103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אמיר אוחנה עדין נפש ביחס למה שאמר רובי ריבלין"

שר המשפטים לשעבר חיים רמון על מסיבת העיתונאים של השר אמיר אוחנה שתקף את מערכת המשפט: "תפקידו של השר לבקר את המערכת"


שר המשפטים שעבר, חיים רמון, לא מבין את ההתנפלות על דברי אמיר אוחנה אמש (ג') וסבר כי ראוי שהשר יבקר את המערכת עליה הוא אחראי. 

"אחת הביקורת על אוחנה היא איך הוא מעז לבקר את המערכת שהוא עומד בראשה. כמי שהיה שר המשפטים בעבר אני יכול לומר לשר המשפטים יש הרבה פחות השפעה על המערכת מאשר לכם העיתונאים. הייתי שם. ניסיון קלוש להשפיע קצת על המערכת הסתיים לא טוב, ואני לא מדבר על עצמי. תפקיד השר הוא גם לבקר את המערכת".

מה דעתך על הדברים שאוחנה?
"אני אבדוק את דבריו אחד לאחד. היו ביקורות יותר חריפות מהדברים שהוא אמר אמש".

תאר לך ששר הביטחון היה מדבר ככה במסיבת עיתונאים על הרמטכ"ל או חיל האוויר? מה זה היה עושה לאמון החיילים והציבור במערכת?
"אם הרמטכ"ל או מפקד חיל האוויר הוא אומרים עשירית ממה שגורמים בפרקליטות ומשרד המשפטים אומרים על השר הממונה עליהם אז היית צודק.

השאלה אם מה שהוא אמר הוא נכון או לא.
"בואו נבדוק מה הוא אמר. רק במערכת משרד המשפטים למערכת מותר לבקר את השר ולשר אסור לבקר את המערכת. כששמו ריבלין רק הוזכר כמי שיהיה מועמד לשר המשפטיים, הוא נחקר 12 שעות. שלוש שנים התיק היה פתוח ומזוז היה זה שתוך שבוע סגר אותו. אתם יודעים מה אמר אביחי מנדלביט על המערכת כשהיה מזכיר הממשלה? הוא כתב לבית המשפט שהיא תופרת תיקים ושיש בה הדלפות".

האם המערכת תופרת תיקים?
"אני רק מצטט גדולים ממני.

תן דוגמא לתיק שהמערכת תפרה? כעולה חשד נגד מישהו אתה מצפה שלא יחקרו מחשש שלא ימצאו כלום ויטענו לתפירת תיקים?
"רפול עמד להיות השר לביטחון פנים, הגישו נגדו תביעה שנזרקה על ידי בית המשפט אך ביטלו את מינוי. איך שנאמן היה עתיד להתמנות לשר המשפטים מצאו משהו עליו, הוא זוכה אך לא מונה. לפני שנתיים דיברתי על כך שחקרו את ליברמן במשך 17 שנים כדי למנוע ממנו להיות השר לביטחון פנים. כל תומכי המערכת ירדו עליי וכעת כשליברמן הוא הפך למשיח של המרכז-שמאל הכל נשכח ונסלח. אחרי המשפט שלי שלושה שופטים מחוזיים הצביעו על רשלנות במשפט שלי. בכל מדינה מתוקנת היו מבטלים את המשפט".

זה משיקולים פוליטיים?
"אני לא יודע. אני יודע כעובדה שכל מי שנראה בעיני המערכת כמאיים עליה – קרה לו משהו. אני מדבר על מבחן התוצאה. זה יכול להיות מקרי אך אני לא מאמין במקריות הזאת. מני מזוז בעצמו ב-2004 טען שמצא מדיניות של סימון מטרות וגיבוש עמדות. גם אמנון אברמוביץ' על הפרקליטות שהיא מערכת נקמנית עם זיכרון ארוך ושיש לה יצרים".

מה צריך לעשות?
"אני בעד הדלפות העיתונאים אך מי שמדליף עובר על החוק. צריך להחליט בנושא כי ההדלפות הן סלקטיביות ויוצרות יחסי תלות".

אז לעשות פוליגרף לפרקליטים?
"בוודאי. אין פוליגרף בשב"כ ובמוסד? ההדלפה מאתמול על יאיר נתניהו הגיעה רק מהפרקליטות. התיק נגד יאיר נסגר והחומר לא נמצא בידי אף אחד והוא הודלף. שלא יספרו שהפרקליטות לא מדליפה. אז מה צריך לעשות? להיאבק בכך".

בהמשך האייטם פרופ' מרדכי קרמניצר, אמריטוס למשפטים באוניברסיטה העברית עלה לשידור והסביר כי התקפות מהסוג של שר המשפטים אמיר אוחנה "לא באות לתקן שום דבר, אלא הן באות מתוך אנשים שיש להם איבה כלפי המוסד הזה, בין אם על רקע אישי או שיש להם חשבון עכשווי, ורוצים להטיל על הפרקליטות אימה ומורא ולהשפיע על ההחלטות שלה ולהתחנף לראש הממשלה, זו המוטיבציה של אוחנה". 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

30/10/2019
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יואב ארי דודקביץ'/פלאש90