103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"אם נמשיך לתקוף, האיראנים יגיבו בטילי שיוט"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על טילי השיוט האיראניים, העלולים לאיים על בטחונה של ישראל: "נסראללה שולח את אנשיו להילחם במפגינים בלבנון"


צבי יחזקאלי, פרשן 'חדשות 13' לענייני ערבים, שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על המתיחות מול האיראנים ומה הסיבה האמיתית להפגנות בלבנון?

"החשש מהאיראנים הוא גם מטילי השיוט וגם מאופן השימוש בהם, שעלה מדרגה", הסביר יחזקאלי והוסיף, "יש כבר 4 מיליציות שמקיפות אותנו פחות או יותר מכמה כיוונים. כל אלו מחזיקים בחלקם טילי שיוט שיכולים להסב כאב ראש מאוד מאוד גדול לישראל. לפני כחודשיים נפל דבר במזרח התיכון כאשר איראן תקפה בטילי שיוט, בפגיעות מאוד מדויקות אגב, את מתקני הנפט של הסעודים, וראתה שהסעודים חטפו מכה ואפשר להמשיך עם הדבר הזה, איראן ממשיכה להרתיע אותנו. לכן כשמחברים את 2 הדברים הללו, מפקד חיל האוויר אומר 'אנחנו בכוננות, כיוון שעכשיו יש יותר תעוזה איראנית, תג מחיר אחר לגמרי מצד האיראנים שאומרים' - 'אתם תתקפו אותנו בסוריה, אנחנו יכולים להגיב עם טילי שיוט ולא רק ברחפן'. ושים לב ניסים שבשבועות האחרונים אין מתקפות ישראליות בסוריה או במקומות אחרים כמו בעיראק".

כלומר טילי השיוט האלה, שנמצאים בידי האיראנים, מהווים מאזן אימה מולנו.
"כן, ויותר מזה, אני גם מפנה אותך לתדריך הרמטכ"ל בשבוע שעבר שאמר 'בסופו של דבר זה מתחמם, העניין מתחמם'. איראן עם רוח גבית לכיוון של עימות נמוך עצימות".

כמה זה מסכן אותנו בטווחים הקרובים?
"זה מסכן, והייתי אומר שזה אפילו מצב חדש. אני חושב שישראל התעוררה למיידיות ולקרבה ללחיצת כפתור איראנית מאז תקיפת הטילים בסעודיה".

כלומר מה צריך להיות כדי שהאיראנים יפעילו נגדנו טילי שיוט?
"מספיק שתהיה לך מתקפה אחת ובה יהיו הרוגים ממשמרות המהפכה האיראניים, אז תוכל לקבל איזושהי התגרות, אפילו לעבר אונייה ישראלית. האיראנים ירצו להגיד לך 'אנחנו כבר לא פראיירים, אנחנו תוקפים אותך', ובהחלט זה אתגר ומצב חדש לישראל".

אז אם נמשיך בתקיפות, התגובה תהיה טילי שיוט?
"בדיוק, יכולה מאוד מאוד להיות טילי שיוט. הנוסחה החדשה שכופים עלינו היא שאם ישראל תמשיך לתקוף בסוריה ובעיראק אזי האיראנים עלולים להשתמש בטילי שיוט ובעצם לקרב אלינו את ההסלמה".

ההפגנות בלבנון

אני רוצה לדבר איתך על העניין של ההפגנות בלבנון, אני מבין שהנאשם העיקרי בעיני המפגינים הוא נסראללה.
"בוודאי, אל לך לראות את ההפגנות הללו כהפגנות כלכליות. הכלכלה היא הסיבה ליציאה לרחובות כי לבנון היא מדינה בפשיטת רגל, אבל אין כמעט מדינה שקוראים לה לבנון - זו מדינה בתוך מדינה. יש מדינת חיזבאללה, יש מיעוט סוני ומיעוט נוצרי, זו מדינת עדות. כשנסראללה בנה מדינה שהאג'נדה שלה היא לבוא להילחם עם ישראל, הוא עשה את זה על גבם של האזרחים הסונים והנוצרים ועל אפם וחמתם. עכשיו כשיש מצב כלכלי, שהמדינה באמת לא יכולה לספק תעסוקה, הם יוצאים לרחובות, אבל הבטן אומרת 'אנחנו כועסים על דבר אחר לגמרי, הכלכלה היא רק תירוץ', הפנים הוא - 'נסראללה לקחת אותנו, את מדינת לבנון, להיות מדינה איראנית ואנחנו לא רוצים את זה'. כשמדברים על שחיתות, שימוש בנשק ותעדוף לא נכון של סדר העדיפויות הכלכלי-הלבנוני, זה נסראללה. לכן הוא שולח את אנשיו להילחם במפגינים והוא בבעיה. ישראל צריכה להתבונן היטב במחאה הזו כי אם הוא יהיה ממש בבעיה, הוא יכול לעשות איזו התגרות כלפינו כדי להסיט את דעת הקהל הלבנונית".

הנשים שם תופסות מקום נכבד בהפגנות האלה.
"נכון, הפגנות שיוצאות לרחובות הן גם דרך למהפכה חברתית. ראינו את זה גם באינתיפאדה פה ב-87. נשים יצאו להתעמת עם חיילים. ראינו את זה גם באביב הערבי וגם עכשיו, מה זה אומר? שוב כמו העיקרון הקודם, הכלכלה היא התירוץ אבל על הדרך קורות כמה מהפכות, ומעמדם של הנשים באסלאם ובכלל במדינות ערב הוא מעמד מאוד נמוך ודרוש תיקון. הן מוצאות הזדמנות להוביל וקופצות על המהפכות הללו כדי לשפר את מעמדן בעתיד. בפועל זה לא הצליח להן אבל בסופו של דבר זה גם שחרור לחץ חברתי בסולם המעמדות הערבי".

עריכה: אמיתי דואק 

01/11/2019
הישארו מעודכנים