103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

קרא: "כרייף לא עברה את מיון השופטים אך עדיין קודמה"

ברוך קרא ('חדשות 13') ועוה"ד כנרת בראשי על ההתכתבויות בין שר האוצר לשעבר לשופטת כרייף • אילה: בזה לשופטות שבוחרות בנתיב זה כדי להתקדם


'חדשות 13' חשפו אמש (ב') התכתבויות בין השופטת אתי כרייף, החשודה בפרשת אפי נוה, לבין שר האוצר משה כחלון, שישב בוועדה למינוי שופטים באותה תקופה. כעת עולה החשד כי השופטת מונתה בזכות הקשר האישי עם כחלון. מדוע השר משה כחלון לא נחקר באזהרה בפרשת 'מין תמורת מינוי'? ברוך קרא ('חדשות 13') ועו"ד כנרת בראשי שוחחו בנושא עם אילה חסון ב-103fm.

קרא: "מה שאנחנו למדים מהפרסום אמש (ב') שחוץ מההתכתבות של עו"ד אפי נוה עם השופטת אתי כרייף, שהובילו לחקירה הפלילית נגדו, מצויות עדויות מאוד מעניינות של שר האוצר משה כחלון הכוללות שיחות אינטימיות בלשון המעטה עם השופטת. אפילו כחלון עצמו לא ידע למשטרה יש את התכתובות הללו והוא נבוך מאוד".

נציין שהשופטת מחקה את התכתובות הללו והמשטרה שיחזרה אותן בקלילות רבה.
קרא: "נכון. קצת מגוחך ששופט חשב שאי אפשר יהיה לשחזר את זה. בסופו של דבר יש כאן התכתבויות שמתקיימות כמה חודשים לאחר שכרייף מתמנה להיות ששופטת אך אנחנו יודעים שכחלון הוא זה שהציע בוועדה לבחירות שופטים את שמה של כרייף בעוד שההתכתבויות נראות לכאורה ככוללות רמזים אינטימיים".

ברור שיש ניגוד עניינים בין השופטת לשר. לא נעים לי להיכנס לשיחות שכבר הפכו לקאלט ברשתות. מצד שני היא המועמדת שלו.
קרא: "ברור שהיה צריך לחקור את כחלון באזהרה. זה לא אומר שהיה יוצא מזה כתב אישום אבל כשאתה מגלה משהו שנראה כמו קשר אינטימי ועוסק בפרשה שכל מהותה הוא קשר אינטימי בין מועמדת למישהו שמושך בחוטים, ברור שיש לבחון את העניין הזה לעומק. דבר שלא נעשה. המשטרה שאלו אותו שאלות אך היה צריך להעמיק בנושא".

בוודאי כשמדובר בשר בממשלה.
קרא: "אילה זה קודש הקודשים של הפרקליטות".

גיא פלג כתב שהוא מבין כעת מדוע השר כחלון הצביע בעבור השופטת כרייף וגם מדוע אפי נוה פעל למענה אך אותה שופטת נכשלה בקורס ההכנה לשיפוט. למה הנשיאה נאור וכבוד השופט ג'ובראן הצביעו למענה?
קרא: "התשובה לשאלה הזאת היא שיש דילים גם בוועדה למינוי שופטים. צד אחד מעביר את המועמדים של הצד השני וגם ההיפך. השופט אליקים רובינשטיין לדוגמא לא מוכן לתת את קולו".

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, זה סיפור דרמטי הסיפור הזה. זו הוועדה לבחירת שופטים, זה קודש הקודשים. מה זה הדילים האלה? אנחנו במרכז הליכוד? אלו דילים שמשפיעים על אנשים.
עו"ד בראשי: "הוועדה לבחירות השופטים היא שקובעת את שופטי בית המשפט העליון אך מי שמשדרג את השופטים זו וועדת 'השתיים', שהיא היצירה של אהרון ברק שאף אחד לא מדבר עליו. אנחנו יכולים להתווכח האם היו או לא היו דילים. אגב, חד משמעית היו כאן דילים. אנחנו יודעים איך שופטים מאוד בכירים התקדמו בתוך המערכת הזאת. בעיני הקשר בין שר לשופטת זה בעיקר צהוב מאוד ומי שאישרו את המינוי הם הנשיאה והשופט ג'ובראן. מכך אנחנו יכולים להסיק שהשר כחלון לא פעל במרץ רק כדי לקדם את האישה שלכאורה הוא קיים עמה רומן. יש כאן אנשים מקצועיים שאישרו את המינוי הזה. אני חושבת שהרשויות צריכות להיזהר בהדלפות שלהן. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב בו אחד מהצדדים יעשה משהו כדי להפסיק את הסאגה הזאת. אני לא רוצה לתת רמז אבל אתם מבינים למה אני מתכוונת. הרשויות צריכות לדבוק בכל הנושא הזה ולהפסיק עם ההדלפות המגמתיות הללו".

אני לא מבינה את העמדה שלך. אני אגב לא בטוחה שהרשויות הדליפו להן אבל לעיתונאי זה לא משנה מאיפה הוא קיבל את המידע, מה שחשוב זה המידע שהוא מביא. אנחנו לא נוהגים לעסוק בעניינים של בינו לבינה, בעיקר כשיש הרבה מידע על פוליטיקאים וההתנהלות שלהם עם ענייני נשים.
עו"ד בראשי: "שופטים מנהלים רומנים וזו לא רק השופטת כרייף. שופטים מנהלים רומנים עם שופטות, אז אם אנחנו רוצים להיתפס לאחד זה בסדר גמור אבל צריך לזכור שיש עוד כאלה".

השאלה אם מישהי קיבלה את התפקיד שלה בגלל זה. אני בזה לאישה שבוחרת בנתיב הזה כדי להתקדם על פני אחיותיהן היותר או פחות מוכשרות. אני חושבת שנשים אשמות בזה לא פחות הגברים.
עו"ד בראשי: "בעניין הזה אני מסכימה איתך".

קרא: "עם כל הכבוד לעו"ד בראשי, עשית כאן קצת 'מיש מאש'. ועדת 'השתיים' קשורה לתהליכים פנימיים. את שואלת בצדק איך יתכן שהיא לא עוברת את הסף המערכת אך מקודמת".

לסיום אני רוצה לדבר על עו"ד דן אלדד. בסיבוב הקודם, כששמו עלה בנוגע למינוי, מחאו לו כפיים בתקשורת. אמש תהיתי מדוע מנדלבליט לא רוצה את המינוי הזה ובועז הרפז הזכיר לי שדן אלדד ראה את מנדלבליט במלוא מערומיו בפרשת הרפז. הוא ידע בזמן אמת שמנדלבליט מבלף את הפרקליטות ויודע איפה המסמך.
קרא: "זה נכון שאלדד היה מאוד מעורב בפרשת הרפז. אני חושב שמנדלבליט שוגה כאן שגיאה מאוד חמורה בנוגע לעו"ד דן אלדד. מי שקידם את אלדד עד היום זו המערכת. אי אפשר שכשבנאדם מגיע למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה ולומר שהמינוי לא סביר. גם אם מנדלבליט חושב שהוא רוצה להגן על המערכת – שייבחר את המלחמות שלו. החוק הוא לטובת אוחנה".

עו"ד בראשי: "אני חושבת שהיועמ"ש חייב למשוך את ידיו מהסיפור הזה. מומי למברגר הוא המועמד היחיד מבחינתו, הוא אמנם איש ראוי אך גם הוא גם ראש המחלקה הפלילית, שעסקה בתיקיו של מנדלבליט ומחזיקה בצווי איסור הפרסום על הקלטות שלו. מוטב שמנדלבליט יפסיק לחשוב שהוא מעל החוק".

עריכה: איתמר זיגלמן 

04/02/2020
הישארו מעודכנים

משה כחלון
משה כחלון  |  צילום: פלאש90