103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"הפתרון באיראן הוא הפלת המשטר"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם סג"ל ודוד ורטהיים על המחאה באיראן • וגם על המתיחות הביטחונית בדרום • ורטהיים: "כיפת ברזל היא הצרה שלנו"


צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב-103fm על המתיחות מול הג'יהאד האסלאמי והחמאס. בהמשך התייחס למחאה ההולכת וגוברת באיראן.

מה היה בירי ביום שבת על באר שבע?
"ברגע שישראל נעצרה זה היה זמן של חמאס לחגוג. אחרי כל הזעם שיש ברצועה רצו לתת לישראל סטירה וגם שהיא לא תגיב. יש לך אחלה פרטנר בקטע הזה. ישראל אמרה שהיא לא חוזרת למדיניות החיסולים וחמאס נכנס לחישוב הפוליטי והצליח להחזיר את הכבוד האבוד בשני טילים ששיגרו לעבר ישראל. מבחינתם ישראל ויתרה על תגובה אחרי ירי לבאר שבע. הם רואים את זה כהרתעה. אני אגב חושב שישראל עצרה את הפעולה מוקדם מדי".

אראל: "מאז הבחירות מבינים את ההשלכות של מבצע צבאי. אם מערכת כיפת ברזל לא הייתה מצליחה לעצור את הטילים הייתה קמה ממשלת אחדות לאומית על הבסיס הזה". דוד: "בהרבה מובנים כיפת ברזל היא הצרה שלנו. היא לכאורה מצילה אותנו אך מאפשרת את הספיגה. חמאס מרשה לעצמו לירות כי הוא יודע שלא יהיה לזה מחיר. ביום שקסאם יהרוג כאן משפחה בת שמונה נפשות נצא למלחמה. אנחנו תלויים במזל".
"נכון. חמאס וג'יהאד תואמים כשג'יהאד הוא כאילו הילד המופרע".

רק לפני שבועיים כולם הספידו את המדיניות של טראמפ, פתאום ראינו הפגנות קשות מאוד שם. הלחצים עובדים באיראן.
"אני גם הייתי מאלו שהספידו את התיאוריה של טראמפ כי הוא עשה הרבה טעויות. רוחאני אמר שטראמפ התקשר אליו שמונה פעמים והוא סירב לקבל את השיחה. הסנקציות זה לא טראמפ, זה הנשק הכי יעיל שישראל עודדה אותו אליו. כששאלו אותי אם ההפגנה היא סכנה לשלטון עניתי שזו סכנה בעיקר למפגינים. הבוקר אחרי שראיתי את המפה של מוקדי ההפגנות אני יכול לומר שזה לא רק חוצה מגזרים, יש כבר 40 הרוגים, ירי ממסוקים ואינטרנט חסום. זה מתחיל להזכיר את המחאות ב-2009. זה מעניין. אם העולם ימשיך לייבש את השלטון הזה - יגיעו איתם להסכם. הפתרון לכל התוקפנות האיראנית היא הפלת המשטר".

יש אפשרות אלימה באמצעות מלחמה ויש יצירת לחץ כלכלי. כשאנשים מפגינים זה לוחץ על המשטר. היינו מצפים שדבר דומה יקרה בעזה.
"יש משהו משותף לחמאס ולמשטר האיראני. שניהם עלו לשלטון במהפכות אלימות והם מאובטחים בדיוק לימים האלה. במהומות 2009 עשרת אלפים נהרגו ועשרות אלפים נפצעו. המשטרים מוכנים לרגע הזה. הבעיה של המערב ושלנו שאנחנו מעודדים אותם והם נראים כמשת"פים".

טראמפ נבחר על בסיס 'אמריקה ראשונה' מצד שאני הוא מרגיש חייב לביבי ולא החליט בנושא. איפה שאמריקה יוצאת רוסיה נכנסת. כשהיא לא נמצאת במשחק היא משלמת מחיר.
"והיא אכן משלמת את המחיר במזרח התיכון. תראו מה קרה בסוריה. בתחילת המרד האמריקאים התעקשו כן לאמן ולא לחמש את כוחות האופוזיציה הסורית ברצועת הביטחון עם תורכיה. או שאתה הולך עד הסוף או שאתה נסוג. אף אחד לא ירים את הכפפה לאיראנים".

עריכה: איתמר זיגלמן

18/11/2019
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך חדשות 13