103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"שר ביטחון עם גישה יהירה ללא קבלות זה דבר מדאיג"

השר יואב גלנט הביע חשש לנוכח תפקודו של נפתלי בנט כשר ביטחון: היה טוב אם הוא היה שותק, כולם מבינים שימינה היא יחידה שעלולה לעבור לצד השני


בעוד כשבועיים תצעד מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית השנה, שעתידות להכריע כיצד תיראה הכנסת הבאה חרף חילוקי הדעות הרבים בצמרת הפוליטית. השר יואב גלנט, שר העלייה והקליטה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני (הליכוד) הגיב להשתלחויות הרבות בין בכירי המפלגות הגדולות, "העובדות הן שאנחנו במערכת בחירות שלישית משום שהדברים לא התכנסו ואין ממשלת אחדות".

עוד הוסיף השר כי "לבני גנץ וליברמן, שהצהיר שיילך איתו, יהיו כ-50 מנדטים. כדי להקים ממשלה הם צריכים להביא את הערבים. לליכוד יש הרבה יותר, 60 לערך, ואני חושב שעם מאמץ אפשר יהיה להגיע גם ל-61 מנדטים. זה בלתי אפשרי להגיע לזה בצד השמאלי של המפה מאחר שבבלוק החוסם עליו הם מנסים להישען יש 13 חברי כנסת ערבים".

"היה טוב אילו היה שותק"

בהמשך התייחס לריאיון אמש (ש') של שר הביטחון נפתלי בנט, בו טען כי הסיבה שגלנט ביקר את התנהלותו היא משום שלדבריו הוא 'ממורמר וקנאי'. "לא ידעתי שהוא הפך לפסיכולוג. הדבר העיקרי הוא ששר ביטחון עם גישה יהירה ללא קבלות זה דבר מדאיג וזה מה שאני מזהה פה". גלנט ביקר את התנהלותו של שר הביטחון ואמר: "זה אדם שנמצא בראש מערכת הביטחון של מדינת ישראל, שאומר ש'דין קאסם כדין בלון' ו'דין בלון כדין קאסם', ולמחרת בבוקר עפים עשרות בלוני נפץ ודבר לא משתנה. צריך להיות ברור לכל אזרח שזאת פגיעה בהתרעה".

לטענתו, הביקורת שהביע נובעת משיקולים לאומיים בלבד, "אני שם את מדינת ישראל בראש, צה"ל ומערכת הביטחון לאחר מכן, הליכוד ובסוף את עצמי. היה טוב אילו היה שותק. נאה דורש נאה מקיים". בהמשך התייחס לחשיבות שירות הביטחון במדינת ישראל ואמר: "שירות הביטחון הכללי מקנה חיים, פשוטו כמשמעו, לאזרחי מדינת ישראל. כל יום נמנעים פיגועים והציבור לא יודע מכך.  שיקולי הדעת שלו הם מקצועיים וממלכתיים בלבד, ולכן כשהם באים עם המלצה מקצועית מן הראוי לקבל את המלצתם".

הוא טען שבמקרה הזה הם טועים.
"במקרה הזה הוא מתכוון שבועיים לפני בחירות".

לדעתך, מדובר בהחלטה פוליטית ?
"אני חושב שאת המלצות השב"כ בנושאים האלה חייבים לקבל".

גלנט הוסיף להתייחס לבחירות השלישיות ולישיבה משותפת פוטנציאלית עם נפתלי בנט ומפלגתו בממשלה הבאה. "בואו נגיד את העובדות כפי שהן. אילו נפתלי בנט ואיילת שקד לא היו מקימים מפלגה חדשה, ימינה, אז ברור לגמרי שהם והבית היהודי היו עוברים בבחירות הראשונות את אחוז החסימה והייתה לנו היום ממשלה יציבה. אני מזכיר שהיינו על 60 מנדטים בלי שהם עברו את אחוז החסימה. בסופו של דבר כולם מבינים שנפתלי בנט והקבוצה הקטנה שאיתו, איילת שקד ונוספים, הם יחידה נתיקה שיכולה ועלולה לעבור לצד השני".

עוד הוסיף ואמר: "הכול הגיע מתוך שאיפות ויומרות אישיות ולא מתוך אידיאולוגיה, לאחר מעשה הם חזרו בחזרה ועשו עוד פעם סיבוב פרסה. חזרו, איימו ונפלו. מדובר פה על השחתה מוחלטת של כל אידיאולוגיה אישית או קבוצתית וניסיון להתחפש כל פעם בתחפושת אחרת. הדבר הזה הוא מסוכן מבחינה עניינית במדינת ישראל, וזה מזיק לגוש הימין. זה הנזק הכי גדול שהיה. אם הם לא היו עושים את המהלך הזה היינו יושבים היום בממשלה של 62-3 מנדטים ובטח אחרים היו מצטרפים גם. כולם מבינים את זה. עכשיו הם מלינים על זה שתוקפים אותם? הם היו ימינה, הימין החדש, הבית היהודי ואני לא מדבר מאיפה הם התחילו, הכל קרה בשנה אחת".

"מדובר על אדם שאסור שיהיה בציבוריות הישראלית"

גלנט התייחס לדבריו של יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, שטען שבמפלגתו כולם נקיי כפיים וישרי דרך, הטיל דופי בראש הממשלה ובמרומז גם בכמה מחברי סיעת הליכוד. "אשכנזי הוא האדם שחיבר בין גנץ ללפיד, מדובר על אדם שאסור שיהיה בציבוריות הישראלית" התרעם השר. "אדם שכתב מסמך מזויף בנסיבות מחמירות והפיץ אותו בתוך צה"ל, עקב אחר שר הביטחון וצותת לו ולאלופים נוספים, גם צילם אותם ועסק בענייניהם הפרטיים והעביר באופן בלתי מוסמך סודות מדינה לעיתונאים. כל הדברים האלה ידועים למשטרת ישראל ולפרקליטות, כדאי שיעשה סדר בתנועתו לפני שהוא בא בביקורת לאחרים. אני מציע להסתכל על החלטת השופט הנדל והנשיאה נאור על יואב גלנט, אחרי שלאחר המינוי לשר הבינוי והשיכון הוגש בג"ץ. האמירה המסכמת הייתה ש'יואב גלנט יכול לבצע במדינת ישראל כל תפקיד אליו נושא את עיניו'".

בהמשך התייחס גם לקמפיין הליכוד שפונה למגזר הערבי כמו גם לסוגיית הרשימה המשותפת, "יש בעיה במגזר הערבי, הייצוג שלו איננו מייצג את הצרכים האמיתיים שלו ומי שדואג לצרכים האמיתיים שלו היא ממשלת ישראל, לא חברי הרשימה המשותפת. מאחר והם מדברים בשפת האנשים ומבינים את מנהגיהם ותפיסתם, הם הולכים ומתפארים במה שהממשלה עושה. כשר הבינוי והשיכון השקעתי מיליארד וחצי שקלים במגזר הערבי, אני רואה בהם אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל ואני מוכן לעשות כל דבר בשביל הערבים. יש לי חברים, לא רק ראשי ערים, אלא אנשים בכל הסביבה שאני גר בה".

"כאשר האידיאולוגיה שמובילה את הנבחרים על מנת להיבחר היא הקצנה נגד מדינת ישראל עד לכדי קריאות ומעשים שהם מעשי בגידה, כפי שהיה בעבר עם הברחת טלפונים לכלא, אוניית המרמרה וכן הלאה, הדבר הזה לא מקובל על ערביי ישראל", טען השר. "הם לכודים עם מי שהם בוחרים כי הם בוחרים חלק מאיזשהו מנגנון שלתפיסתם מייצג אותם, אני חושב שהבעיה היא ההנהגה שלהם לא בערים. ראש עיריית נצרת, ראש העיר הערבית הגדולה ביותר, סולד מחברי הרשימה המשותפת ומבין שהם לא מייצגים את האזרחים. אנחנו אומרים כן לציבור הערבי במדינת ישראל אבל שיבחנו את המנהיגות שבוחרים בה ובמה היא מתעסקת" סיכם גלנט.

עריכה: עופרי גליכמן

16/02/2020
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90