103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"כל מי שהאמין שטראמפ אחראי, אמין ושאפשר לסמוך עליו - טעה"

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר דן שפירו בביקורת חריפה כלפי התנהלותו של טראמפ ערב התקיפות בסוריה: "התנהגותו הלא יציבה מתחילה להפריע גם לתומכיו"


שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דן שפירו, יצא למתקפה כנגד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעקבות החלטו לנטוש את בנות בריתו ולסגת מהמזרח התיכון. כשנשאל האם נתניהו טעה כשתמך בטראמפ השיב: "כל מי שהאמין בטראמפ כאדם אחראי שאפשר לסמוך עליו – טעה".

אתה יכול להבין מה עובר בראשו של הנשיא טראמפ? שיחת טלפון אחת עם ארדואן עוררה סערה במזרח התיכון.
"התמונה היא בדיוק כפי שתיארת. כל מי שחשב שדונלד טראמפ היה ידיד אמין ויכל לנהל מדיניות חוץ אחראית – טעה. אחרי השבוע האחרון אי אפשר להכחיש את האמת המכוערת. הוא נתן אור ירוק לפלישה טורקית בצפון סוריה. אחרי טלפון אחד נטש את בנות הברית הכורדים שנלחמו מול דאעש וספגו מאות נפגעים. אחרי ארבע שנים של קמפיין די מוצלח נגד דאעש, הוא נתן להם חיים חדשים. אסירי דאעש משתחררים כעת וחוזרים לשדה הקרב עם מוטיבציה לנהל עוד פעולות טרור".

הכישלון האמריקאי בסוריה החל בתקופתו של הנשיא אובמה שלא נקט שום מדיניות משמעותית בעניין הנשק הכימי כלפי סוריה.
"היו לא מעט אנשים בממשל אובמה שתמכו בפעולות מול אסד בסוריה. הנשיא החליט אחרת. בו זמנית היו הישגים כמו סילוק של יותר מאלף טון נשק כימי בסוריה. אובמה התחיל את הקמפיין נגד דאעש וטראמפ המשיך אותו. סוריה היא בעיה מאוד מסובכת ואי אפשר לפתור אותה מבחוץ. עד כה שלטו על שטחים בסוריה ומונעט מאיראן להכניס נשק המאיים על ישראל. ברגע שהוציאו את כל הכוחות ברגע אחד ללא תיאום עם שום בת ברית וללא התייעצות עם שום מומחה ובניגוד לכל הגנרלים – זה כישלון ענק שלא ראינו המון שנים".

אחזיר אותך לטראמפ, יש נשיא שמנהל מדיניות חוץ קפריזית על פי יצרים?
"כן. אני מאוד מודאג מהתקופה הקרובה בפוליטיקה האמריקאית. ממשל טראמפ בכאוס מוחלט, הוא מתמקד רק בחקירת ההדחה. הוא מפחד ובצדק שלא ישרוד פוליטית. התגובה הזו מאוד מסוכנת והוא יכול לגרום להרבה יותר נזק".

ישראל צריכה להתחיל לדאוג?
"כן. הוא יכול לגרום נזק גם לאינטרסים של בנות הברית שלו וישראל תצטרך להיות מוכנה בשנה הקרובה לנהל את הבעיות הללו פחות או יותר לבדה".

כלפי איראן? סוריה? יש לנו המון חזיתות.
"זה ברור שטראמפ לא מעוניין להתערב עוד בסוריה. הוא מוציא משם את הכוחות האמריקאים. ישראל תצטרך להיאבק לגמרי לבדה מול המאמצים של איראן להשתמש בסוריה כמגרש להעלים את ישראל. זה ברור שהוא לא מוכן לאתגר את איראן בסעודיה. הוא לא הגיב להורדת המזל"ט האמריקאי. זה ברור כמעט לכולם באזור, כולל היריבים שלנו, שטראמפ לא מוכן להילחם. הוא רוצה להשאיר את הבעיות לאלו שחיים באזור".

אתה אומר שישראל צריכה להתחיל להתכונן שהנשיא טראמפ יבגוד גם בה?
"בוודאי שיש תמיכה עמוקה בישראל בארה"ב בשתי המפלגות בקונגרס. לטראמפ אין שום דבר נגד ישראל אך הוא לא יעשה יותר ממה שהוא צריך לעשות. הוא מעניק את הסיוע שהוסכם בממשל אובמה ושיתוף הפעולה המודיעיני יימשך אך זו תהיה טעות לצפות שהוא ישתתף באסטרטגיה אזורית מתוחכמת ומתואמת עם ישראל".

"אי אפשר לדעת איך טראמפ יתנהג"

בארה"ב החל תהליך ההדחה. עד כמה הסדק אצל הרפובליקנים מתחיל להיפתח?
"בטוח שתהיה הדחה בבית הנבחרים. כבר בשבועיים האחרונים רפובליקנים שהיו תומכים של טראמפ ותומכים בישראל דואגים ממה שהם רואים כעת. בינואר-פברואר הם יענו על השאלה האם זה טוב לארה"ב שהנשיא טראמפ ימשיך לכהן כנשיא ארצות הברית. אני לא בטוח במאה אחוז איך הם יגיבו. מונף סימן שאלה באוויר".

גם הסקרים בעד ההדחה. כולל סקר של ה'פוקס ניוז'.
לטראמפ יש תמיכה עמוקה בביס שלו אך הכאוס והתנהגותו הלא יציבה מתחילים להפריע גם לתומכים שלו".

אני רוצה לשאול אותך לגבי הגרעין האיראני. מה זאת אומרת ישראל תישאר לבד? אם האיראנים יחדשו את הייצור אנחנו נעמוד לבדנו או שארה"ב תסייע לנו?
"אני לא מנסה לחזות איך טראמפ יתנהג כי אי אפשר להבין את הבן אדם הזה. בימי אובמה הייתה הבטחה מוחלטת לכך שארה"ב תשתמש בכוחות צבאיים כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אני מניח שזו עדיין המדיניות של ארה"ב. כפי שאמרתי, אי אפשר לדעת איך טראמפ יתנהג, איך הוא יקבל את ההחלטות ולמי הוא יקשיב ברגע האמת. כיום אנחנו רואים איך הוא מתעלם מעצות הגנרלית והדיפלומטיים".

אז כל ההשקעה של בנימין נתניהו בטראמפ עומדת בסימן שאלה?
"כל מי שהאמין בטראמפ כאדם אחראי שאפשר לסמוך עליו – טעה".

הוא העביר את שגרירות ישראל לירושלים והכיר ברמת הגולן. על זה אפשר לומר כל הכבוד אך מעבר לזה - שום דבר. דבר גדול לא יצא מזה.
"אני שואל את עצמי מי ירצה היום לגור ברמת טראמפ בגולן".

טראמפ הפקיר את המזרח התיכון בידי הנשיא פוטין שכבר החל לפעול ולהיות הבוס הגדול של האזור.
"פוטין חי את החלום הרטוב שלו. הוא לא יכל לחלום על מצב בו ארה"ב תיסוג מכל האזור וכל בנות בריתיה יחשבו שעליהם לשפר את היחסים עם סוריה. זו הזדמנות אדירה לרוסיה. אני מקווה שבעוד שנה יהיה ממשל חדש בארה"ב שיתחיל מחדש להחזיר את האיזון לאזור".

אתה מוכן להעריך מי יהיה הנשיא הבא?
"מוקדם מדי לדעת. יש לא מעט מועמדים איכותיים יהיה עליהם להוכיח שהם מסוגלים להיות הנשיאים הכי מתאימים לתפקיד".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/10/2019
הישארו מעודכנים

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ  |  צילום: אי.אף.פי