ינון מגל ובן כספית

"הגעתי לפוליטיקה כי נתקעתי בתקשורת"

מגל על תקופתו כעורך ראשי של 'וואלה': "הורידו אותי כי לא סיפקתי את הסחורה הרגשתי שהגעתי ל'דד אנד' - ואז בנט התקשר" • לימור: "זבל שמאלני"


בשלהי 2014 עזב ינון מגל את תפקיד העורך הראשי של אתר 'וואלה' לטובת ריצה לכנסת במפלגת הבית היהודי. בתוכנית הרדיו היומית שלו ב־103fm חשף, לראשונה, את המניע להסבה המקצועית. 

לדבריו, בעת שכיהן בתפקיד הבכיר בתקשורת, ספג לחצים רבים מכיוון ראש הממשלה. "האמת צריכה להיאמר - הם לא סבלו אותי כי לא סיפקתי את הסחורה", אמר ינון.

יואב: "מי זה הם?"

ינון: "למעלה, במערכת. מסביבת נתניהו, שהפעילה לחצים מטורללים דרך שאול אלוביץ' (הבעלים) ועד אילן ישועה (המנכ"ל) שרצו להזיז אותי. ובסוף גם הזיזו אותי, הורידו אותי מהאחריות על דף הבית של 'וואלה' והגעתי למבוי סתום בקריירה כי לא סיפקתי את הסחורה. זאת האמת". 

ינון הוסיף וגילה כי "הלכתי לפוליטיקה כי לא היה לי מה לעשות. אני אף פעם לא רציתי להיות פוליטיקאי, לא היו לי חלומות להיות בכנסת - אך המצב היה כזה חרא ב'וואלה' ונפתלי בנט התקשר - אז אמרתי שאלך איתו".

יואב לימור // צילום: 103fm
יואב לימור // צילום: 103fm
 

הכול פוזיציה. כן, גם נוני מוזס

יואב לימור זעם על טענתו של מגל כי לא מצא את דרכו בתקשורת בשל עמדותיו הפוליטיות. במהלך דברי הפתיחה של תוכניתם המשותפת כינה אותו כמה פעמים "זבל שמאלני", וינון נאלץ לקבל את הטענה כי העז למתוח ביקורת על מנהיג מחנה הימין. "נכון, אני חושב שזו הייתה תועבה", הודה, ושאל: "התועבה של נוני מוזס הוא בסדר?"

יואב: "אתה לוקח דבר לא בסדר אחד ומצדיק איתו דבר לא בסדר אחר?"

ינון: "נוני מוזס המציא את התועבה הזאת. אני איבדתי את העבודה שלי בגלל הדבר הזה. אגב, גם ברשות השידור בין היתר סיימתי את עבודתי בגלל דברים כאלה. עוד חבורת זבל שהייתה שם שגם הייתה של נתניהו והתפוצצה עליי. כמעט איבדתי את עבודתי בתקשורת לגמרי. "בזמנו הלכתי לאבי וייס (מנכ"ל 'חדשות 12'), שאלתי אם יש לו עבודה בשבילי והוא לא חזר אליי. רון ירון, ששיתף פעולה עם התועבה הזאת של מוזס, עורך היום את אולפן שישי של 'חדשות 12'. אותו אבי וייס כן לקח לעבודה. כי הוא עיתונאי, נכון?"

יואב: "לגיטימי להעריך אותו כעיתונאי יותר ממה שהוא מעריך אותך?"

ינון: "זה בדיוק מה שאני אומר – שזה הכל פוזיציה. אני ימני".

יואב: "הגשת את 'מבט', גם אני הייתי שם יום או יומיים. היית כתב צבאי ונהיית עורך 'וואלה'. הטרלול לא חס גם עליך. נועדת לשרת משהו וכשלא שירתת אותו - הועפת הצידה".

ינון מגל במהדורת 'מבט', 2009 // צילום מסך: רשות השידור
ינון מגל במהדורת 'מבט', 2009 // צילום מסך: רשות השידור
 

לימור למגל: "אני הייתי מועמד להגשת 'מבט' - ולקחו אותך"

יואב לימור מתח קשר בין הדברים לבין הלך הרוח האלים כלפי עיתונאים, והמקרה של כתב 'ישראל היום' בצפון, דניאל סיריוטי, שעבר לינץ' אחרי שזוהה כאיש תקשורת. "משם זה מתחיל ומשם זה נגמר. זה הקו, ינון", אמר לימור, "ביום שתבין אותו יהיה לי יותר קל להזדהות איתך. תבין את ההקשר. מתירים דם של עיתונאים".

ינון: "אז אני אשם בזה שהרביצו לדניאל סיריוטי? תכף יאשימו אותי ברצח רבין".

יואב: "אתה לא רואה את האפשרות שמחר מישהו יתקע כדור או סכין בפרקליט או שופט?"

ינון: "מותר להעביר ביקורת?"

יואב: "צריך להעביר ביקורת. אך כל מי שתוקף את ראש הממשלה מיד הופך ל'בוגד שמאלן עוכר ישראל'. לא משנה אם הוא שופט, פרקליט, עיתונאי או פוליטיקאי. אסור להעביר ביקורת על האיש מספר אחד במדינה כי זה הופך אותך לבוגד - לא מקבל את זה. אני לא בוגד ואתה לא בוגד. המדינה היא שלי ושלך באותה מידה".

ינון: "ההבדל בינינו שאני שילמתי על זה מחיר פעמיים בקריירה שלי בגלל שהיה לי עמוד שדרה".

יואב: "ואתה פה בתחנה בגלל שאנשים כמוך וכמוני נלחמים כדי להיות כאן".

ינון: "רוצה לדעת את האמת לסיבה שאני כאן בתחנה? בגלל כוחות השוק ובגלל שאור צלקובניק (מנכ"ל הרדיו) הוא גבר שלקח אותי לעבודה. כשפניתי לגלי צה"ל והתאגיד. במקומות שלא סופרים את הכסף...."

יואב: "ואני פה כי אני שמאלן? אותך לא לקחו כי אתה ימני, ואותי לא לקחו למקומות כי אני לא טוב. יאללה, אתה יודע כמה פעמים אמרו לי 'לא' בחיים? הנה, אתה פה ועושה עבודה מצוינת ויכול להיות שמחר תהיה במקום אחר ותעשה בו עבודה מצוינת".

ינון: "איך יכול להיות שאני פה במקום פרטי ואני לא טוב לתאגיד ולגלי צה"ל?"

יואב: "הגשת את המהדורה המרכזית, את 'מבט' של רשות השידור. בוא נפתח את זה, אני הייתי מועמד מולך - ולקחו אותך ולא אותי. אז מה? אני אמרתי אז שזה בגלל שבאת מפוזיציה של ימני כי ראש הממשלה היה אריאל שרון? שמעת אותי טוען דבר כזה? לקחו אותך כי היית טוב. זהו".

ינון: "הטענה שלך היא שאין פוזיציה?"

יואב: "הטענה היא שכששר המשפטים אמיר אוחנה תוקף את מערכת המשפט, או כשיאיר נתניהו תוקף את 'הזבל השמאלני' יש בקצה את דניאל סיריוטי שהותקף כי הוא עיתונאי ועם זה צריך להתמודד".

ינון: "מקרה דניאל סיריוטי הוא אור אדום לכולנו וצריך לדעת לנהל פה ויכוחים. בקצה יש אנשים אלימים ואני לא יכול לקחת אחריות על כל אדם מטורלל כאן".

יואב: "אתה אחראי כמוני על השיח. גם יאיר נתניהו אחראי על השיח וגם אמיר אוחנה אחראי על השיח".

מאבי וייס לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום כתבה זו.

 

תמלול: איתמר זיגלמן // עריכה: יניב מורוזובסקי

30/10/2019
הישארו מעודכנים

"לא סבלו אותי כי לא סיפקתי את הסחורה". מגל בכנסת
"לא סבלו אותי כי לא סיפקתי את הסחורה". מגל בכנסת  |  צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש 90