103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"היועמ"ש הולך להודיע על הגשת כתבי אישום חמורים"

הפרשן המשפטי ושדרן 103fm גיא פלג הסביר מדוע החליט שר המשפטים אמיר אוחנה לבקר את פרקליטי נתניהו: "אוחנה עשה מניפולציה"


המתקפה של שר המשפטים אמיר אוחנה כנגד פרקליטי נתניהו העלתה שאלות רבות באשר לחקירות ראש הממשלה. האם מדובר בצעד תקדימי? הפרשן המשפטי ושדרן 103fm גיא פלג שוחח עם ניסים משעל והביע את דעתו על הפרשה.

"זו לא ההתקפה הראשונה על הפרקליטות", אמר גיא פלג והוסיף, "סיקרתי הרבה מאוד פרשות ואני זוכר דברים קשים ביותר שאמרו חבריו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט על חקירותיו, התקפות קשות ביותר. אני זוכר גם את המשפט של הנשיא לשעבר משה קצב ואת הדברים שאמר אביגדור ליברמן בשעתו, כשנחקר. במובן הזה מערכת המשפט לא צריכה הגנה אמיתית, משום שהיא עברה סערות כאלה ואחרות".

עיקר האש של השר כוונה לליאת בן ארי, הפרקליטה הבכירה שמובילה את תיקי נתניהו. זה יכול להשפיע עליה? יכול למתן?
"אני לא מסכים איתך, אני לא חושב שמרכז הכובד של הדברים שלו כוון לליאת בן ארי. לדעתי השר אוחנה עשה מניפולציה משום שהוא השתמש בביטוי 'הפרקליטות שבתוך הפרקליטות', כאילו שהפרקליטות כולה היא בסדר ומתי מעט הם בעייתיים, אבל אחר כך כשהתקדם לתוך דבריו, הבינו את הכותרת של הדברים שלו והיא שמנסים לגרור את השדה המשפטי לשדה הפוליטי. למי הוא כיוון? ליועץ המשפטי לממשלה. כאילו שקבלת ההחלטות בתיקי נתניהו באה בניסיון לשבש את הבחירות, את כיבוד רצונו של הבוחר. הביקורת היא לא על ליאת בן ארי אלא בראש ובראשונה ליועץ המשפטי לממשלה. אגב כשרומזים שתופרים כאן תיקים ושמנסים לחסל פוליטית את ראש הממשלה או אחרים, הכוונה היא למי שבסוף יצטרך לקבל את ההחלטה".

אתה חושב שתופרים תיקים?
"אני חושב שהיועץ המשפטי לממשלה הוא אדם הגון שעומד בלחצים קשים ביותר. אפשר לומר עליו שהוא קפדן, זהיר, אולי זהיר מדי".

ממה שאתה שומע צפויים שינויים בכתבי החשדות? אני שואל אותך כי אני שומע דיווחים שהנטייה היא להאשים את נתניהו גם בשוחד. גם אתה שומע את הקולות האלה?
"בסוף זאת החלטה אישית של היועץ המשפטי לממשלה ואני יודע שהוא לא שיתף ולא משתף אף אחד, גם לא איש מיועציו הקרובים בכיוון שאליו הספינה הזאת נוסעת, לכן אני לא אהמר ולא אתנבא, מן הטעם הפשוט שאין לי כלים. אם אתה שואל אותי, האם כרגע יש כוונה לקבל את ההחלטה בתוך מספר שבועות, התשובה היא כן. אם אתה שואל אותי, האם נראה שיש איזשהו סיכוי שהיועץ המשפטי יודיע 'שמענו וקיבלנו את טענותיו של ראש הממשלה במלואן בשימוע', התשובה היא חד משמעית לא. אין לי ספק שבתוך כמה שבועות היועץ המשפטי לממשלה יודיע על כתב או כתבי אישום כנגד ראש הממשלה. השאלה כמו שאמרת היא האם תיק 2000 יישאר כנגד ראש הממשלה, לא כנגד נוני מוזס, והאם הוא יאשים ב-4000 בשוחד, כן או לא. בכל מקרה כתב אישום חמור".

אתה אומר שבכל מקרה יהיו כתבי אישום חמורים.
"זה אני יודע בוודאות".

גם אמרת שמה שהציגו עורכי הדין בשימוע לא עבר את היועץ או מה?
"לא, לא שלא עבר, להיפך. השאלה הגדולה לגבי תיק 4000 היא אם היועץ עדיין סבור שהשחיתות שנחשפה פה מגיעה לכדי עבירת השוחד או שהוא ילך על אישום מתון יותר, חמור דיו, של מרמה והפרת אמונים".

אז מה אתה אומר?
"לא יודע, אני באמת לא יודע. אני גם אגיד לך יותר מזה, אני לא בטוח שהיועץ יודע. הכול זה ספקולציות. אני לא מאמין לאף עיתונאי שאומר שיש לו מידע על הכיוון שאליו נוסע התיק, משום שאני יודע שאיש מהסביבה המאוד קרובה של היועץ לא שמע ממנו לאן התיק הזה נוסע".

מה שאתה אומר לי זה שבתוך כמה שבועות תתקבל החלטה, ולדעתך יהיו בכל מקרה כתבי אישום חמורים.
"כן. נדמה לי שהדברים נאמרו, לפחות מפי, כמה וכמה פעמים, ונדמה שאף אחד שעוסק בתיקי נתניהו לא היה סומך ידו על הפרשנות הזאת. נדמה לי שהשאלה היא לא האם יוגש כתב אישום אלא באיזה סעיף הוא יוגש".

עריכה: אמיתי דואק

01/11/2019
הישארו מעודכנים

גיא פלג
גיא פלג  |  צילום: 103fm