103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"הליכוד לא מוכן לוותר על גוש הימין"

ח"כ עופר שלח (כחול לבן) הסביר למה הסיכויים להקמת ממשלת אחדות נמוכים • "נתניהו מנסה לתמרן את הכול לטובת התאריך שמתאים לו, השעון שלו מתקתק"


על רקע המגעים להקמת הממשלה הבאה, ולאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל אמש (ד') את המנדט מהנשיא להרכבת הקואליצה. חברי הקבינט של 103fm שוחח עם ח"כ עופר שלח (כחול לבן) שהתייחס למכשולים בדרך להקמת ממשלת אחדות וסבר שהליכוד לא מגיע למשא ומתן בנפש חפצה.

לאיזה מודל כחול לבן יהיו מוכנים ללכת?
"ממשלת אחדות בראשות בני גנץ עם הגרעין של כחול לבן והליכוד. על זה דיברנו כל הזמן. זה לא היה אפשרי במשא ומתן שכלל חצאי השיחות. הליכוד נכנס לחדר עם שתי דרישות. את 55 חברי גוש הימין כשכחול לבן מצטרפים לממשלה של בנימין נתניהו יחד עם כל מיני טריקים כדי שביבי יגיע לכתב האישום כשהוא ראש הממשלה".

אם תקבלו שניים את המנדט ונתניהו יהיה מספר 2, תהיו מוכנים שיהיה שר בממשלה?
"ברגע שיוגש כתב אישום הוא לא יוכל לכהן כשר. החוק לא מאפשר זאת. אם בני גנץ יהיה ראש הממשלה הראשון למשך שנתיים, בנימין נתניהו יוכל לטפל בענייניו המשפטיים עד שיגיע זמנו של נציג הליכוד. זה הדבר ההגיוני ולצערי זה לא מונח על השולחן".

העדפתם שנתניהו יקבל את המנדט ראשון?
"היה לנו די ברור שנתניהו יקבל את המנדט ראשון מכיוון שהגיע עם 55 מנדטים. הנשיא אמר בצדק שאנחנו הגענו עם 44".

איימן עודה טוען שביקשתם להסיר את ההמלצה של בל"ד.
"הנושאים האזרחיים שנוגעים בחברה הערבית, בראשם מיגור הפשיעה הם נושאים שכחול לבן תתמוך בהם. אנחנו לא אמרנו לרשימה המשותפת אם להמליץ עלינו וכמה להמליץ. הסיטואציה הייתה שבנימין נתניהו יקבל את המנדט ראשון בכל מקרה. אם וכאשר בנימין נתניהו ייכשל בהרכבת הממשלה האדמה תחל לזוז והיכולת להרכיב ממשלה אחדות בראשות ברשות בני גנץ תהיה גדולה יותר".

אתה לא חושש שליברמן ומפלגת העבודה יחברו לנתניהו?
"אני לא יודע. שמעתי שנתניהו רוצה להחזיר את המנדט תוך ימים. הצעד הזה של נתניהו והליכוד מתנהל בחוסר תום לב אל מול התהליך הפוליטי. איום של החזרת המנדט תוך שלושה ימים משמעותה שאין משא ומתן ושיש ראש הממשלה שמתמרן את לוח הזמנים לקראת ההחלטה אם להגיש נגדו כתב אישום באופן סופי זה מה שמניע אותו".

אתם מנהלים את המשא ומתן עם הליכוד בתום לב? אנחנו לא יודעים אם יוגש או לא יוגש נגד ראש הממשלה כתב אישום. אנחנו גם לא יודעים מהם לוחות הזמנים של הפרקליטות. אם מפריע לכם שראש הממשלה יהיה עם כתב אישום, תקבעו איתו שברגע שיש לו כתב אישום הוא יוצא לנבצרות.
"הליכוד לא מגיע למשא ומתן בידיים נקיות. הליכוד לא מגיע למשא ומתן עם כחול לבן אלא מצוות אליה את שותפיו הטבעיים שאיתם הם רוב בקואליציה".

הוא חד משמעית נתניהו לא מוותר על הגוש?
"יותר מזה, הזמינו אותנו למשא ומתן שיתקיים מחר. אם הליכוד ימשיך להחזיק בבלוק 55 מנדטים, הפגישה הזו תהיה מאוד קצרה. אני לא יודע אם הליכוד מתכוון בכלל לנהל משא ומתן או להחזיר את המנדט לנשיא. לדעתי השיקול היחידי של ראש הממשלה הוא השעון המתקתק של בנימין נתניהו. זה הדבר היחיד שמניע את ראש הממשלה. רואים זאת בהתנהלות הפוליטית. אנחנו מצפים שהמנדט יגיע לבני גנץ".

בנט ושקד הבהירו שלא יצביעו בעד פיזור הכנסת לבחירות נוספות.
"נוכל ללכת לבחירות גם ללא פיזור הכנסת אלא כי יפקע הזמן להרכיב ממשלה. אנחנו מתכוונים, אם יוטל המנדט על בני גנץ, לעשות מאמץ אמיתי. אנחנו מקווים שאם וכאשר בנימין נתניהו ייכשל והמנדט יהיה אצלנו, הסיטואציה הפוליטית תהיה אחרת".

אי אפשר להתעלם מהמהלכים שנוהלו עם הציבור הערבי בשבועות האחרונים. מהתמיכה חסרת התקדים של שני שליש מהרשימה המשותפת בכם והעובדה שנתן אשל נפגש עם נציגי בל"ד ותיאם איתם עמדות. אתה באמת רואה סיכוי להתחיל להתייחס לערבים כאזרחים שווי זכויות?
"הציבור הערבי הוא 20% מהציבור בישראל ומגיע להם זכויות. זה האינטרס שלי בתור אזרח ישראלי שזה יקרה. המתקפה המגונה וחסרת התקדים של נתניהו על הציבור הערבי בשבועות שלפני מערכת הבחירות האחרונות הביאה לעלייה בהצבעה של הציבור הערבי בקלפי ולא הביאה לעלייה של מצביעי הליכוד. זה לא עובד על הציבור. ברור לכולנו שהחברה הערבית צריכה להיות חלק מהשיח הציבורי".

עריכה: איתמר זיגלמן

26/09/2019
הישארו מעודכנים

עופר שלח
עופר שלח  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90