103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אנו חשים שדוחפים אותנו למקום שחשוף למחלה"

ריבה, שהיא וחבריה ביטלו טיול לוויאטנם וקמבודיה בעקבות וירוס הקורונה, שיתפה במאבק מול חברת הנסיעות • מנכ"ל החברה, ומנכ"ל המועצה לצרכנות הגיבו


משבר נגיף הקורונה: למרות הדיווחים על הגעת הנגיף גם למדינות נוספות. משרד בריאות טרם הוציא אזהרות מסע ועצר את ההגעה של הישראלים אליהם. ריבה, השייכת לקבוצת גמלאים שתכננה לטייל בקמבודיה וויאטנם סיפרה על החלטה לבטל את הטיול ולספוג את העלות הכלכלית למען בריאותה. בהמשך התוכנית מנכ"ל חברת 'מסעות' שמוציאה טיולים מסוג זה, גיא רווה, התייחס לסכנות של נגיף הקורונה ולסיום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר מרום, הגיב לדברים.

ריבה: "אנחנו ביטלנו את הנסיעה שלנו דרך קבוצת 'מסעות'. שילמנו יותר מ-30 אלף שקל, שהם כ-4,100 דולר לאדם. הבנו שאם אנחנו צריכים לבחור בין לנסוע לחו"ל לבין סיכון חיינו, אנחנו בוחרים בחיים ומוותרים על הכסף".

קבוצת 'מסעות' לא מחזירה לכם את הכסף? מה הייתה התגובה?
ריבה: "מנהלי החברה ענו לנו שאם נדבק, בגלל שהדגירה נמשכה שבועיים, המחלה תתגלה אחרי שנגיע לארץ, נקבל טיפול ובעיית האשפוז שלנו תיפתר. בכך הוא מטיל את האחריות על המדינה שתדאג לאזרחיה, בעוד שהוא חושף אותם לאזור. בנוסף צוין שאם אנחנו לא רוצים לנסוע לגבול סין, שנמצא לנו מלון אחר והעלויות עלינו. לדעתי מדובר בצעד אלים ביותר שדורש מאיתנו או לחטוף מחלה שטרם נמצאה לה תרופה לבין לאבד את הכסף. לכסף הזה אין רק ערך כלכלי, יש לו גם ערך רגשי ונפשי. אני פנסיונרית שחסכה יותר מ-30 אלף שקל עבור הנסיעה. כולנו בקבוצה מרגישים שזה סוג של דחיפה למקום שחשוף למחלה. רק היום הוכרזה ויאטנם כאזור משבר ומגיפה. אנחנו לא יודעים מה קורה שם. כולנו אנשים שחוששים מלחלות במקום ששירותי הבריאות שלו מאוד דלים. כולנו בני 70 ומעלה ואנחנו לא אנשים חולניים".

שלום מנכ"ל מסעות, גיא רווה. גם אני הייתי מבטלת אם הייתי ריבה.
גיא רווה: "ראשית אני מזועזע מחילופי הדברים השקריים שריבה דיברה עליהם. בכל המסרים שאני העברתי ללקוחות, הן בעל פה והן דרך קבוצות הווטסאפ לא נכתב שריבה אמרה שכן נכתב".

היא לא אומרת אמת?
גיא רווה: "חד ממשמעית".

אם כך נתחיל מאפס, האם תהיה מוכן להחזיר לריבה וללקוחות שכמותה את הכסף? הם כבר לא ייסעו וגם אתה לא היית נוסע במצב כזה.
גיא רווה: "אנחנו חברה אחראית ושומעים כל הזמן להמלצות משרד הבריאות ומשרד החוץ. אם תסתכלי על אתר משרד החוץ כתוב בפירוש שההמלצה לא להגיע לסין ומחריגים את הונג קונג למרות שהיא חלק מסין עצמה. הטיול הוא בויאטנם וקמבודיה. מבחינת משרדי הבריאות העולמית ומבחינת ישראל אין מניעה להגיע לויאטנם וקמבודיה".

מדובר באנשים מבוגרים מעל גיל 75 שנוסעים לאזור שהוכרז כאזור מגיפה. למה להם לתקוע את הראש שלהם למיטה החולה הזאת? אתה רוצה להסתבך עם אנשים חולים ואחר כך תשלם על זה בריבית?
גיא רווה:"כרגע מדובר רק על סין. בויאטנם יש שמונה חולים שאובחנו, שזה הרבה פחות מצרפת, ארה"ב או אוסטרליה. חברות התעופה טסות לשם באופן סידר ואין מניעה מכל גורם כלשהו להגיע למדינה הזאת. אני מבין את חשש הלקוחות אך אפשר לומר זאת על כל מדינה אחרת בעולם

אני לא בטוחה שאמצעי המיגון וההגנה במקומות הללו מצוינים כמו באירופה או ארה"ב. אני מבינה את החשש שלהם. בשורה התחתונה אתה לא מחזיר את הכסף?
גיא רווה: "אנחנו חברה מאוד אחראית. אם תהיה הנחיה לא להגיע לויאטנם וקמבודיה – נסגור את הטיול. אתמול (א') הייתה אמורה לטוס קבוצה לפליפינים וקיבלנו שיש בעיה לעבור דרך הונג קונג והחלטנו להחליף את כל הטיסות כדי לא לעבור שם. נכון לעכשיו אין הנחיה לא להגיע לאזורים הללו".

חס וחלילה אתה מוכן לקחת על עצמך אחריות שמישהו מהמבוגרים הללו יפגע תוך כדי הטיול?
גיא רווה: "אני חושב שהשאלה שלך לא הוגנת. כל עוד משרד הבריאות העולמי והישראלי אומרים שאין מניעה, אם יש אדם שחושש לבריאותו, זו אחריות שלו. הוא לא חייב לטוס".

השאלה אולי לא הוגנת אך היא במקומה.

"ארגון הבריאות העולמי פרסמו אזהרת מסע גם למדינות הגובלות עם סין"

שלום לעופר מרום, מנכ"ל מהמועצה לצרכנות. החבורה הזו פנתה אליך? איך אתם עוזרים להם?
עופר מרום: "הם אכן פנו אלינו ויש כאן משולש של אחריות. משרד הבריאות, חברת הנסיעות והביטוח. אנחנו פנינו בשבוע שעבר לשר הבריאות והוא אישר אזהרת מסע לסין והונג קונג. ביקשנו שמשרד הבריאות יהיה מסונכרן עם ארגון הבריאות העולמי. בשונה ממה שהציג כאן גיא, ארגון הבריאות העולמי פרסמו אזהרת מסע גם למדינות הגובלות עם סין, כדוגמת ויאטנם. רק היום שבו לויאטנם המוני עובדים סינים בעלי סיכון גבוה למחלה בטרם זוהתה. אלא שהוא ממתין לאזהרת המסע של משרד הבריאות והחוץ כדי להפעיל את הביטוח שלו".

מה תאמר לאנשים שלא רוצים לנסוע? גם אנחנו לא היינו נוסעים שם.
עופר מרום: "לחברת הנסיעות הספציפית הזו ולחברות אחרות שמארגנות טיולים צריכות להבין שיש כאן קטסטרופה. יש לנסות לצאת לקראת הנוסעים. ניתן לכל הפחות לשנות את הטיול למדינות אחרות. מה עם קצת רגישות וגמישות? אם כבר לויאטנם, למה לערים הסמוכות לגבול".

אתה מתכוון לעשות משהו עם הדבר הזה?
עופר מרום: "נפנה גם לחברה. ברור שהוא לא יכול לקחת על עצמו את הנזק הכספי הגדול. פנינו למשרדה בריאות שיוציא אזהרת מסע שתאפשר לגיא להפעיל את הביטוח שלו ולבטל את הטיול מיידית. אי אפשר לסיים בלי לומר שאנחנו שוקלים לפנות לממונה על הביטוח לחייב רכישת ביטוח נסיעה הכוללת ביטול נסיעה. לא היינו מגיעים למצב הזה אם האנשים היו מבטחים את עצמם מראש".

גיא מרום, מילה לסיום?
גיא רווה: "שמעתי את הדברים של עופר, כמו שהוא ציין, כרגע אין מניעה להגיע לויאטנם אלא לסין. אם תהיה הרחבה – זה משחק שונה לגמרי. כל עוד ההמלצה היא אך ורק לסין, הכל עובד כרגיל. זה לא הוגן לבטל את הטיול גם עבור אנשים שרוצים לנסוע. אם יהיה שינוים בהנחיות של משרד הבריאות והחוץ לא להגיע לויאטנם וקמבודיה – זה משנה את כל התמונה".

עריכה: איתמר זיגלמן

03/02/2020
הישארו מעודכנים

איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב
איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב