103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"מדוע 99% מהחלטות בית המשפט הן לטובת הפרקליטות?"

השר יואב גלנט (הליכוד) על פרשת השחיתות החדשה: "המשפט נעשה בבית המשפט ולא בשום מקום אחר" • וגם התייחס למצב הביטחוני המתוח ולמו"מ הקואליציוני


השר יואב גלנט (הליכוד) שוחח עם אילה חסון ב-103fm על פרשת השחיתות שנחשפה הבוקר, בה חשודים ראש עיר, ראש מועצה ועוזר של שר. בהמשך אף התייחס למתיחות במצב הביטחוני ולשאלה האם נפתלי בנט מתאים לכהן כשר הביטחון הבא של מדינת ישראל.

נעצרו הבוקר (ב') ראש עיר, ראש מועצה ועוזר של שר עם חשדות פרשת שחיתות גדולה.
"אני לא מכיר את פרטי האירוע אך הסטטיסטיקה מלמדת שלמעלה מ-50% מהחקירות שמתחילות נגד ראשי ערים מסתיימות בלא כלום. לפני ששופכים את הדם אני מציע להיות מאוד רגישים וזהירים בדברים".

טוענים שכדי לבער את השחיתות השלטונית שקיימת אתה לא יכול להרשות לעצמך שלא לחקור, גם אם יש מידע מודיעיני שאתה לא מצליח להוכיח אותו. היד הקשה הזאת חייבת להימשך בגלל הרצון לבער את השחיתות השלטונית.
"אני חושב שהאמירה הזאת היא חמורה ביותר. מן הראוי שהיא לא תיאמר. יש בית משפט במדינת ישראל והמשפט נעשה בו ולא בשום מקום אחר. אני מאמין בבתי המשפט. לומר שנעשים מהלכים מקבילים ללא הוכחות על מנת להרתיע זה מדינת משטרה. אנחנו לא צריכים לחיות במקום כזה.

אני שומעת את החיבור בין הדברים שלך לאלו של השר אוחנה.
"אנחנו חיים במדינה בה היא כל אדם הוא זכאי עד שהוכח אחרת. אם מישהו מנסה להרתיע בחקירה מתוך ידיעה שבקצה לא יהיה משפט – זה דבר חמור מאוד".

לפעמים יודעים שדברים קרו אך לא יכולים להוכיח אותם. אני כעיתונאית יודעת המון דברים שקרו אבל לא אצליח להוכיח אותם ברמת התביעת דיבה ולכן לא מפרסמת. אני רוצה לפרסם רק דברים שאני יכולה להתמודד איתם. אני משליחה את זה גם לעבודת המשטרה. מצד שני רשויות החוק רוצות לטפל ביד קשה בכל מה שיכול להרקיב את המערכת השלטונית.
"אני מסכים לחלוטין שאין מקום לגילוי שחיתות אך שיטה בה עושים תהליך של זעירת אימה דרך תהליכי חקירה שמיועדת על מנת להרתיע ולעיתים אף במטרה להזיז אדם לתפקידו דרך לחץ תקשורתי, כשלא מוגש כתב אישום, זה דבר פסול שאין לו מקום בשום דמוקרטיה".

ממשלת מיעוט? התאבדות פוליטית

בוא נדבר על המצב הביטחוני. הצבא חושב שבעת הזו חד משמעית צריך להשקיע את כל הקשב לזירה הצפונית ולא להתחיל להסלים ביוזמה ישראלית את המצב ברצועת עזה. אתה מסכים לזה?
"כאשר אתה נאבק ביותר מאויב אחד אתה צריך להיות מוכן להכות את החזק תחילה. כשאנחנו מסתכלים על האיומים סביבנו אנחנו רואים שמרכז הכובד של הבעיה שפועלת נגדנו היא איראן שהשתלטה על לבנון באמצעות חיזבאללה, על עיראק באמצעות השיעים ועושה מאמצים להשתלט גם על סוריה. הגוש הזה קורא להשמיד את מדינת ישראל כל יום זה משהו ומוכיח יכולת ירי ממרחק של מאות קילומטרים – זה דבר שאסור לזלזל בו. צריך להיות מוכן מול החזק תחילה".

בכחול לבן יש ניסיון לקחת את שקד ובנט אליהם. הם עדיין יהיו במיעוט אך הניסיון קיים. זה פיתוי לא פשוט לבנט ושקד אך הם בטח גם מחשבים את העתיד הפוליטי שלהם. כדי לסכל את זה נתניהו יכול יציע לבנט את תפקיד שר הביטחון?
"הסבירות של הסוגייה הפוליטית הזו היא אפס. אדם לא מאיים בזה שהוא יתאבד עם אקדח ללא כדורים. אין מה לחשוש מהעניין - זו התאבדות פוליטית. בניגוד לכל תפקיד אחר בממשלה, תפקיד שר הביטחון צריך לכלול כמה שיקולים מרכזיים לנגד העיניים. הראשון היא הנשיאה באחריות הביטחונית, השני היא היכולת המקצועית שנדרשת לתפקיד. בנוסף, גם תמיכה ציבורית רחבה באיש הנכנס לתפקיד יש לה ערך רב".

אתה מודאג שנתניהו לא רואה את הדברים האלה ועלול למנות אדם שלא מתאים לתפקיד בגלל שיקולים פוליטיים צרים?
"אני לא חושב שנתניהו יעשה את הטעות הזאת".

אני מזכירה שכשנתניהו החליף את בוגי יעלון באביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון ונוצרה כאן טרפת. רבים אחרים תהו איך עושים דבר כזה מתוך שיקולים פוליטיים.
"ביטחון ישראל הוא נושא מרכזי שצריך להיות בראש מעייניו של כל אדם, בוודאי ראש ממשלה ושר הביטחון. כשלא עשו כך שילמנו מחירים כבדים.

אתה רוצה את התפקיד?
"מי שיקבע אם אני מתאים או לו זה הציבור וראש הממשלה. הדרך הצבאית והציבורית שלי כולל העיסוק שלי בביטחון במשך 40 שנה מכשיר אותי לתפקיד להערכתי".

זה הגיוני למנות שר ביטחון בממשלת מעבר לזמן קצר? תהיה לזה משמעות?
"לשר ביטחון יש משמעות מהיום הראשון שהוא נכנס לתפקיד".

לאן הולכת הקואליציה? אתה חושב שתקום ממשלת מיעוט?
"אני מטיל ספק רב בהקמת ממשלת מיעוט".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/11/2019
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90