103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הנושא של יהודה ושומרון לא על הפרק"

ח"כ אלעזר שטרן על הנושאים של הבחירות הקרובות ועל הסיכויים להביא מנדטים מהימין: "משחקים בנושא בקמפיין של נתניהו כדי להתחמק מהבעיות האמיתיות"


ח"כ אלעזר שטרן (כחול-לבן) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על המצע של המפלגה ועל השאלה איך הוא מסתדר עם הערכים של הציונות הדתית. בהמשך: מה הוא חושב על האיחוד בין נפתלי בנט, איילת שקד ובצלאל סמוטריץ'.

בן: אז אם תבחרו, איזה שטחים תחזירו קודם?
"אנחנו קודם כול רוצים שאבו מאזן יכיר במדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית ואנחנו לא ניפול בכל פעם למלכודת העלובה שהבחירות הן על התנחלויות כמו שעושים לנו כאן כבר 20 שנה כשלבסוף מוכרים את המדינה לכספים קואליציוניים".

ינון: אני לא מבין מה העמדה שלך, האם אתה בעד לשמור את כל יישובי ארץ ישראל במקומם?
"אני בעד שהבחירות הללו לא יוכרעו על שאלות תיאורטיות אלא על מה שקורה כאן מחר בבוקר עם זהותה היהודית של המדינה. אם אנחנו נתייחס לחבר העולים כגויים, נחביא החלטות על הכרה ביהודי אתיופיה, אם אנחנו חושבים שהשבת שייכת לליצמן או לציונות הדתית. אני רוצה שהבחירות הללו יהיו על השאלה לאיפה הולכים הכספים של המדינה הזאת, לבריאות או לכספים קואליציוניים".

ינון: אז נושא יהודה ושומרון לא על הפרק מבחינתך.
"נכון. אתה יודע את זה יותר טוב ממני. משחקים עם הנושא הזה כל מערכת בחירות ומסיתים בין שמאל וימין כדי להתחמק מהבעיות הכלכליות".

ינון: אז אין בעיה פלסטינית?
"זה לא הדיון עכשיו. אני יכול לעשות איתך דיון מתי שתרצה על יהודה ושומרון אבל לא על זה הבחירות. אין מחר אבו מאזן שמקבל את המצע של כחול לבן".

בן: ינון כרגיל גרר את הדיון למקומות הלא נכונים. יש לכם סיכוי להביא מנדטים מהימין?
"אני חושב שכן. יש הרבה מאוד אנשים שבאמת קצה נפשם מכך שהציונות הדתית הפכה לבצלאל סמוטריץ' ואורית סטרוק".

ינון: מה ההבדל בינך לבין מתן כהנא חוץ מזה שהוא טייס ומטכ"ליסט ואתה צנחן?
"תשאל את מתן כהנא. יכול להיות שאין בינינו הרבה הבדלים, אם כך הוא היה צריך להיות אצלנו ולא להתחבא בין הרב פרץ, עם כל מה שהוא אומר על הלהט"בים, לבין סמוטריץ' וסטרוק".

ינון: מתן כהנא כן דוגל בהתיישבות, בחלוציות, חיבור לארץ ולתורה. אלו לא הדגלים של כחול לבן.
"ההבדל בינינו שאני עשיתי חלוציות וחיבור לארץ, אני ככה בניתי יישוב, רק שלא קראנו לו התנחלות. אל תיתנו ציונים למי פחות או יותר ציוני".

בן: רועי לחמנוביץ' אומר שצריך להסביר לך שהסרטון שהכנתם רק גורם לציונות הדתית להתגבר על השינויים ולהתאחד נגד כחול לבן שקוראים להם לעזוב את הבית.
"אני נולדתי בציונות הדתית. נולדתי עם הפתק ב' ביד. צריך לפתוח את העיניים ולהסתכל על מה שקורה במדינה שלנו ולשאול אם זו באמת המפלגה הדתית לאומית או שמשהו קרה לנו. נהייתה כאן מפלגה דתית לאומית ששמה וטו על צירוף נשים לגוף הבוחר כדי שיבחרו רבנים ראשיים שמתנגדים לשירות נשים בצה"ל. זו הציונות הדתית שלי? לכן הבית ההוא איננו. בית שיש בו גם דתיים וגם חילונים יחד זה הבית".

בן: איך אתם יכולים להאריך את השמיכה? אם תלכו לשם, המשותפת לא תמליץ על כחול לבן. כנ"ל לגבי עופר שלח ויעל גרמן.
"מה עשו ראש ישיבת הר עציון ורות גביזון? הם אמרו שאנחנו מוכרחים לחיות כאן יחד ובשביל זה כל אחד יוותר על המקסימום שהוא יכול לוותר תוך שמירה על עקרונותיו. ככה אנחנו בכחול לבן".

ינון: בסוף יש מפלגה ליברלית ומפלגה רפובליקנית. אתה הולך עם האנשים שנגד השבת ונגד ארץ ישראל.
"אני גם וגם. אני הולך נגד השבת? אני בשבת עוד הולך עם חולצה לבנה כמו הרפובליקנים של פעם. אני שמרן בנשמה שלי. שמרנות הולכת מעולה עם קבלת להט"בים לתוך הקהילה. זו השמרנות שלי. שמרנות הולכת מעולה עם נשים שלומדות תורה ומתגייסות לצה"ל תוך כדי שהם לומדות תורה".

ינון: אתה בעד שנשים יעלו לתורה? מניין משותף?
"יש רבנים שמרשים להעלות לתורה ואני בעד לאפשר למי שרוצה".

בן: אתה עכשיו באש צולבת. אתה בעד נשים טנקיסטיות קרביות בתוך הטנק?
"אם היו שואלים לפני 20 שנה מי בעד שנשים ישבו בקוקפיט של מטוס F-16 היו מי שאמרו 'מה פתאום'. הנה יש נשים שיכולות. אני מוכן לענות על השאלות ולדבר על כל מה שאני חושב שהציונות הדתית צריכה להחליט היום".

ינון: אבל על יצהר ואיתמר אין לך תשובה כיום.
"הבחירות האלה לא ישפיעו על איתמר ויצהר. הן כן ישפיעו על איך תראה היהדות של מדינת ישראל, איך יראו הגיורים ואיך תיראה השבת".

ינון: לפיד מדבר על פינוי 90 אלף אנשים. זה לא רלוונטי?
"אני לא שמעתי על זה".

בן: תעזוב את ינון. אנחנו מכירים אותו. איך נפתלי בנט שעשה קמפיין שלם על גביזון-מידן הולך לרקוד במעגל עם בצלאל סמוטריץ'?
"הוא עשה כאילו. הוא אמר שהוא יקים ועדה אך בשורה התחתונה כשזה הסתדר לו כדי לקבל משהו הוא הלך עם סמוטריץ', שאם תגיד לו גביזון-מידן זה בשבילו לא פחות חמור מאיתמר ויצהר של ינון מגל. אני ראיתי איך הם הצביעו לאורך כל ההצבעות שלהם בכנסת. גם בקואליציה שבה לא היו חרדים, איילת שקד כיו"ר סיעת הבית החרדלי שמה וטו על צירוף נשים לגוף הבוחר. את הגיור הם תקעו".

עריכה: איתמר זיגלמן

21/01/2020
הישארו מעודכנים

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן  |  צילום: יחסי ציבור