103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אסור שתהיה מערכת בחירות שלישית"

בוקר אחרי החזרת המנדט לנשיא, ח"כ עודד פורר הדגיש: "דעתנו לגבי יהודה ושומרון ושירות לאומי לכל אזרחי ישראל לא השתנתה בגלל שהמנדט עבר"


חבר הכנסת עודד פורר ממפלגת ישראל ביתנו שוחח עם אילה חסון על הבוקר שאחרי החזרת המנדט שניתן לראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך הריאיון סירב ח"כ פורר לענות לשאלה האם במפלגתו יימנעו בהצבעה על ממשלה שתתמוך במפלגות הערביות. 

מכיוון שלגנץ יש על פניו תמיכה ממפלגת העבודה והמפלגה הדמוקרטית יחד עם צירוף המפלגות הערביות, איך ישראל ביתנו משתלבת במהלך הזה?
"זו ממש לא השאלה. השאלה היא מה הממשלה הזאת הולכת לעשות ומה יהיו קווי היסוד. לא נעסוק במשהו אחר למרות הספינים. יש לשאול מה ממשלה כזו תעשה בנוגע לבנייה ביהודה ושומרון, מה תהיה המדיניות שלה בנוגע להכלת הריבונות בבקעה ותשלום הפרוטקשן לחמאס. אלו השאלות שאנחנו שואלים, גם את הליכוד וגם את כחול לבן ומחכים לתשובה".

מה אתם רוצים שיהיה בנושאים האלה?
"כשאביגדור ליברמן היה שר הביטחון הורחבה הבנייה בגושי ההתיישבות באופן די משמעותי".

תדרשו בקווי היסוד של הממשלה להרחיב את הבנייה ביהודה ושומרון?
"אנחנו נדרוש גם את נושא הבנייה בגושי ההתיישבות, כולל במעלה אדומים ונבקש גם את הכלת הריבונות בבקעת הירדן. במקביל נבקש את הכנסת המינימום לקשישים וגם נושאים שקשורים לדת ומדינה. האג'נדה של ישראל ביתנו היא מאוד ברורה בכל הנושאים, מהביטחון ועד דת ומדינה".

לפיכך לא תשב עם המחנה הדמוקרטי, מפלגת העבודה ובוודאי שלא עם המפלגות הערביות. איזו ממשלה יקימו כאן?
"אמרנו מתחילת הדרך שמבחינתו יש אופציה אחת. ממשלת אחדות לאומית וליברלית עם כחול לבן, הליכוד וישראל ביתנו. אנחנו מסרבים להתייחס לכל הספינים ולרקוד לפי החליל של הקמפיינרים של נתניהו, שהחל את הקמפיין למערכת הבחירות השלישית. המדיניות שלנו ברורה ולא השתנתה. כל שאנחנו חושבים לא השתנה כי הועבר המנדט מנתניהו לגנץ".

אביגדור ליברמן אמר בהרחבה שלא יהיה מוכן לשבת עם הימין הקיצוני ועם החרדים.
"הצגנו את המתווה שלנו לאחר יום הכיפורים. אנחנו נדבר קודם כל על קווי היסוד קודם כל עם הליכוד וכחול לבן. אחרי שיוסכמו קווי היסוד, תקום ממשלה ויעבירו את תקציב המדינה לשנת 2020 יחד עם תקציב הביטחון הנדרש. לאחר מכן, מי שיסכים לקווי היסוד המשותפים בהחלט יוזמן להצטרף. משום מה כולם מסרבים להתייחס למציאות וכל פעם רוקדים לצלילי חליל אחר שנתניהו זורק לאוויר. פנינו לליכוד לפני עשרה ימים לשבת עמם על קווי היסוד. הם אפילו לא ענו לנו תשובת נימוסין".

אני שואלת בשם הציבור בישראל שעבר מערכת בחירות שנייה ברצף. איזו ממשלה תקום כאן? גנץ קיבל את המנדט ואני מעריכה שהוא יעשה הכל, אבל הכל, כדי להקים כאן ממשלה. אתה מסרב להתייחס לתסריט הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הח"כים הערבים.
"אנחנו נפעל רק על פי האינטרס הלאומי שמבחינתו עומד על שתי רגליים. יש לעשות הכל כדי למנוע את מערכת הבחירות הנוספת, שתהיה לה השלכות בינלאומיות מעבר לעלויות הישירות שלה. ויש להקים ממשלת אחדות יחד עם הליכוד וכחול לבן. כולם מיואשים מהרצון להקים ממשלת אחדות עוד מיום הבחירות, אנחנו עוד לא התייאשנו. אנחנו לא מתעסקים בתיאוריות. התיאוריה היחידה היא ממשלת אחדות, גם אם לא נהיה שותפים בה".

מה תעשו אם לא יצליחו לעשות ממשלת אחדות?
"אני לא פורס את כל התסריטים שלי ב-103fm".

נאמר לי שבתחנה אחרת שנשמעת אומר שאתם לא פוסלים שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת.
"לא אמרתי את זה. המרואיין אמר זאת ואני סירבתי לענות. אמרתי שיש לשאול קודם כל מהם קווי היסוד של הממשלה. שום דבר מעבר לזה".

אני שואלת שאלה פשוטה. האם תתמכו או לא בהקמת ממשלה בגיבוי הרשימה המשותפת?
"אתמוך רק בממשלה שאסכים לקווי היסוד שלה".

ולא תתנגד לממשלה שכזו?
"את מנסה למשוך אותי בלשון".

אני מנסה כי אתה לא עונה. אדם ברכב ששומע אותנו שואל את עצמו למה אתה לא עונה לי ומה אתה מסתיר.
"תשאלי את עצמך למה אף פוליטיקאי מהליכוד או מכחול לבן לא עונה על השאלה מהי עמדתו בנוגע לתשלום הפרוטקשן לחמאס? למה אף אחד לא מוכן לדבר על קווי היסוד של הממשלה אלא מתמקד בחלוקת כיסאות?"

אגב, גם כשליברמן היה שר ביטחון הועברו כספים לחמאס.
"אתקן אותך. אחרי שעברו 15 מיליון דולר במזומן לחמאס החלטנו לעזוב את הממשלה, בין היתר בגלל העניין הזה. כשמעבירים כסף מזומן לארגון טרור הדולר הראשון מגיע לפעילי הטרור, השני לרכישת נשק, השלישי להתעצמות נגד האוכלוסייה וכך הלאה. ברצועת עזה מייצרים כל יום שתי רקטות מדויקות שיכולות להגיע עד לתחנת הכוח בחדרה. אם מישהו חושב שאפשר לפקח על כסף מזומן שכזה עוצם את עיניו".

בעזה ממשיכים להתעצם אך בצורה חלשה יותר מאז המשבר באיראן. יש לנו הרבה אתגרים ביטחוניים אך לא ניתן להשאיר אוכלוסייה רעבה. יש גם עניינים הומניטריים.
"אפשר לפעול גם בדרכים אחרות".

בכל הכבוד השיחה הזו לא רלוונטית הבוקר. הבוקר התקיימה דרמה, בני גנץ קיבל את המנדט ואתה לא ענית לי השאלה. למה לא להקים ממשלה עם המפלגות הערביות, הם גם חלק מאזרחי המדינה.
"האג'נדה של ישראל ביתנו ברורה, היא לא השתנתה ולא תשתנה. נמשיך לדבוק בה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

22/10/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ עודד פורר
ח"כ עודד פורר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90