103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

רון חולדאי: "למה לא שמעתי אף נציג מהממשלה?"

כשבוע לאחר אסון המעלית בתל אביב התייחס ראש העיר לאירועים הקשים וזעם: "כשיש אסון בעיר כולם מהר מאוד קמים ורוקדים על הדם"


ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שוחח עם גדעון אוקו ב-103fm על היערכות העיר למערכת הגשם הנוספת שעתידה להגיע למרכז הארץ, ועל הלקחים שהופקו מהמערכת הקודמת שהביאה למותם של זוג הצעירים דין שושני וסתיו הררי ז"ל. בהמשך התייחס למערכת הבחירות השלישית שמגיעה אלינו במרץ הקרוב וקרא למפלגת העבודה להתאחד עם המחנה הדמוקרטי על מנת להגיע להכרעה בבחירות הללו.

איך אתה עובר את הימים הללו?
"אנחנו בעיריית תל אביב עוברים את הימים האלו בעבודה אינטנסיבית לאורך זמן ובהתייחסות לאסון הנורא. משפחת הררי ושושני הם חלק ממשפחת תל אביב-יפו, לכן ביקרתי אצל המשפחות. אני חייב לומר שבאתי לחזק ויצאתי מחוזק".

מהי ההיערכות שלכם היום בשטח? החזאים אומרים שהקרקע בגוש דן כבר רוויה במים ושוב יהיו הצפות כבדות.
"אני לא יודע אם נראה הצפות, זה תלוי מאוד בכמות הגשמים ובפרק הזמן שהם ירדו. יכולים לרדת מאה מילימטרים במפוזר, זה אחרת מאשר מאה מילימטר שיורדים בשעתיים. אנחנו לא יודעים אך נערכנו לקיצון, גם בניקוי קולטנים, גם עם כוחות בכוננות וציוד ומשאבות כדי להיערך".

ראש עיריית נהריה קורא לתושבים להישאר בביתם ולא לצאת אם אין צורך. אתה אומר אותו הדבר?
"אני אומר שלא צריך להיסחף. הבעיה העיקרית שלנו תהיה בשעות אחר הצהריים דווקא מפאת העובדה שהעיר הזאת מלאה באנשים שבאים לכאן לעבוד ולקנות, ויש מצב שהסערה תתפוס אותם בדרך. זה מה שקרה בנהריה. הרבה מאוד מהתושבים לא הצליחו לחזור לעיר בגלל השיטפונות. אם יתחיל גשם רציני יש לקחת בחשבון שיש סיכוי שהוא יתפוס את התושבים בדרך. כל אחד צריך לעשות את החישוב שלו במקרה שתהיה כאן סערה רצינית".

עבר לא הרבה זמן מהסערה האחרונה. עיריית תל אביב ערוכה אחרת? מה שראינו לא יחזור היום או מחר?
"אני לא יכול לומר שלא יהיו הצפות ושיטפונות בשכונת הארגזים כי היא בנויה ככה בכל מצב של גשמים מרובים, יהיו בה שיטפונות. אם נסתכל על תל אביב לאורך 20 שנה, היום בכמות גשמים גדולה כמות הבתים שנפגעים הולכת ויורדת בעוד שמערכת הקליטה של הניקוז בעיר הולכת ועולה. עדיין יש בעיות שלא פתורות בשטח ושם אנחנו מרכזים את רוב כוח האדם והמשאבות, באותם מקומות שנמצאים מתחת למפלס הניקוז כתוצאה מבעיות היסטוריות. יש נקודות שאנחנו מכירים אותן כנקודות מועדות לפורענות. יש כאלה ביפו, בשכונת ידידיה, בשכונת הארגזים ואפילו בהדר-יוסף יש בתים שנמצאים מתחת למפלס הירקון כשהמים עולים. עד שלא יהיה שם פינוי-בינוי זה ימשיך לקרות".

אמרתם בעירייה שהשקעתם יותר ממיליארד שקלים בעשור האחרון בתשתיות.
"אדייק, רק בדרום העיר השקענו יותר ממיליארד ו-200 מיליון שקלים".

ועדיין התמונות הללו לא מאוד מחמיאות לעירייה. מי אחראי לכל למה שראינו בימים האחרונים?
"במדינת ישראל כרגע יש בעיה. גם בחיפה וגם בנהריה, לא שמעתי נציג ממשלה אחד שאומר בתקשורת שהוא ומשרדו מוכנים להתגייס. רק כשיש אסון בתל אביב יש מי שרוקד על הדם וקורא להסיק מסקנות. כשאני רואה מה קרה למערכות הניקוז בתל אביב בשבת אני אומר שאם אחרי שעתיים העיר חזרה לתפקד – מערכות הניקוז התשפרו. אני חושב שיש ראש ממשלה במדינת ישראל ויש שרים שאחראים על הניקוז, על כוחות הביטחון ועל האוכלוסייה הנזקקת. הממשלה שותקת. לכן, תנו לנו לעבוד כמו שצריך. אנחנו ערוכים. עשינו הרבה מאוד ונמשיך לעשות ולהתמודד עם איתני הטבע כפי שהם".

אני לא זוכר אסון בסדר גודל כזה כל תקופת כהונתך הארוכה. ברמה האישית זה בטח מאוד קשה לך.
"זה לא קשה לי ברמה האישית. זה מאכזב אותי ההתנהגות הבלתי האחראית. כל אחד הופך למומחה וכל אחד אומר מה היה צריך לעשות מבלי לדעת דבר. בחורף 99' ובחורף 2000 היו לנו שיטפונות ברמות הרבה יותר גבוהות כולל מוות. לאנשים יש זיכרון קצר. כשאני משווה את כמות הגשמים של אז והבעיה שהייתה לי אז אל מול המציאות בשבת האחרונה, למרות הכאב אני רואה שיפור גדול במערכות הניקוז בעיר תל אביב-יפו. אין מערכת ניקוז בעולם שבנויה למצב קיצון".

רבים טוענים שחילקו להם דוחות בימי ההצפות אפילו שהרכבים שלהם היו מקולקלים בגלל ההצפות.
"אם כך היה אז זו תקלה ונטפל בה. תושב בתל אביב שגר בפלורנטין ומחנה בכחול לבן ממילא לא מקבל דוחות ולכן אני תוהה מי קיבל את הדוח. אם יתברר שתושב חוץ הגיע בשבת ולא הצליח לפנות את האוטו, אנחנו נתחשב בו. אני לא יודע מה היה, אני רק יודע שבימי הטלפון הסלולרי עם התמונות הממוקדות במקרים מקומיים, אני מספיק מבוגר ומנוסה להתמודד עם זה".

לסיום שאלה פוליטית. אנחנו לקראת מערכת בחירות שלישית בשנה. איך אתה רואה אותה מסתיימת? שונה משתי המערכות האחרונות?
"אני מקווה שכן. אני חושב שמפלגת העבודה-גשר חייבת להתאחד עם המחנה הדמוקרטי. אני אומר את זה כמצביע מפלגת העבודה כל חיי. כמי שנולד במפלגת העבודה, חי אותה ומרגיש עצמו כראש עיר של מפלגת העבודה, אני קורא להתאחד היום עם מרצ אל מול המציאות כדי שתהיה כאן הכרעה".

עריכה: איתמר זיגלמן

09/01/2020
הישארו מעודכנים

רון חולדאי
רון חולדאי  |  צילום: מרים אלסטר\ פלאש90