103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"צריך להגיע בידיים נקיות למשא ומתן"

ח"כ חילי טרופר (כחול לבן) על המשא ומתן הקואליציוני שתקוע: "עם בלוקים לא בונים ממשלה, עם בלוקים בונים חומות, יש הרבה שאלות שיש לדון בהן"


בצל שימוע ראש הממשלה, עדיין יש את המשא ומתן הקואליציוני שתקוע, חבר הכנסת ממפלגת כחול לבן חילי טרופר בשיחה עם פאנל הקבינט על המצב שבו נמצאת מפלגתו: "בני גנץ מתחילת דרכו הציע ללכת לממשלת אחדות, זה מה שהמדינה צריכה, אנחנו לא פוסלים את המתווה של הנשיא על הסף, אך יש שם הרבה בעיות שצריך לדון עליהן". 

על כך שהמנדט יעבור לבני גנץ אמר: "זה מסובך, אני מקווה שהדינמיקה תשתנה ברגע שזה יגיע לידיים של גנץ, אני מקווה שהליכוד יבואו בידיים נקיות ולא עם בלוקים". 

טל לב רם: קיבלתם אישור להתראיין?


ח"כ חילי טרופר: אני מתראיין כל הזמן, כן.


רוני דניאל: שמעת את יובל שטייניץ? 


ח"כ חילי טרופר: שמעתי את שלהי הדברים, לא הצלחתי לקבל תשובה אחת עניינית.


אלון בן דוד: אני אשאל אותך שאלה עניינית, יש פה הצעה שאומרת 'בואו נלך לאחדות' כי אין מה לעשות, אוהבים - לא אוהבים, אלה תוצאות הבחירות והן מחייבות בסוף ממשלת אחדות. בא הנשיא שם מתווה, שלפחות לפי נתניהו יכול לפתור את הסוגייה הזאת, למה אתם מתנגדים?


ח"כ חילי טרופר: אני אגיד שני דברים, אחד אנחנו לא חשודים כמי שלא רוצים אחדות, בני גנץ מהיום הראשון שלו בפוליטיקה אומר 'צריכה לקום פה ממשלת אחדות' כי זה באמת מה שהמדינה צריכה, אבל כדי להקים ממשלת אחדות צריך לבוא בידיים נקיות לדיון הזה. אנחנו לא פוסלים את מתווה הנשיא על הסף, היו בו הרבה בעיות, חלק מהבעיות אתם העליתם עכשיו, יש שם הרבה שאלות שצריך לדון עליהם - אגב גם אלקין ולוין אומרים שזה פתיח למשא ומתן, אז גם לא ברור מה עמדת הליכוד באמת, אבל לגופו של עניין זה לא יושב בחלל הריק, יש פה שאלה יותר עמוקה. כשמישהו בא לחדר המשא ומתן הוא צריך לבוא בידיים נקיות והם באים עם בלוק 55, אתה חושב שאתה יושב עם הליכוד בעצם אומרים לך...


אלון בן דוד: שטייניץ אומר שגם אתם בלוק.


ח"כ חילי טרופר: עם בלוקים לא בונים ממשלה, עם בלוקים בונים חומות. מי שבא עם בלוקים לא רוצים באמת לקדם ממשלה. אגב גם הנשיא ששטייניץ מאוד נשען עליו אמר שישבו 2 ראשי המפלגות הגדולות, כחול לבן והליכוד, יסכמו ביניהם את קווי היסוד, אנחנו לא בפסילות, גם אם ימשיכו להגיד את זה עוד הרבה פעמים, אנחנו לא פוסלים, אבל הסדר הנכון זה קודם כל לסכם קווי יסוד בין מפלגות גדולות - אחר כך לפתוח את הדלת למפלגות נוספות אם הן רוצות להיכנס פנימה, כל דבר אחר זה סתם שיתוק.  

טל לב רם: אז מבחינתך אם באים בלי בלוק אבל עם נבצרות אז זה הולך בסדר סך הכול... 

ח"כ חילי טרופר: אני אומר אז אפשר סוף סוף להתחיל דיון, עד עכשיו לא באמת התנהל משא ומתן. 

טל לב רם: כלומר המודל של הנבצרות מקובל עליך.

ח"כ חילי טרופר: לא אני לא מסתכל עליו בתלוש מדברים אחרים, אני מבין שכולם יצטרכו לעשות פשרות, ככה קמה ממשלת אחדות. העם אמר 'יש פה פלונטר', העם לא נתן למישהו אחד יתרון גדול, יש פה פלונטר זה נכון. קודם כל אני רואה דבר יפה בזה שגם הנשיא ואפילו הליכוד כבר מבינים שראש ממשלה תחת כתב אישום כבר לא ראוי שיכהן פה, עכשיו השאלה באיזה שלב זה קורה, איך יודעים שזה קורה, למה כל כך ברור שנתניהו צריך לפתוח? אולי שילך לנקה את שמו ואז יחזור, יש פה הרבה שאלות שצריך לדון בהם, אבל אנחנו מוכנים לדון, בכנות באמת מוכנים לדבר, אבל בלי בלוקים.

אלון בן דוד: לקראת הישיבה היום של הכנסת כבר היה נראה שנוצר איזשהו ערוץ ביניכם לבין יהדות התורה לחלוקת הוועדות, זה ערוץ שגם יכול להתפתח למגעים קואליציוניים?  

ח"כ חילי טרופר: אין שום ערוץ, הפלונטר הפוליטי בעצם יוצר מצב שבכנסת אף אחד אין לו איזושהי שליטה בוועדות, לכן הייתה חלוקה יו"ר ועדת חוץ וביטחון יהיה מכחול לבן...

אלון בן דוד: מי?

ח"כ חילי טרופר: אני עוד לא סגור עדיין על מי זה יהיה...

אלון בן דוד: גבי אשכנזי?

ח"כ חילי טרופר: בני יחליט, לשמחתנו ביטחונית, גם אצלנו לא חסר, מי כמוכם יודע.

אלון בן דוד: אתה אומר רב אלוף במילואים כנראה.

ח"כ חילי טרופר: זו סבירות גבוהה. גם זה, אבל אתה יודע שיהיו עוד הרבה אופציות. בכל מקרה יו"ר ועדת חוץ וביטחון אצלנו, זו תקופה רגישה לכולם זה ברור. יו"ר ועדת הכספים יהיה בבלוק מה שנקרא, אגב גם בוועדת הכספים יש רוב... 

אלון בן דוד: מה זה בבלוק? ליהדות התורה יש טאבו על הכיסא הזה, לא?

ח"כ חילי טרופר: תשמע, זה שהליכוד נותן להם טאבו זה עניין שלו.  

אלון בן דוד: מה זה נותן, אתם נתתם להם עכשיו את הטאבו.

ח"כ חילי טרופר: בסוף אתה צריך לחלק, לאף אחד אין רוב. יש כל מיני הסדרים שאתה עושה בתוך הכנסת, אגב גם בוועדת הכספים היום לכחול לבן וישראל ביתנו יחד, יש רוב - לכן גם גפני הכול יכול, אתה יודע הרבה פעמים...    

אלון בן דוד: גם אתם דיברתם על ממשלת אחדות חילונית ופה הייתה סוף סוף הזדמנות לעקור פעם אחת את יהדות התורה מהכיסא הנצחי הזה של ראשות ועדת הכספים ולא ניצלתם אותה.

ח"כ חילי טרופר: זה לא באמת היה בידיים שלנו, אני שוב אומר, אם היה לבני גנץ 61 והכול היה בידיו היה אפשר, בסיטואציה שנוצרה, זה גם קשור לדיון על ממשלת אחדות, צריך לעשות פשרות, כאשר אני גם שם את זה בפרופורציה, זה מינוי זמני.   

טל לב רם: אז למה הטענות של ליברמן זה כלפיכם?

אלון בן דוד: איתו היה לכם יותר מ-61. 

טרופר: אולי הם עסוקים גם בקצת פוליטיקה, הם יודעים מצוין את התמונה. אנחנו גם דיברנו איתם, מכירים את זה, כל אחד עושה את הפוליטיקה שלו.

טל לב רם: זו פוליטיקה שמה? הם קורצים ללכת עם הליכוד? ליברמן ונתניהו?

ח"כ חילי טרופר: לא אני לא חושב, אני חושב שהייתה להם הזדמנות אולי לעקוץ אותנו, אז עקצו, לא נורא, אתה יודע עקיצה קטנה לא כואב, ממשיכים.  

טל לב רם: אז מה השיטה שלכם? נניח ואתם מקבלים מחר מנדט, איך תרכיבו ממשלה בתוך הפלונטר הזה, מה ה'דרים טים' שלך?   

ח"כ חילי טרופר: קודם כל זה מסובך צריך להגיד בכנות, אין פה איזו דרך חלקה, אני מקווה אבל שכשהמנדט יעבור לבני גנץ אז גם הדינמיקה תשתנה, כרגע זה בידיים של הליכוד, הוא מזמין, הוא קובע, הוא משרטט את הקווים. כשבני גנץ ינהל את האירוע הוא יזמין את הליכוד כמובן, אגב אנחנו גם אמרנו את זה לפני הבחירות, אין פה איזה סוד גדול שהליכוד צריך להיות השותף לממשלת אחדות. אני מקווה שהם יבואו בידיים נקיות ולא ייכנסו לחדר עם מלא בלוקים.  

רוני דניאל: אתה מודאג קצת מהפגישות של נתניהו עם ליברמן, שמא ליברמן ישנה כיוון?

ח"כ חילי טרופר: לא, אין לנו איזשהן אינדיקציות לדבר הזה, גם אתמול הוא הבהיר שהוא לא זז מעמדתו. אני גם בן אדם שבוחר להאמין לאנשים. 

רוני דניאל: תתנער מזה בהזדמנות. מה שאני רואה פה לאורך כל התקופה האחרונה שאנשים אומרים דברים שאין להם שום אחיזה במציאות.  

ח"כ חילי טרופר: קודם כל אני לא רוצה לוותר על זה בקלות, זה לא אומר שאני נאיבי. אני כבר פגשתי כמה אכזבות ושקרים בחיים. זה גם עניין של מינונים, איזונים, בסוף כולם טיפסו על עצים מאוד גבוהים במערכת הבחירות,  לפי העצים שכולם טיפסו לעולם לא תקום פה ממשלה, עכשיו כל אחד צריך לזוז אבל זה צריך להיות סביר אל מול הערכים והעקרונות שלך. חלק מעכב עם הליכוד זה שהם בכלל לא מדברים איתך תוכן, הם ישר דילגו לחלוקת התפקידים. 'אתם תקבלו ככה - ההוא יקבל ככה', 'ביבי יתחיל - בני ימשיך', רגע יש פה איזה עניין של מדינה, ערכים, תכנים.   

טל לב רם: חילי אבל הטענה שגם אתם לא מצליחים לייצר את הקווים.

ח"כ חילי טרופר: הקווים עוד לא אצלנו, אנחנו מחכים למנדט, המנדט אצל נתניהו. מה שאנחנו יכולים עכשיו זה לכבד את הפגישות, להגיע אליהם, כשמרגישים שמשחקים בנו יותר מדי אז להגיד שאין טעם לבוא כרגע לפגישות...   

עריכה: אמיתי דואק

03/10/2019
הישארו מעודכנים

חברי הקבינט
חברי הקבינט  |  צילום: 103fm