103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"לא יהיה שום שינוי במחנה הדמוקרטי"

ח"כ יאיר גולן על האפשרות שמרצ תפרק את השותפות עימו ועם סתיו שפיר • על תפקודו של בנט: "אני מציע שנתמקד בעשייה ונפסיק לקשקש"


אלוף (מיל') חבר הכנסת יאיר גולן הגיב לידיעות לפיהן מרצ שוקלת לפרק את המחנה הדמוקרטי ולהיפרד ממנו ומסתיו שפיר. האם לדעתו ההרכב הנוכחי הוא הנכון ביותר? 

בפתח השיחה אמר רוני דניאל כי הוא לא מוכן להיפרד בשום תנאי מיאיר גולן שהוחמא והגיב: "להתחיל את הבוקר שמישהו אומר עליך שהוא לא רוצה להיפרד ממך. עשית לי את היום", לדבריו: "לא יהיה שום שינוי במחנה הדמוקרטי, אומרים פה ושם, לא צריך להתרגש מזה. אתם יודעים מה זו פוליטיקה".

בן דוד: "ההרכב כמו שהוא היום, זה ההרכב הנכון לדעתך, ככה צריך ללכת? במפלגת העבודה כמו שהיא והמחנה הדמוקרטי כמו שהוא?"

גולן: "מלכתחילה חשבנו שצריך להביא לאיחוד גדול בשמאל הישראלי. מפלגת העבודה היום חושבת אחרת ולכן לא יהיה איחוד. הם סבורים שהם הביאו קולות מהימין ושאם הם יתאחדו עם המחנה הדמוקרטי, זה יבריח את הקולות האלה. אני לא יודע להגיד אם האמירה הזאת של העבודה היא נכונה, אבל בזה הם מאמינים בכל ליבם. זה המצב".

דניאל: "איפה אהוד ברק? היו לו ציוצים מרתקים עד לפני כמה שבועות ופה ושם איזה דיבור, ופתאום הוא השתתק".

גולן: "אהוד ברק לא צעיר, ובגילו אוטוטו 78, הוא החליט שמערכת בחירות אחת, שזה דבר די מתיש ומעייף, הספיקה לו. לכן הוא ימשיך לתמוך מבחוץ. כמו שאמר לי 'אני כבר נערך למערכת הבחירות הבאה'".

בן דוד: "מה מטריד את אנשי מרצ בסידור הנוכחי של הרשימה?"

גולן: "אני מניח שיש כל מיני אמירות לגבי מיקומים, ואנחנו נפתור את זה בינינו, אל חשש. אני חושב שאנחנו נרוץ פחות או יותר אותו דבר, לא מניח שיהיו שינויים. כולם מבינים שכל שינוי עלול ליצור בזבוז אנרגיה במקומות הלא נכונים, במקום לעסוק בהבאת יותר קולות למחנה".

דניאל: "אם תרוצו בנפרד, החשש שמישהי מהמפלגות לא תעבור את אחוז החסימה, הוא ריאלי?"

גולן: "זה חשש רציני מאוד. מפלגה כמונו וכמו העבודה-גשר, עם 6-5 מנדטים, לא יכולה להיות בטוחה שבמערכה הבאה היא עוברת את אחוז החסימה - לכן חשבנו גם שצריך להביא לאיחוד, אבל מכיוון שזה לא יקרה אז אנחנו נעשה את הכי טוב שאנחנו יודעים ואני מקווה שנעבור בגדול. אנחנו כרגע רצים בדיוק כמו בפעם הקודמת. הורוביץ יוביל את המחנה הדמוקרטי". 

לימור: "יש לכם בכלל כוח אלקטורלי? או שאתם, כמו שאומרים במרצ, נישאים על הגב שלהם?"

גולן: "אני חושב שלא מסובך לנתח את תוצאות הבחירות, להערכתי סדר גודל של 3 מנדטים הם של מרצ ועוד 2 מנדטים התחלקו בין הירוקה לבין ישראל דמוקרטית, זו לדעתי תמונת המצב האמיתית ואני מקווה שנצליח להגדיל אותה, כולנו ביחד, כל אחד שיגדיל את הנתח שלו וזה יהיה לטובת כולם".

לימור: "אבל אתה רואה שבבחירות האחרונות בגלל כוחה של כחול לבן ובגלל המשחק היחיד של 'כן ביבי - לא ביבי', גם אתם וגם מפלגת העבודה עברתם בשיניים ונראה שהמגמה הזאת רק עלולה להחריף".

גולן: "קודם כל אנחנו נמשיך ונדגול בכך שהבחירות זה לא רק עניין של 'כן ביבי - לא ביבי' אלא של דרך. אני הדגשתי אין ספור פעמים שהדרך שאני מנסה להוביל היא אחת, למנוע סיפוח. אנחנו צועדים בצעדי ענק לחורבן החלום הציוני, וכדאי שנדבר בבחירות גם על תכנים ולא רק על אישים. חבל לי שזה לא כך, בשביל זה נכנסתי לפוליטיקה. אני מקווה שנתעשת ונחזור לדבר על עתידה של מדינת ישראל, לאן היא צריכה ללכת ומה נכון לעשות, ונכון לקבל הכרעות קשות בנושאים שמטרידים אותנו כל כך הרבה שנים. אנחנו מתחמקים מהכרעות כאלה ומתעסקים לצערי בדברים הטפלים".

בהמשך העביר אלוף (מיל') גולן ביקורת על תפקודו של שר הביטחון החדש נפתלי בנט ואמר בעוקצנות: "הוא מדבר מאוד יפה, מאיים כמו שצריך, מאוד חשוב לאיים, ביטחון ישראל תלוי באיומים מוצלחים".

בן דוד: "דווקא נפתלי בנט נראה כמי שהולך לכיוון הסדרה בעזה ומחפש דרך להיטיב עם הרצועה וכן, משמיע איומים לכיוון איראן בעיקר".

גולן: "אני מציע שנתמקד אך ורק במישור העשייה ונפסיק לקשקש. זה רק מזיק לנו. כל מה שצריך לעשות זה אכן להגיע להסדרה ברצועה, כי אופציה אחרת היא להיכנס למבצע צבאי רחב היקף ברצועה, אני מניח שאף אחד לא באמת רוצה את זה - לכן צריך לנוע לכיוון הסדרה באופן הרבה יותר נמרץ ממה שנעשה עד כה. אנחנו בזבזנו שנים של מן איזשהו טנגו מוזר שביצענו עם החמאס, 'כן מדברים איתו - לא מדברים איתו'. אני רוצה לומר לכם בסוד, אנחנו מדברים עם חמאס ומי שחושב שלא, לא מכיר את המציאות. לכן צריך לדבר איתו ולהגיע איתו להסדרה כי כנראה אין שום אפשרות אחרת. אם זה כרוך בהטבות כאלה ואחרות, כולל עבודה בישראל של X אנשים, אז צריך ללכת לכיוון הזה, וצריך להחזיר את השבויים והנעדרים באותה הזדמנות. צריך לסגור את הפרשייה הזאת כי זו פרשייה מדממת שבה תושבי הדרום בני ערובה וזה עדיין לא נסגר".

דניאל: "עכשיו שמעתם למה לא נכון להיפרד מיאיר גולן".

עריכה: אמיתי דואק

19/12/2019
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90