103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

הפך לגימיק?

חבר העבודה גיל ביילין והפובליציסטית והסופרת גלית דיסטל אטבריאן דנו בעניין ציוצו של יאיר נתניהו נגד יו"ר הכנסת


בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, צייץ אמש (א') טקסט תוקפני במיוחד נגד האבא של רעייתו של יו"ר הכנסת ממפלגת הליכוד יולי אדלשטיין. דקות לאחר מכן הציוץ הוסר ומקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו הבהירו שהם לא אהבו את הציוץ. גיל ביילין, פרסומאי וחבר מפלגת העבודה, וגלית דיסטל אטרביאן, פובליציסטית וסופרת, דנו בתופעה שבה בני משפחה של פוליטיקאים מעורבים בשדה הפוליטי.

גיל: "כולם מכירים את השיר 'למאיה יש אקדח' של כנסיית השכל. הציוצים של יאיר נתניהו תמיד מזכירים לי את השיר הזה. כאילו לבן של ראש הממשלה יש אקדח וירטואלי אבל יאיר נתניהו יורה כל הזמן לכל הכיוונים. גם כשהוא צריך ובעיקר כשהוא לא צריך. בתחילת השיר נכתב 'למאיה יש אקדח, הוא טעון. אצלה בראש מסתובב נחש. לפעמים היא מכשפה ולפעמים היא פיה טובה. מאיה רוצה לבכות אז במקום היא אומרת משהו מצחיק ומכבה את האור'. אם יאיר נתניהו היה מכבה מדי פעם את האור ומשתמש בחוכמה ובמינון באקדח הווירטואלי שלו, אני חושב שהיינו מעריכים אותו ומכבדים אותו כמי שרוצה לעזור לימין ולאבא שלו. ברגע שהוא כל הזמן יורה צרורות לכל הכיוונים, הוא מאבד את הרלוונטיות שלו ולדעתי הוא נעשה גימיק בעיני כולם".

גלית: "אצלי בפיד הימני הוא כוכב עולה. כמו כוכב רוק. זה נורא סלקטיבי ותלוי פוזיציה. אנחנו חיים היום בעידן כזה. אתמול היה ציוץ בעייתי של יאיר נתניהו, אך גם ציוץ בעייתי לא פחות של נכדו של רבין".

הציוץ של יאיר נתניהו עבר לך טוב בגרון?
גלית: "אני מסרבת לענות על זה כי אני לא רוצה להיות בפוזיציה הזו. עצם הדיון כאן הוא סלקטיבי".

גיל: "ההתנהלות שם כל כך היסטרית. גם הציוץ וגם המחיקה שלו. אם לא הייתי יודע שיש לו בבית את בעלת המקצוע הכי טובה, הייתי חושב שצריך לשלוח אותו לאחת כזו. בייחוד כשיש לה תואר שני בתחום. זו התנהלות מאוד בעייתית. לדעתי גם אבא שלו סובל מההתנהגות הזו. הציוצים הללו לא מוסיפים כבוד לאף אחד".

גלית: "יצא המרצע מן השק. יש כאן שנאה ואובססיה. גיל היה חייב לציין את שרה נתניהו והעובדה שהיא פסי-כו-לו-גית שמעוררת חיוך גדול בקרב הצד הימני. אתם עסוקים בשנאה אובססיבית ומישהו צריך לעשות מחקר על מה המשפחה הזאת מעוררת בכם ולכן ההתייחסות היא מאוד סלקטיבית. אתמול הנכד של אחד הסמלים הגדולים והמוערכים ביותר במדינה קבע שראש הממשלה שם בחורה ישראלית בכלא ברוסיה כדי לגזור קופון פוליטי. זה לא מזעזע אף אחד. יונתן בן ארצי לא היה עומד מול ראש הממשלה בטקס לפני כמה חודשים אילולא היה הנכד של רבין. הוא לא מייצג את עצמו, הוא שם כי הוא הנכד של רבין. אני לא מתרגשת ולא אתנצל בגלל יאיר נתניהו שאגב, הוא אחלה, קורע מצחוק ושנון לא פעם".

את לא חושבת שהוא לפעמים מזיק לאבא שלו?
גלית: "אין לי את הכלים לבחון את זה. בתור מישהי שעוקבים אחריה 40 אלף אנשי ימין, מתים עליו".

גיל: "גם על טל פרידמן מתים, זה לא קשור. הוא לא בפוזיציה הזו".

גלית: "צאו קצת מהפוזיציה ותראו עולם מעבר לטוויטר. אורי ברייסמן מהעין השביעית העלה אתמול תמונה ושאל איך עומר אדם העז להצטלם עם האדם השנוא במדינה – יאיר נתניהו".

גיל: "הוא גם לא מייצג אותי. הוא מייצג את עצמו".

אנחנו מתייחסים לזה כי מדובר בבן של ראש ממשלה. אנחנו לא מתייחסים לכל ציטוטי השנאה. יש המון טרולים בטוויטר שקוראים לעצמם עיתונאים.
גיל: "אם יש מישהו בתוך הארמון שנמצא ומצייץ משם – הוא מייצג את הארמון. אם הוא לא רוצה, ראינו באנגליה שניתן גם לצאת החוצה. אי אפשר בשתי הפוזיציות ביחד".

גלית: "אנחנו חיים בעידן אחר שבו לכל אחד יש מיקרופון. ההימור שלי שמעכשיו נשמע הרבה יותר בני משפחות של פוליטיקאים".

עריכה: איתמר זיגלמן

20/01/2020
הישארו מעודכנים

יאיר נתניהו
יאיר נתניהו  |  צילום: פלאש90