103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

אלדד יניב וברוך קרא בעימות חריף

הפעיל הפוליטי אלדד יניב והכתב המשפטי של חדשות 13 בויכוח סוער על החרמת הטלפונים של יועצי רה"מ


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה למשטרה והתריע בפניהם שמוטב להם להתייחס לטענותיו של יועץ רה"מ יונתן אוריך, זאת על פי פרסומים בחדשות 12. אוריך מצדו האשים את המשטרה בחדירה בלתי חוקית למכשירו. הפעיל הפוליטי עו"ד אלדד יניב והעיתונאי ברוך קרא ('חדשות 13') הביעו את דעתם על דברים בראיון שנתנו לאילה חסון ב-103fm.

ברוך קרא: "אני אישית חושב, בניגוד לדיון שהתפתח ברשתות החבריות אמש, שיש כאן החלטה סבירה לחלוטין. מדובר על הליכה לעד מדינה בשיא תקופת הבחירות כשמתברר בדיעבד שמי שהיה אחראי לכך הם אנשי ראש הממשלה. אין עניין לציבור לבוא ולבדוק איך התקבלה החלטה לשלוח מישהו שיטריד את עד המדינה מתחת לביתו עם הטקסטים הקשים נגדו".

אין מחלוקת על הדבר הזה. אך זה נעשה בחודש אוגוסט והעד ציין שהוא לא חש מאוים אך דיווח על כך כי יש לו חובת דיווח בנושא בגלל שהוא עד מדינה. הוא ראה בזה קשקוש. אנשי ראש הממשלה הודו בחקירה שהם עמדו מאחורי הדבר הזה. אם כך, מה צריך למצוא בטלפונים שלהם?
ברוך קרא: "התחושה הסובייקטיבית על הטרדה אינה רלוונטית. אני תוהה, אם הם מודים במעשה מי היה האיש שהפעיל אותם מלמעלה. המשטרה רוצה עובדות ברורות. לגבי מיידיות החקירה, אני לא יודע בדיוק לומר מהם התהליכים שנעשו אך צריך למצות ולבדוק את הדברים".

אלדד יניב: "אני לא בא לגונן על דוברי ראש הממשלה ועל נתניהו עצמו אך אני סבור שמה שקרה פה הוא שיבוש חמור ביותר בשיקול הדעת של פרקליט המדינה. זה לכל היותר מדובר על עבירה ברף הנמוך ביותר של הטרדת עד. זה דבר שקרה באוגוסט בפומבי וצף ברשתות החברתיות. כולם מבינים שדוברי הליכוד עומדים מאחורי זה. אני מתפלא על ברוכי, מותר לשאול את המשטרה שאלות קשות. אני עברתי פעולה לא חוקית ומתמשכת כשנחקרתי על ההפגנות בפתח תקווה. מדובר במכשירים שכל העולם שלך נמצא בתוכם. לקחת אותם מנחקרים לפני שלקחת צו של שופט? אני מכיר את הפעולה של המשטרה, אל תהפוך אותה לסטרילית. ברור לכולנו שאי אפשר לחפש דברים לפי מילות קוד. שואבים את כל הטלפון ולכאורה מקיימים את הצו של השופט. זה דבר חמור ביותר".

ברוך קרא: "גם לי הוציאו פלט שיחות וחדרו לפרטיות שלי. אני חושב שצריך למצות את החקירה הזאת זה לא אומר שאני מהלל ומשבח את המשטרה. אם אני הייתי חוקר – זה מה שהייתי עושה".

אלדד יניב: "זה חמור מאוד".

ברוך קרא: "אני חושב שזו פעולה נכונה. אתה מקל ראש בהליכה לביתו של עד מדינה ולהשמיע לו טקסטים שכאלה – אני לא מקל בזה ראש. אני רואה בזה עניין חמור ביותר".

אם יש עד מדינה שחזר בו מעדותו, וקצין משטרה מאיים עליו. צריך לחטט לקצין משטרה בטלפון?
אלדד יניב: "מה דודי אמסלם עשה בשידור לעדי המדינה הוא לא פחות הטרדה. שהוא מעולם לא היה נותן לבת שלהם להתחתן איתם, זה גם חמור ביותר".

ברוך קרא: "ואתה מעודד את זה".

אלדד יניב: "בדרך כלל מזמינים את אותו אדם ומזהירים אותו שחזרה על הפעולה תחשב להטרדת עד".

אם עד מדינה מתראיין אצל עיתונאי מסוים וגורם אחר בתקשורת שולח לו איומים ושאלות למה התראיינת במקום הזה ולא במקום אחר? אני יכולה להראות לך עיתונאים שמאיימים על אנשים בצורה קשה ביותר.
ברוך קרא: "אנחנו מכירים את זה. אנחנו לוקחים דברים כאלה כבר כברורים מאליהם. זה לא אירוע שצריך לשבת בדינו בכלא אך זה אירוע צריך לחקור אותו ולומר שדבר כזה לא יעשה עוד".

הזהירו גם את המתלוננת של רמון אלף אזהרות.
ברוך קרא: "שלחו חוקרים פרטיים אחרי שהמשפט יסתיים ועדיין חקרו את הנושא".

אלדד יניב: "ביום שהנייד שלך יופשט לעיני חוקרי משטרה אתה תתחרפן, בדיוק כמו שאני מתחרפן מזה. לכן צריכה להיות לזה סיבה ספציפית עם צו של בית משפט".

מילה אחת על פריצת הנייד של עו"ד אפי נווה?
ברוך קרא: "השאלה היא אם הפריצה הייתה חוקית, וכנראה שהיא לא הייתה חוקית".

ופרקליט המדינה צריך להגן לגונן על הדבר הזה?
ברוך קרא: "קשה לי לענות על השאלה הזאת. יש כאן שאלה של איזונים בנוגע למה שתקבלי בחקירה ואם זה משמעותי מבחינה ציבורית".

אלדד יניב: "אם נעשתה עבירה צריך לטפל בזה באותה דרגה של חומרה. בין אם עשה זאת עיתונאי או פרקליט המדינה. הנייד של אדם זה קודש הקודשים. אם אין סיבה אמיתית של החוק לגעת בדבר הזה – לא נוגעים בדבר הזה".

עריכה: איתמר זיגלמן

29/10/2019
הישארו מעודכנים

אילה חסון
אילה חסון  |  צילום: 103fm