103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"המציאות בדרום היא בלתי נסבלת"

חה"כ גבי אשכנזי התייחס לפעילויות הטרור מאמש (ה') ולמדיניות נתניהו בנוגע לאזור הדרום: "שיירד לאזור לפגוש את התושבים, שייתן להם תקווה"


הרמטכ"ל לשעבר ורא"ל (במיל) גבי אשכנזי (כחול לבן) שוחח עם חברי הקבינט של 103fm בעקבות פיגוע הדריסה בירושלים, שבו נפצעו 12 לוחמי גולני, תוכנית טראמפ וההזדמנות לקבוע את גבולותיה של מדינת ישראל וירי הרקטות ובלוני התעברה מרצועת עזה. בהמשך אף נזכר בטרגיית אסון המסוקים, שהתרחשה בדיוק לפני 23 שנה. 

"אני חושב שאנחנו חווים גל דומה לזה שחווינו כבר בעבר, צה"ל יכיל אותו. אחרי שקט יחסי בירושלים אני מאחל החלמה מהירה לפצועים בפיגוע הדריסה. צה"ל לא מופתע מכך וגם לא אנחנו לנוכח המציאות שאנו חווים כיום. מציאות שבה ראש הרשות, אבו מאזן, קורא לאנשים לצאת לרחובות ולהתנגד. אני מעריך שבשלב זה מדובר בהתנהלות של בודדים ומקווה שהתופעה תחלוף".

דווקא בלילה אחרי הרוג בחברון, צה"ל נכנס להרוס בית בג'נין כשכבר ברור שגם שם יש הרוג. אין מקום לחכות עם דברים לא דחופים? אין מקום לשיקול דעת?
"זה לא חריג שצה"ל ממשיך לפעול אחרי שהיו הרוגים בגדה. אני מבין את הצורך בפעולה הזאת".

אתה מזהה קשר בין עזה לגדה? יש השראה בין השניים?
"אני משוכנע שכן אבל אני לא קושר בין האירוע בירושלים וחברון למה שקורה בעזה. אני יודע שיש מי שמקלים ראש בתופעת בלוני התבערה והנפץ, אבל אזכיר לכולם שבשנה החולפת היו מעל אלף שיגורים מעזה. רק בשבוע האחרון היו 15 שיגורי מרגמות, רקטות ופצמ"רים. חמאס פועל בצורה מופקרת נוכח אוזלת ידינו. אי אפשר להמשיך במציאות הזאת. היא צריכה להשתנות".

מה צריך לעשות כדי לשנות את המציאות הזו?
"אנחנו נשנה את המציאות ונעביר את ההכרעה לחמאס. לא יכול להיות שהדרום ימשיך להיות בן ערובה להתנהלות המופקרת הזאת. חמאס יצטרך לבחור בין הסדרה הכוללת שקט מוחלט והחזרת הבנים תמורת שיפורים במצב ההומניטרי או שנפעל להחזיר את ההכרעה. סינוואר לא מורתע. זה מצב שאנחנו יודעים לפתור. פתרנו את זה אחרי צוק איתן, כשהבאנו שלוש שנים של שקט שלא נוצלו כראוי להסדרת המצב".

מה נתניהו ונפתלי בנט היו צריכים לעשות שלא עשו?
"קודם כול שנתניהו ירד לדרום לתושבים ויסביר את המדיניות וייתן להם תקווה".

הייתה החלטת ממשלה לספק מיגון - והאוצר החליט שלא להעביר שקל

אתה היית באשקלון בתקופה האחרונה.
"נכון. בשבת בני ואני ירדנו לעוטף לדבר עם התושבים נוכח העובדה שלא נותנים מענה הנדרש לתושבים. זה בלתי נתפס בעיניי שלא נותנים להם הגנה. הייתה החלטת ממשלה לספק מיגון בשכונות הדרומיות, מרכז חוסן לאלו הנתונים לחרדות והאוצר החליט לא להעביר שקל בגלל שלא מדובר במשהו ביטחוני. באתי לאשקלון ואמרתי להם שאעשה כל מאמץ לפעול. הבוקר התבשרתי שהממשלה כנראה תעביר את זה לאישור".

אי אפשר היה שלא לשמוע את כל השקט הזה מכיוונם של ראש הממשלה ושר הביטחון. איך אתה מסביר את זה?
"אני לא רוצה להסביר את ראש הממשלה או שר הביטחון. מדינת ישראל צריכה לתת תשובה לדרום. המציאות שם היא בלתי נסבלת. בשנה החולפת היו יותר מאלף שיגורים. זה לא דבר בלתי פתיר. לא בשביל זה הקמנו מדינה ואת הצבא הכי חזק במזרח התיכון. אם סינוואר לא יספיק את זה, אנחנו נצטרך להספיק את זה בכוח. אני מבין מה זה אומר, אנחנו אנשים אחראים שהפעילו כוח בעבר".

אנחנו זוכרים את עמוד ענן ועופרת יצוקה. הבעיה בעזה הייתה הומניטרית.
"אנחנו נשנה את המציאות. או הסדרה ארוכת טווח עם השבת הבנים ושקט תמורת שיפורים כלכליים והומניטריים, או שנפעל בכוח. מדינה לא יכולה להמשיך להפקיר את הדרום. זה לא מקובל עלינו".

נראה שישראל מנהלת מדיניות של בידול בלי להצהיר על כך. מתייחסת לעזה בפני עצמה וליהודה ושומרון כישות אחרת. זה משרת אותנו או שכדאי בדומה לתוכנית טראמפ לאחד בין הרשויות?
"אנחנו רואים בתוכנית טראמפ הזדמנות. יש בה אפשרות לעצב את מדינת ישראל וגבולותיה באופן שעונה על כל הדרישות הביטחוניות שלנו. בפעם הראשונה אנחנו רואים תוכנית שבה כל סוגיות הליבה: גבולות, ביטחון, התיישבות, ירושלים, מקומות קדושים ופליטים מקבלים מענה לצד תהליך ארוך טווח של היפרדות מהפלסטינים. אנחנו בכחול לבן מאמינים במדינה בטוחה, יהודית ודמוקרטית, ולכן תומכים בתוכנית. על השאלה אם התוכנית יכולה להתבצע בזמן תקופת בחירות, אנחנו בפירוש חושבים שכשיש ממשלה שאין לה מנדט מהציבור צריך להמתין עם זה ולעסוק בזה לאחר שתקום ממשלה, אנחנו מקווים שבראשותנו. ניגש לבחון את התוכנית הזאת בצורה אחראית ושקולה ובתיאום עם ארצות הברית ושכנינו. אנחנו בעד להתייחס לתוכנית כמקשה אחת. לא עושים דברים כאלה בצורה נמהרת. אחרי שתיבחר ממשלה בראשותנו, בני כבר הבהיר לנשיא טראמפ שהוא מקבל את התוכנית כדי להביא למציאות טובה יותר למדינת ישראל".

תסביר איך מפלגה שמכונה 'רק לא נתניהו' וחורתת על דגלה שמי שחשוד ונאשם בפלילים לא יכול לכהן בתפקיד, נותנת חופש הצבעה בסוגיית החסינות של חיים כץ?
"לא נתנו חסינות לאף אחד. על פי החוק יש חופש הצבעה בנושא. לא מפעילים משמעת סיעתית בדבר כזה. זה בפירוש אסור. מתוך שמונה חברי כחול לבן, שישה הצביעו נגד החסינות ושניים נמנעו".

לסיום, ציינו השבוע 23 שנה לאסון המסוקים. אתה היית אז עוזר ראש אג"ם. מה הזיכרון שלך מהלילה ההוא?
"אני אהיה גם בטקס האזכרה בגליל. זה מסוג האירועים שאתה זוכר בדיוק איפה היית. ישבנו אז אצל שר הביטחון איציק מרדכי, בהתחלה נכנס פתק שאין קשר עם המסוקים, לאחר מכן, כשנשמע פיצוץ, הבנו במה מדובר. זה לילה שאתה לא שוכח. טרגדיה שמלווה אותנו והזדמנות לשלוח תנחומים פעם נוספת למשפחות השכולות".

עריכה: איתמר זיגלמן

06/02/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ גבי אשכנזי
ח"כ גבי אשכנזי  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90