בן כספית ואריה אלדד

"מי היה מאמין שנתניהו ידבר על אחדות לאומית?"

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) דווקא מרוצה מההישגים בבחירות האחרונות: "הליכוד ונתניהו מבינים שראש ממשלה עם כתב אישום לא יכול לכהן"


אמש (ד') הודיע הנשיא ראובן ריבלין כי הוא מעניק לבנימין נתניהו את המנדט להקמת הממשלה. האם ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן עדיין תיתכן? חבר הכנסת יועז הנדל ממפלגת כחול לבן התייחס להישגים שהוא רואה בבחירות החולפות, ולמו"מ שצריך לקרות על מנת לאפשר ממשלת אחדות.

נתניהו אומר לריבלין 'כן' ואתם אומרים לו 'לא'. הגוש שלו ונותן לכם חצי בזמן שאתם אומרים לו 'לא'. זה לא נראה טוב.
"אנחנו אומרים 'כן' אך רוצים לדבר על המהות והתוכן. היום בני גנץ קרא לליכוד ולנתניהו לשבת ודבר איתו על כך. אסב את תשומת ליבכם לשלושת הישגים של מערכת הבחירות הזו: אין ממשלת חסינות של 61 מנדטים, נתניהו פתאום מדבר על אחדות לאומית ופיוס במטרה לרפא את החברה הישראלית. בנוסף, גם ראש הממשלה וגם הליכוד מבינים שראש ממשלה תחת כתב אישום לא יכול לכהן. עד לפני שבוע זה לא היה כך. כעת הליכוד מקבל את המתווה שהציע הנשיא".

אין ספק שהגעתם להישגים בבחירות הללו אך כשיצאתם לדרך כיוונתם לתפוס את השלטון. יש כאן חברה לתקן. אתם מנהלים את המשחק עם נתניהו בחוקים של כדורסל כשהמשחק הוא כדורגל.
"מה שאמרנו במהלך הקמפיין זה מה שאנחנו אומרים גם עכשיו. אנחנו רוצים להקים ממשלת אחדות ציונית ועושים כל שניתן להקים אותה. לא משנה איך נתניהו מעצב את השיח. אותנו מעניין להגיע לממשלת אחדות".

ציונית? עד לאחרונה אמרתם חילונית?
"פחות אהבתי את המילה חילונית. אני חושב שהמילה ציונית יכולה לאחד את כולנו. אני מקבל בתוך ממשלת האחדות הזו קווי היסוד אזרחיים".

פוליטית אתם חייבים לפתור את הפלונטר בין לפיד לאגודת ישראל.
"אנחנו קודם קוראים לממשלת אחדות של הליכוד, ישראל ביתנו וכחול לבן. השאר יוכלו להצטרף אם יסכימו לתנאי הייסוד. בואו נשב על קווי היסוד ונדבר".

אתם מוכנים שהליכוד יגיע עם 55 המנדטים?
"הספין הזה נחמד אבל אנחנו מדברים על הליכוד בלבד. לא מעניין אותנו מה הליכוד אומר על עצמו כי זה יכול להשתנות בעתיד. מה שמעניין אותי זה שהליכוד ישב וידבר על מהות בלי תנאים מוקדמים".

זה שיח של תנועת נוער ולא של גופים פוליטיים שנלחמים על שלטון.
"במשך כל מערכת הבחירות אמרו שאנחנו מנומנמים, ממלכתיים ולא רצים עם סכין בין השיניים. למרות זאת תראו את ההישג שלנו. ביום הבחירות ראיתי את נתניהו משתגע בלייב פייסבוק, כולם אמרו שאם הוא נכשל זה שיגעון. אנחנו מאמינים בגישה הממלכתית ובאינטרסים. אנחנו רוצים ממשלה ציונית רחבה".

השאלה הענקית היא האם תשבו בממשלה אחת עם נתניהו ברוטציה כשיש נגדו שלושה כתבי אישום ואף לתת לו להיות ראשון כשהוא מחויב לצאת לנבצרות במידה ויוגש כתב אישום.
"אנחנו לא נשב עם ראש ממשלה שיש לו כתב אישום. מנגד אנחנו לא רוצים ללכת לבחירות נוספות. אני כופר בעיסוק הזה במשא ומתן. הפתרון הוא לעסוק במהות, באיך יוצאים סדר יום אזרחי".

המהות היא מי ראשון ברוטציה.
"כשהליכוד יגיעו למשא ומתן בלי תנאים מוקדמים נוכל לדבר גם על מי הראשון ברוטציה".

אצל כחול לבן כל הרהיטים במקום? לפיד, גנץ, יעלון ואשכנזי מאוחדים?
"כולם נחושים לשנות את המציאות ושמחים לקריאה של נתניהו לבוא לאחדות ומסכימים שראש ממשלה תחת כתב אישום לא יכול לכהן".

האם יש לכם אופציה להקים ממשלה? היו רמיזות לכך שנתניהו יחזיר את המנדט לנשיא מוקדם מהצפוי כדי להרוויח זמן והנשיא לא יטיל עליכם את הרכבת הממשלה.
"בוודאי שנרצה שיטיל עלינו את הקמת הממשלה. זה לשון החוק. אני חושב שלבני גנץ יהיה ההיערכות והחובה לנסות ולהקים את הממשלה. אם אתה שואל אותי על ממשלה צרה, אני חושב שזה דבר לא ריאלי. עם המפלגות הערביות יש בעיה בכך שאינם מכירים במדינת ישראל כמדינת העם היהודי ואני לא רואה את זה קורה".

אתה חייב מרד בליכוד אם אתם רוצים ממשלת אחדות רחבה
"גם בליכוד מחכים לראות מה קורה עם השימוע. בכל מקרה אנחנו מתנגדים לבחירות נוספות, מתנגדים לשבת עם ראש ממשלה שיש מעל ראשו כתב אישום וקוראים להתעסק במהות.

עריכה: איתמר זיגלמן

26/09/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ יועז הנדל
ח"כ יועז הנדל  |  צילום: גילי יערי/פלאש90