103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"הישראלים שעבדו בפרסום של זנות התרסקו"

פרסומאי לשעבר בתעשיית הזנות תקף את האופן בו מנסה המדינה להילחם בזנות: "החוק במדינה מעוות, הזנות חוקית אבל הפרסום לא"


שי (שם בדוי), פרסומאי בכיר בתעשיית הזנות של תל אביב בשנים האחרונות, מתח ביקורת חריפה על פעולות המדינה נגד תעשיית הזנות וטען כי הן פוגעות בעיקר במעמד הנמוך ואילו מכוני הליווי היוקרתיים מרוויחים מכך.

אני חוזר לאדם שאני מכיר אותו הרבה מאוד שנים. הוא לא אוהב תקשורת, לא אוהב להתראיין, הוא חי את חייו בצורה קצת מחתרתית הייתי אומר, בלי יותר מדי חשיפה. נקרא לך שי (שם בדוי). מה שלומך?
בסדר גמור.

הרבה זמן לא דיברנו. אפשר לקרוא לך אחד מבכירי תעשיית הזנות של תל אביב לאורך השנים האחרונות. ונדמה שבתקופה האחרונה, בשנים האחרונות, כל החקיקה והארגונים שפעלו גם נגד מועדוני חשפנות אבל גם נגד הפרסום באינטרנט שזה בעצם חלק משמעותי מאוד מהדרך לצרוך שירותי מין, כל הדברים האלה מה עשו לתעשייה? איך זה היום?
כבר הרבה מאוד שנים שאני עזבתי את התחום הזה. לצערי במדינה שלנו קשה מאוד לחיות... אני במקצוע שלי הייתי פרסומאי, לי לא היו מקומות. אבל מטבע הדברים אם היית רוצה להיות קיים, היית חייב לעבור דרכי ולצערי הרב במדינה שלנו החוק הוא כל כך מעוות שאי אפשר להבין אותו. הזנות היא חוקית, הפרסום של הזנות לא חוקי. אז ברגע שהמשטרה החלה לפעול נגד הפרסום כי נגד הזנות אין להם פשוט אומץ לפעול משום מה, אז הם הצליחו לסגור את משרדי הפרסום ובדרך הזאת לסגור את כל המקומות שמספקים צרכי זנות - ומה שקרה זה שנהייתה זנות רק לעשירים כי היום מי ששרד זה רק משרדי הליווי האלה שגובים 800 ו-900 ו-1000 ו-2000 שקל לשעה, ואלה מסתבר חוגגים כי הם יכולים להרשות לעצמם כל ערב לפתוח IP באיזו מדינה זרה ולשים מודעות ממומנות ולשלם 40-30 שקל לגוגל כדי לקבל טלפונים וגוגל הפכו למשרד פרסום הכי גדול בארץ לשירותי זנות. זה מה שקרה.

תמיד השיחות איתך מרתקות כי תמיד אנחנו לומדים דברים חדשים גם בתור עיתונאים וגם בתור מי שמאזין לתוכניות שלנו - ואתה בעצם שהכול עובר לגוגל למי שיכול לממן את השירותים האלה בגוגל, ואתה לא יכולת לעשות את זה?
לא אין לך אפשרות, היום המדינה חוקקה חוקים שהמשטרה יכולה למחוק IP מהרגע להרגע. היא פשוט מתקשרת לגוגל ואומרת להם 'תמחקו את הIP הזה', אתה מבין? אבל גוגל נותנים לאנשים להיכנס עם הIP של מדינה אחרת ולעשות מודעה ממומנת. אז האנשים האלה פשוט פותחים אתר שהוא חד יומי, משלמים על מודעה ממומנת, על כל המילים שהם צריכים בקידום כמו זנות, נערות ליווי וכדומה. ואתה תראה כל ערב אתה תפתח את גוגל ותכתוב 'שירותי ליווי' ותראה איזה 10 אתרים של מודעות ממומנות חדשות כל יום, אנשים שמרשים לעצמם לשלם הרבה כסף, ויש כאלה שמפרסמים מודעות בתוך אתרי האינטרנט...

אז אתה אומר שזה פגע במעמד הביניים...
כן, יש כאלה שמפרסמים בתוך אתרי הפורנו הבינלאומיים ואז המשטרה לא יכולה לעשות שום דבר לאתרים האלה כי אי אפשר לסגור את הגישה שלהם לישראל, ומה שקרה זה שהאנשים הישראלים שעבדו בפרסום ושילמו מע"מ ומס הכנסה וביטוח לאומי התרסקו. אני לדוגמה קיבלתי קנסות של מאות אלפי שקלים ומאסר על תנאי, וכשבאתי למס הכנסה אמר לי האדון במס הכנסה, 'העורך דין ששילמת מאות אלפי שקלים כדי שייצג אותך זו לא הוצאה מוכרת כי זה עורך דין פלילי והקנס ששילמת למדינה זו לא הוצאה מוכרת כי זה קנס פלילי'. זו פשוט בדיחה.

אבל ישמעו אותך עכשיו נניח כל הארגונים שנלחמו בדבר הזה, ארגוני נשים ויגידו 'אנחנו שמחות כי בסופו של דבר הצלחנו להוציא נשים ממעגל הזנות כי אין להם ביקוש והנה שי עכשיו בקשיים והוא צריך להתמודד עם המערכות וכו'. הצלחנו במשימה שלנו'. ככה הן רואות את זה.
אבל הן לא הצליחו, הזנות לא תיגמר, היא לא תיגמר לעולם, היא פשוט עוברת מקום. מה שהן עושות לבחורות המסכנות הן מורידות אותן לרחוב כי אף אחד לא יכול לעבוד בתחום הזה בלי פרסום. אז מי שאין לו כסף יורד לרחוב והופך להיות מטרה קלה לאנשים שאלוהים ישמור, ומי שכן יש לה כסף הולכת לעבוד במשרד ליווי יוקרתי. אז במקום לעשות 10 לקוחות אז היא 2-1 ומרוויחה את אותו סכום. פשוט לדעתי נוצרות פה מעצמות על בתחום הזה. לא שהן לא היו אז, אבל הן לא היו כל כך מונופולסיטיות. אני בקושי מתעניין אבל ממה שאני שומע פה ושם, זה עצוב מאוד, שהמדינה אם היא לא רוצה זנות, שתעשה את הזנות לא חוקית ולא את מה שמסביבה.

שי תמיד מרתק לשוחח איתך ולהבין דרך העיניים איך אתה רואה את הדברים. כמובן שזה תחום מורכב מאוד, הרבה נשים יגידו שהן ניצחו למעשה במלחמה הזאת. אתה חושב אחרת, אני מאוד מודה לך שהצטרפת אלינו.

עריכה: אמיתי דואק

02/10/2019
הישארו מעודכנים

"גוגל הפכו למשרד פרסום הכי גדול לשירותי זנות"
"גוגל הפכו למשרד פרסום הכי גדול לשירותי זנות"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Images