אראל סג"ל

ד"ר קלאובר: מספיק רמז של פוטין ונעמה תשוחרר

מה יעשה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באשר לסוגיית מעצרה של נעמה יששכר במוסקבה? • ד"ר יבגני קלאובר על האדם שעשוי להכריע את הכף


נעמה יששכר בת ה-26 נאסרה לפני כשישה חודשים בבית הסוהר במוסקבה, זאת בגלל תשעה גרם של חשיש שנמצאו בתיקה. לפני מספר ימים נגזרו עליה 7.5 שנות מאסר, עונש שעורר הדים רבים בגלל היעדר ההלימה בין המעשה לגזר הדין. מעל הפרשה מרחפת סוגיית הסגרתו לרוסיה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב שנעצרה בכלא במוסקבה ועלול להיות חלק בעסקה להחזרתה של נעמה לישראל. האם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עשוי להיות הגורם הקובע בעניין? ד"ר יבגני קלאובר הגיב לדברים והביע את דעתו על הפרשה. 

הבקשות שישראל מגישה לרוסיה במטרה לשחרר את נעמה ולהחזירה לארץ יכולים להשפיע על פוטין? זה מדבר אל ליבו?
"אני חושב שכן. פוטין בשנים האחרונות פיתח יחסים מאוד ידידותיים עם בנימין נתניהו. נתניהו טס לפוטין 9-8 פעמים ב-2017 כשאת טראמפ ראה רק 3-4 פעמים באותה השנה. פוטין צריך את ישראל כי היא המתווכחת שלו בעולם המערבי. לפני שבוע הוא חגג יום הולדת ואף מנהיג מערבי לא התקשר להגיד לו מזל טוב. זה מסמל הרבה. הוא נמצא בבידוד מדיני. ברור שלהיות חבר עם ישראל זה מאוד חשוב לו".

אפשר להיות אופטימיים לכך שפוטין ייעתר לבקשה?
"אפשר להיות אופטימיים אך לא בגלל שפוטין הוא גמיש ותכנס בו נחמה אלא כי מערכת המשפט ברוסיה ניתנת לאפיון באמצעות מילה אחת: שרירותיות. המערכת המשפטית רוצה להתחנף לנשיא ומספיק רמז של הנשיא בנידון והיא תשוחרר. פעם נהגו להגדיר אבסורד כניסיון רציונאלי לחפש היגיון במקום בו אין היגיון. במערכת המשפטית ברוסיה אין היגיון. הרי בפרשת הקמח הרוסית מצאו חצי טון של קוקאין בשגירות רוסיה ואף אחד לא ישב על כך בכלא ואיש לא שילם מחיר".

אנחנו יודעים שפוטין מנסה להשתלט על עוד חלקים במזרח התיכון. מה יקרה אחרי שטראמפ עזב את האזור?
"החלום הרטוב של פוטין מתגשם. הוא חלם שתהיה לו זירה בה ישתתפו כל הכוחות והרוסים יוכלו לתווך ביניהם. פוטין מסמן לעולם שאי אפשר לפתור בעיות בלעדיו ושרוסיה היא שחקן משמעותי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/10/2019
הישארו מעודכנים

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין  |  צילום: מארק ישראל סאלם/פלאש90