הזו? איך היית מנער את האנשים כאן? זה נכון שמדינת ישראל היא מדינה קטנה אך אנחנו מציפים את אירופה בגז ורוצים גם להציף אותה בנפט".

ינון: "מה הבעיה בלהציף את אירופה בגז. גז זה אקולוגי לא?"
"לא. הוא פחות גרוע מנפט אך עדיין נחשב כדלק שמייצר זיהום אוויר. זה נושא בפני עצמו".

בן: "הבעיה שאתה לוקח את זה אישי. אף אחד לא מאשים את ישראל בכלום ולא צריך להחזיר שטחים בעקבות זה. צא משם. כפי שישראל מספיק גדולה להיאבק בגרעיני האיראני היא יכולה להוביל גם את הנושא הזה".
"ישראל יכולה להיות מובילה עולמית בנושא. אנחנו אומת הסטארט אפ ואנחנו יכולים להוביל את אומת הקידמה גם בנושא הזה כולל פתרונות של מים, מזון ואין סוף דברים. יש עולם פיננסי ענק שהולך ונבנה סביב זה וישראל נשארת מאחור. במצב הזה אין לנו את הפריבילגיה לחכות, חלון הזמנים דורש מאיתנו לפעול הרבה יותר מהר. הבעיה היא שאנחנו נצמדים לכותרות וסיסמאות וצריך לשבור את זה. משבר האקלים לא דומה לשום מחלוקת שיש. איך אפשר לריב על זה שצריך שיהיה לנו מים, אוויר ומזון שלא מורעל".

ינון: "אני בעד אוויר נקי וכל זה אך גרמניה, שהיא הכי מתקדמת בעולם באנרגיה מתחדשת מעלה את מחירי החשמל".
"לא מכירה את הנתון הספציפי עליו אתה מדבר אך צריך להסתכל על התווך הרחוק".

בן: יש כל כך הרבה שמש בארץ הזאת ואנחנו בתחתית הטבלה של אנרגיה סולארית.
"נכון. כי משרד האנרגיה הציב רף של עד 17% של אנרגיה מתחדשת בארץ השמש הנצחית. אפשר כבר היום לדאוג שכל החשמל שלנו ביום יהיה על בסיס השמש ובלילה להתבסס על גז. כך נקצץ את האנרגיה המזהמת".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

25/09/2019
הישארו מעודכנים

ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm