103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"התהליך הזה לא רק פוליטי אלא פופוליסטי"

ח"כ מיקי זוהר הביע ביקורת חריפה על ההחלטה לדון בחסינות רה"מ • הוסיף: אנחנו המיעוט, אני חושב שהמצב יתהפך


המירוץ לחסינות ראש הממשלה: בתום דיון סוער ולאחר חילופי דברים רבים, הוחלט ברוב של 16 חברי כנסת שוועדות הכנסת יוכלו לדון בחסינות נתניהו, חרף הפגרה שעד הבחירות. חבר הכנסת מיקי זוהר שוחח עם בן כספית ודידי הררי והביע את דעתו על הנושא.

בן: אתמול אמרת שאתם המיעוט. סוף סוף הבנתם שהפסדתם את הבחירות
"אני כבר חמש שנים בפוליטיקה".

בן: נראה הרבה יותר.
"יכול להיות בחמש שנים הללו היינו הרוב והיום זה מרגיש קצת שונה. מדהים איך הרוב מאבד את הפרופורציות שמרוב שהוא לא מאמין שהוא הרוב".

דידי: הוא עושה בדיוק את כל מה שהוא צעק כנגדו. זה התנהגות בריונית.
"זה מזכיר לי את ימי מפא"י. קראתי על איך היו דורסים את הימין שהיה קטן מהשמאל ומשנים את כללי המשחק תוך כדי המשחק".

בן: למה משנים את הכללים? הוא ביקש חסינות ומקבל את הדיון. במכתב הבקשה כתוב במפורש שהבקשה היא מהכנסת הנוכחית. שרן השכל דיברה אתמול על הממלכתיות. מה שאתם עושים בתקופה האחרונה לכל ראשי ארגוני האכיפה ושומרי שלטון החוק בישראל זו ממלכתיות?
"אם אנחנו היינו שותקים לאור הרדיפה נגד בנימין נתניהו שהתחילה מהשמאל והתקשורת אז היינו לא ממלכתיים. אז היינו מפקירים את מדינת ישראל למצב בו יש קבוצה של אנשים שחברה יחדיו להדיח ראש ממשלה מכהן. את זה אנחנו לא נעשה. כשאתה אומר לי שמותר להם לעשות מה שהם עושים אני תוהה, אנחנו כבר יודעים את תוצאות המשפט עוד בטרם החל. זה נראה לכם סביר?"

דידי: זה בדיוק כמו השימוע של ראש הממשלה, כשמי שהיה אמור לשמוע את הדברים היה בדיוק בטיול באפריקה. יודעים מראש שרוב חברי הוועדה הזו נגד חסינות נתניהו. אז למה מתכנסת הוועדה? אם זה היה הפוך בן הייתם קמים על הרגליים האחוריות וצועקים איך ייתכן שוועדה מראש יודעת מה התוצאה מראש.

בן: אזכיר שזה היה הפוך בעבר וראש הממשלה שהואשם בפלילים לא לקח איתו את המדינה כבת ערובה והתפטר הרבה לפני כתבי האישום. ככה זה בפוליטיקה.

"כשאתה יודע שכל ההליך הזה נעשה תוך כדי קמפיין בחירות אתה מבין שהתהליך הזה הוא לא רק פוליטי אלא גם פופוליסטי שהוא בעיקר לרעתנו. כשאתה אומר לי שאנחנו לוקחים מדינה שלמה כבת ערובה אני רוצה להזכיר שראש הממשלה נבחר בדרך דמוקרטית, גם בתנועת הליכוד וממשיך לקבל תמיכה".

בן: לא סופרים מיליון איש, סופרים קואליציה. זה משטר קואליציוני. אם נתניהו היה הולך כמו אולמרט לפתור את בעיותיו המשפטיות והיה מסכים שגנץ יהיה ראש ברוטציה...

דידי: למה שהוא יסכים? אגב בן הוא הסכים לדבר הזה. כנראה שיש דברים שאתה לא יודע.

בן: אני קצת עובד בזה.

דידי: אתה גם מכיר את העבודה שלי מאחורי הקלעים.

"אין בכלל צל של ספק שאותם מיליון ומאה אלף איש שהצביעו למפלגות שישבו רק עם נתניהו לא נספרים על ידי השמאל. מבחינתם הם אוויר כי מבחינתם לא יעלה על הדעת שהמצביעים הימניים ירצו רק את נתניהו".

בן: תראה את הסקרים, אפילו בתוך הימין יש רוב שראש ממשלה עם כתבי אישום לא יכול לכהן. הוא לא מצליח להרכיב ממשלה כבר פעמיים רצוף.

דידי: למה בני גנץ לא מצליח להרכיב ממשלה? גם כחול לבן שקיבלו את המנדט לא הצליחו. יש מפלגה אחת בלבד שיכלה להכריע את הקו ולא עשתה את זה וקוראים לה ישראל ביתנו.

בן: אסור לישראל ביתנו לחשוב שנתניהו צריך לסיים את תפקידו?

דידי: אז שילכו עם כחול לבן.

"עלה במוחי רעיון מבריק. אנחנו דקה לפני סגירת הרשימות. אם יהיה לנו שריון במקום ריאלי, דידי הררי יכול למצוא את עצמו בבחירות הבאות. רק יכול להיות שהוא לא יסתדר עם המשכורת. שניכם מדברים יפה מאוד רק שבן מדבר לא נכון. אני מאמין שהציבור רואה היטב מה מתחולל לפניו, רואה שאנחנו המיעוט ושיש גיבוי משפטי לרוב, מה שצריך להיות הפוך. אני חושב שב-2.3 הוא כבר ישנה את רוע הגזירה ויהפוך את הקערה על פיה".

עריכה: איתמר זיגלמן

14/01/2020
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90