103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"השנאה והקיטוב היו יותר קשים מהיום"

איילת שקד על הבחירות והאיחוד בימין: "האירוע הזה גדול מנתניהו - זהו מאבק אידאולוגי" • הזהירה: "מי שמצביע לליברמן, יקבל מערכת רביעית"


חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) התייחסה לחיבור בין מפלגות הימין, לדרך בה הוא נעשה והבהירה שרעיון ממשלת האחדות קרס בבחירות 2020. בהמשך הביעה את רצונה לשוב למשרד המשפטים ולדחוף לפתיחת המכרזים בפרקליטות. לסיום התייחסה גם לאפשרות לספח את בקעת הירדן עוד לפני מערכת הבחירות וקראה לראש הממשלה להעביר את הנושא להצבעה בכנסת.

התאוששת מהאירועים שקרו למפלגה בשבוע שעבר?
"היה תהליך לא פשוט ויש כעס על התהליך אך בפועל כולנו רצינו את החיבור הזה. ברגע שהיה חיבור בשמאל הבנו שהדבר הנכון הוא לחבר את הימין. למרות שהדרך הייתה עקומה, והיא הייתה עקומה, אני חושבת שהתוצאה הסופית נפלאה. יש רשימה שמייצגת את כל הימין האידיאולוגי החילוני ואת הציונות הדתית על כל גווניה עם 50% נשים רציניות עם עשייה מתחומים שונים ואני מאוד מקווה שהציבור יסתכל על הרשימה ויבין שגם אם התהליך היה טעות, התוצאה הסופית היא טובה".

אנשים שהיו מצביעים לכחול לבן יכולים להצביע לכם כימין ליברלי?
"אני מקווה שכן. הרשימה שלנו בהחלט יכולה להיות בית לכל מי שהוא ימין ליברלי כלכלי. אין אף רשימה שהאנשים בה מעיזים לצאת נגד ההסתדרות והכוח של ההסתדרות, זה רק אצלנו. יש אצלנו אנשים חילוניים כמוני וכמו שירי פינטו, כשלראשונה תהיה במדינת ישראל חברת כנסת חירשת. בנוסף יש גם את כל הגוונים של הציונות הדתית.

הסיפור המרכזי הוא על הציונות הדתית כאן. כחול לבן הולכים לכם על הראש ומפעילים את האוזר והנדל עליכם באמירה שיש בית חדש לציונות הדתית הליברלית. הם יושבים במאחזים שלכם בפתח תקווה, גבעת שמואל וירושלים.
"הציבור לא מטומטם. קל להם לומר שהם קוראים למצביעי לציונות הדתית אך היא לא תצביע להם. אנשי יש עתיד ניסו לחרב את כל המפעלים המפוארים של הציונות הדתית. בין אם זה במלחמה נגד ישיבות ההסדר, והשירות הלאומי. צריך להזכיר את זה לציבור".

"ממשלת האחדות מתה, יש שני גושים"

נהיה הוגנים, נכנסתם איתם לממשלה ב-2013.
"בואו נהיה מספיק הוגנים לומר שנתניהו כמעט העיף אותנו לאופוזיציה ונתן את תיק המשפטים לציפי לבני ואז הזמין את יאיר לפיד לממשלה שלו בלי הבית היהודי. אנחנו עשינו אז תעלול פוליטי להתגבר על הוטו של נתניהו. בבחירות 2020 ממשלת האחדות מתה. ברור היום שזה לא יקרה כי נתניהו נתן לגנץ חצי שנה וגם לזה הוא סירב. היו פריימירז בליכוד ונתניהו נבחר כך שכחול לבן יכולים לצאת מהאשליות שהליכוד יחליף את מנהיגו. לכן האופציה היא או ממשלת ימין חרדים או הצבעה לליברמן שתוביל למערכת בחירות רביעית. אם מישהו מהציונות הדתית יבחר להצביע לממשלת שמאל-ערבים זו בעיני פשיטת רגל מוסרית. ברור שברגע שיצטרכו לעשות איזשהו מבצע בעזה הממשלה הזו תתפרק. הציבור הימני והדתי לאומי צריך להבין שנדרשת הכרעה. בהכרעה הזו ימינה היא הבית של הציונות הדתית ובטח לא כחול לבן שמחזיקה כמה עלי תאנה".

אתם חד משמעית בגוש ימין וביבי.
"כן חד משמעית. אנחנו אומרים את זה בכל מקום. הפעם אין דרך אחרת. זו חלוקה לשני גושים. אם הימין יצא להצביע ואם יצביעו למפלגות שעוברות את אחוז החסימה – נצליח להקים ממשלה".

הציונות הדתית קצת לא מאופסת על מה שקורה, המאבק הוא או לבחור בפקידות או לבחור בימין.
"מי שהתחיל את כל הסיפור הזה הוא אני. אני נכנסתי למשרד המשפטים אחרי ציפי לבני, דיברתי לראשונה על משילות ושלטון משפטנים ושומרנות. הציונות הדתית בהחלט באירוע הזה כי היא תמכה בכל המהלכים שעשיתי. האירוע הזה יותר גדול מנתניהו. זה מאבק אידיאולוגי על מי שולט במדינה".

"יש המון מה לתקן במערכת המשפט"

איך זה יבוא לידי ביטוי במאבק בין הריבון לפקידות? כולנו זוכרים את השערורייה שנעשתה בפרשת אפי נוה והחסינות של הדס שטייף.
"אמרתי עשרות פעמים שמה שנעשה בפרשת אפי נוה היא פגיעה חמורה בדמוקרטיה הישראלית. לא יכול להיות שהפרקליטות תאפשר פריצה לטלפון נייד של אדם והפורץ ימלט מעונש. זו עבירה של חמש שנות מאסר".

וההדלפות השיטתיות? עברו כאן בכל הרמזורים האדומים.
"יש המון מה לתקן במערכת המשפט. עשיתי תיקון מאוד רציני במינוי השופטים. זה שינוי ד.נ.א, ככה משנים מציאות. השופט שלא אפשר חיפוש בניידים של עוזרי ראש הממשלה הוא שופט שאני דחפתי למינויו כי הוא בא מהסנגוריה. בסוף לשופט יש השקפת עולם ערכית ומשפטית והוא יוצק אותה בפסקי הדין. התחלתי את העבודה ואני מקווה גם לסיים".

את חושבת שהפעם תצטרכי לטפל גם בפרקליטות שמחזיקה את הכוח הכי גדול במדינת ישראל?
"יש הרבה פוליטיקאים שרק מדברים - אני גם עושה. מה שצריך לעשות בפרקליטות, זה משהו שניסיתי לעשות בקדנציה הקודמת ולא הצלחתי. זה מאבק גדול ארוך וממושך שצריך להמשיך בו על מנת לפתוח את המכרזים בפרקליטות למכרזים פתוחים וחיצוניים. היום המכרזים סגורים ורק אנשים מתוך הפרקליטות יכולים להתמודד עליהם. צריך לפתוח את זה גם לסנגוריה הציבורית והסנגוריה מבחוץ".

אמרת בהוגנות שהצלחת לעשות שינויים אך בפרקליטות לא הצלחת. אם מחר תהיי שרת המשפטים מה הצעדים הראשונים שתעשי?
"כמו שאמרתי אדחוף לפתיחת המכרזים בפרקליטות למכרזים חיצוניים. במצב שהגענו אליו צריך לשקול למנות פרקליט מדינה סנגור מכובד ורציני".

למה הפוליטיקאים לא דפקו על השולחן כשהיה ברור שהפרקליטות עשתה עבירות מובהקות? שר הרי יכול למנות ועדת בדיקה
"צריך לבצע ועדת בדיקה על פרשת רות דוד. אמרתי שכשיסתיים ההליך הפלילי אפשר יהיה להקים ועדת בדיקה גם לעניינים האלה".

סיפוח בקעת הירדן? יש הסכמה אמריקאית

במקרה הדס שטייף לא צריך לחכות. מה צריך לעשות?
"אני הפוליטיקאית היחידה שהיה לה אומץ לומר שנעשו כאן דברים חמורים ושאסור לתת חסינות לאדם שפורץ לטלפונים. אנחנו הפוליטיקאים לא יכולים להתערב בהליך התביעה אך אנחנו יכולים להזמין את נציגי התביעה ולדרוש הסברים ולהשתמש בקולנו. אני ממשיכה לצעוק על העוול שנעשה כאן. פרצו לאדם לטלפון ומפרסמים את ההתכתבויות הכי אישיות שלו בכל מקום ומי שעשה את העבירה מקבל חסינות".

לסיום, הסיפור של סיפוח בקעת הירדן הוא רציני?
"צריך לזכור שמי חולל את האירוע זה מפלגת ימינה. אנחנו עמוד השדרה האידיאולוגי של ממשלת הימין. אנחנו כל הזמן מושכים ימינה. אם אנחנו לא חזקים וגדולים – שום דבר לא קורה. התחלנו את התהליך הזה, נראה שראש הממשלה משתף פעולה. כדי להכיל ריבונות לא צריך חקיקה. מספיקה החלטת ממשלה והצבעה הצהרתית אחרי הבחירות. רה"מ לא צריך את בני גנץ לזה. יש רוב בכנסת כי ישראל ביתנו הצהירו שיתמכו. אני בהחלט קוראת לראש הממשלה להביא את ההחלטה ביום ראשון לממשלה ולהעביר אותה בכנסת. מנחם בגין ז"ל הכיל את החוק על רמת הגולן ביום אחד בשלוש קריאות ומבלי לומר לאמריקאים. הפעם יש הסכמה ונכונות של האמריקאים למהלך צריך לנצל את נקודת הזמן ההיסטורית הזאת מבלי לבזבז זמן ולהכיל את החוק".  

 
עריכה: איתמר זיגלמן

22/01/2020
הישארו מעודכנים

איילת שקד
איילת שקד  |  צילום: פלאש90