103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"הימין לא הולך לנצח את הבחירות הבאות"

העיתונאי שמעון ריקלין דחה את הצעתו של רה"מ להצטרף לבית היהודי • הגיב: "לא בא לי להיות במקום שמשקר - זה פשוט מגעיל, הימין עשה טעויות גדולות"


העיתונאי שמעון ריקלין שוחח עם חברי צוות הקבינט של 103fm על איחוד מפלגות הימין והבהיר שלא לאיחוד הזה איחל. בהמשך התייחס למגעיו לרוץ לכנסת והודה לשם על כך שהחליט שלא להתמודד. 

שמעון ריקלין, מה שלומך?
"יכול להיות יותר טוב".

למה?
"יש תחושת גועל".

כשאתה רואה את התוצאה הסופית ואת הרשימות לכנסת, אתה לא מצטער שלא הצטרפת?
"אני בירכתי 'הגומל' שלא הצטרפתי. לא בא לי להיות במקום שמשקר, מפר את הבטחותיו, לא מגבש את הדרך שלו ומנסה לרצות כל מיני גופים מבחוץ. זה פשוט מגעיל".

אתה כל הזמן קראת לאיחוד בימין, האיחוד קרה בסוף.
"אם הימין רוצה לנצח, הימין מצד הליכוד היה צריך לרוץ עם שני ראשים: הימין הרך עם בנט, שקד ועוד דמות ליברלית מפייגלין. והימין הקשה עם סמוטריץ', רפי פרץ ואיתמר בן גביר. ככה שום קול לא יאבד במחנה הימין, כמו שהשמאל השכיל לעשות. בימין עשו את כל הטעויות הכי גדולות. לקחו את סמוטריץ', שהוחרם בבחירות האחרונות, והוא הולך עם בנט ושקד כשהשאירו את הרב רפי בלי יכולת לעבור. לבסוף התאחדו באיחוד מוזר ולא מבינים מה הרשימה הזאת רוצה. זו טעות גדולה תוך כדי הפרת הבטחות. למה ללכת עקום?"

אז למה נתניהו דחף בכל כוחו לאיחוד הזה?
"אני חושב שנתניהו טעה מראש כשלא דחף ללכת לשני ראשים. הוא ויתר על האפשרות שמחנה הימין ינצח. אתמול השמאל היה צריך לצאת בחגיגות, כי דבר אחד מובן - הימין לא יוכל לנצח את הבחירות הבאות. אנחנו מראש מתחילים בתקווה לתיקו".

למה בנט ויתר? הוא גם שם הרבה קלפים שלא רצה אותם על השולחן.
"כי היו אצלו ברשימה מי שנלחצו שהם מתחילים יותר גבוה ומסיימים נמוך. אתם יכולים לנחש לבד מי. שיטת החרמות של בנט, שפעם זה סמוטריץ' ופעם של בן גביר, לא יכולה להתאים למי שרוצה להיות מנהיג. מנהיג מנסה לאחד את כל הקולות גם אם הם קשים לאנשים. בן גביר קשה לכולם, זה ברור. זו לא הדרך של הציונות הדתית, אבל אם הימין רוצה לנצח צריך לחשוב איך למקסם את הכוח, למשל בריצה בבלוקים. כך אתה לא משקר, לא מרמה, לא מחרים ולא מפר את המילה שלך. למה בציונות הדתית עושים את הדברים עקום".

איך הגיע המצב שנתניהו מנהל את הציונות הדתית ועושה במפלגות הדתיות כבשלו?
"בגלל הברית הארוכה הרבה מהציונות הדתית מקשיבים לו. אני חושב שיש בעיה עם הציונות הדתית, אולי היא הגיעה לסוף דרכה ההיסטורית בהיעדר רעיון מאחד. לכן בנט ושקד הגיעו. יכול להיות שהיא עוברת מהלך של התעמרות בחברה הישראלית ומה שהתרגלנו לראות לא קיים היום. מי שחושב שהתנחלויות וההתיישבות מעניינות את הציונות הדתית טועה טעות מרה. הציונות הדתית תמיד רצתה לתרום למדינה, להוביל ולהיות חלק במדינה. לכן כשמפא"י הציבה את ההתיישבות כערך – הציונות הדתית הלכה לשם. כשמפא"י הציבה את הצבא, התקשורת והקולנוע – הציונות הדתית הלכה לשם. תמיד שאלתי את חבריי מה אתם מביאים שלא הביאו לפניכם ועד היום לא קיבלתי תשובה".

אתה רואה מצב שכחול לבן תרוויח מנדטים מהציונות הדתית?
"ברור. יהיו הרבה אנשים שלא יוכלו להצביע לבנט שהולך עם סמוטריץ' ולא רוצים ראש ממשלה תחת כתב אישום ולכן יבחרו בכחול לבן. אני אצביע לליכוד בבחירות האלה. אני תומך בראש הממשלה".

שקלת ברצינות להצטרף לכנסת? זו לא פעם ראשונה שמציעים לך לרוץ.
"שקלתי את זה ברצינות. עם השנים אני פחות ופחות חושב שאני מתאים לזה. חלקו הגדול של הקהל בטוויטר שאמר לי לא ללכת – צדק. הייתי יוצא אידיוט".

היה איום על בנט ועל תפקידו כשר ביטחון?
"יכול להיות שזה הושמע ואני מגנה את זה. זה לא לעניין בעיניי. אני חושב שבנט הוא שר ביטחון טוב".

אנחנו מכירים את הרב רפי פרץ שני עשורים כקצין, טייס ואיש חינוך. כיום אנחנו נבוכים מהתבטאויותיו ומההתנהלות החשוכה שלו.
"ישיבות הקו מאופיינות בשני דברים: מצד אחד מדינת ישראל כי כיסא יסוד השם בעולם ולכן צריך לכבד את הסמלים הממלכתיים של המדינה. מצד שני ישיבת הר המור היא ישיבה נוקשה מבחינה דתית וחרדל"ית וההתבטאויות של הרב לגבי הלהט"ב מתבססות על מה שכתוב בתורה מבחינתו. מה שאסור-אסור".

עריכה: איתמר זיגלמן

16/01/2020
הישארו מעודכנים

שמעון ריקלין
שמעון ריקלין  |  צילום: אמיר לוי פלאש90