103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אשכנזי וגנץ מנהלים מגעים עם החרדים"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף את כחול לבן: "אי אפשר לשחק משחק כפול" • את ראש הממשלה כינה: "פג תוקף"


יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז ב-103fm וטען כי בכחול לבן משחקים משחק כפול, כאשר לטענתו הם מציגים אידיאולוגיה חילונית בשלטי החוצות, אך בפועל מנהלים מגעים עם החרדים: "אריה דרעי נפגש עם גבי אשכנזי בחודש דצמבר, הם ניהלו משא ומתן, יש שם כל מיני הבנות".

ח"כ הוסיף להתייחס למגעים שכחול לבן מנהלים עם מפלגות החרדים ולטענתו, "אין ספק שכחול לבן מנסים לעשות 'חיבוק דוב' ומנסים לשאוב לנו מנדטים, אני לא רואה כרגע שהם מצליחים במשהו". עוד הוסיף ואמר: "גם גבי אשכנזי וגם בני גנץ מנהלים מגעים די רציפים, גם ישירים וגם עקיפים, עם החרדים ומעבירים כל מיני מסרים".

ליברמן הביע את עמדתו כלפי יו"ר כחול לבן, בני גנץ, ואמר: "לגנץ אין ניסיון, הוא לא ניהל למעשה שום משרד או מערכת ממלכתית, מממשלתית. מה שחשוב זה שאנשים יציגו עמדות ברורות, אי אפשר כל הזמן לזגזג, אני לא יודע עד היום אם כחול לבן בעד סיפוח בקעת הירדן או נגד. יש עוד הרבה שאלות שלגמרי לא ברורות. לכן אני מציע לציבור לבחור ולהצביע עבור מפלגות עם עמדות ברורות". 

בהמשך התייחס גם לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "יש לנו ראש ממשלה 'פג תוקף', הוא צריך להגיע למסקנה שהגיע הזמן לתלות את הנעליים". לדבריו, "אחת הבעיות המרכזיות היא שיש לנו ראש ממשלה שנאחז בקרנות המזבח. לנתניהו הייתה תרומה משמעותית לפיתוחה ולחיזוקה של ישראל במשך עשור, מבחינתו כל יום שהוא מוסיף רק גורע מהמורשת שלו".

"אי אפשר להמשיך כך"

יו"ר ישראל ביתנו בחר להעביר מסר חד ליריביו הפוליטיים, "אם מישהו משלה את עצמו שהוא יכול לעשות אקרובטיקה ולשכנע אותנו להיכנס לממשלה בלי תחבורה ציבורית בשבת, בלי נישואים אזרחיים, בלי חוק גיוס לכל בני 18, גיוס צבאי או שירות אזרחי-שירות לאומי, אז הוא משלה את עצמו. אנחנו הגענו לנקודה שצריך להכריע בכל הנקודות הכואבות, כי פשוט אי אפשר להמשיך כך, גם אם נרצה אי אפשר".

"מה שצריך זה הכרעה אמיתית, לא בין נתניהו לגנץ, אלא מהו סדר העדיפויות. אני רואה בחודש האחרון שמשרד הקליטה מודיע לחיילים בודדים שהתקציב שלהם נגמר, ובאותו שבוע ראש הממשלה מכנס ועדת חריגים באוצר ומאשר 845 מיליון שקל תקציב לישיבות. זה סדר יום שצריך לשנות" טען יו"ר ישראל ביתנו.

"ראש הממשלה לוחץ לעשות גיור מזורז ל-400 בני הפלאשמורה ולעלות אותם לארץ עוד לפני הבחירות. יש פה 40 אלף איש שעלו למדינה בגיל מאוד צעיר, עשו פה שירות צבאי, עושים מילואים, עובדים, משלמים מיסים ומתעללים בהם" אמר ליברמן והוסיף: "לא נותנים להם לעבור גיור, לא מכירים בהם כיהודים, היה להם מותר להילחם ולמות למען המדינה, אבל אסור להם להתחתן במדינה. הם צריכים לטוס לקפריסין, בולגריה או לכל מיני מקומות, הדבר הזה בלתי סביר בעליל".

לאחרונה דובר על מגעים שניהל לכאורה יו"ר ישראל ביתנו עם שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד ממפלגת הימין החדש, אך הבהיר כי אין לכך שום בסיס. "אין לי שום דיאלוג עם איילת שקד, אני מרוכז בקמפיין שלי. כשאני שומע את כל המופעי 'צפון קוריאה' האלה - עוד חתימה על נאמנות לנתניהו, אין לי ספק שגם איילת שקד ונפתלי בנט חולמים שהסיוט של נתניהו יעבור". ליברמן אף העריך כי "הם יהיו הראשונים שבאמת יחפשו דרך להיפטר מנתניהו ולבנות ממשלה בלעדיו, אחרי כל ההשפלות וה'זובור' שהם עוברים אצלו יום-יום".

"הם לא לגיטימיים"

על האפשרות שהוא יסכים לתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ לממשלת כחול לבן, אמר: "זאת רשימת תומכי טרור, הם לא לגיטימיים. אם הייתי רוצה לעשות את זה הייתי יכול לעשות את זה גם בספטמבר". 

גולן: אמרת בעבר דברים דומים גם על מרצ.
"אין מרצ, זה כמו שיש קדימה בתוך ליכוד".

אילה: אבל מרצ הם יו"ר משותפים.
"כרגע יש רשימה משותפת, והעבודה-גשר-מרצ. נתניהו מינה את עמיר פרץ ב-2013 לשר בממשלתו, גם אז הייתי שר באותה ממשלה של נתניהו ואורלי לוי הייתה שנים חברה בישראל ביתנו, במידה רבה זה פתר את הבעיה. אבל אני לא מבין, נתניהו ישב וחתם עם אחמד טיבי וערפאת על הסכם להעברת שטחי B ו-C לאחריות הרשות הפלסטינית - זה לגיטימי, אבל לשבת עם סגן רמטכ"ל, אלוף בצה"ל, איר גולן - זה לא לגיטימי? זה קצת דיסוננס".

אילה: הרצון שלך הוא להימנע מבחירות רביעיות אבל המספרים לא מתכנסים בהתאם, איך זה יסתדר לדעתך?
"זה לא רצון, זו המציאות, אני בטוח שהדברים יסתדרו. תשאירו את זה ל-3 במרץ, אני מקווה שתזמינו אותי אחרי זה. יש פה פתרונות, לא צריך לרוץ ולספר כל דבר לחבר'ה, לא צריך לשים כרגע את כל הקלפים על השולחן".

גולן: אתה אומר למעשה 'אני יודע משהו ולא מספר', איך הציבור ידע למי להצביע?
"קודם כול, שאנשים יצביעו לפי מצע והיכרות שלהם עם הדמויות, אף אחד לא חדש, חוץ מגנץ, שאר השחקנים מאוד מוכרים ולכל אחד יש את ה'רקורד' והעמדות שלו".

יו"ר ישראל ביתנו התייחס להיערכות מפלגתו לבחירות בעוד כשבועיים, "אנחנו עובדים באמת במלוא המרץ, אנחנו רוצים לדרבן את השטח. מטריד אותי בעיקר אחוז ההצבעה בעיקר בקרב הציבור החילוני, ברור לי שהחרדים כמו תמיד יבואו עם האחוזים הכי גבוהים גם אם נעשה בחירות מדי חודש. לגבי שאר הציבור, אני מקווה שכל הציבור שבדרך כלל מעדיף לשבת ולקטר, יבין שהפעם  חייבים לעשות מעשה - לצאת מהבית ולהצביע. באמת זה מעצבן ללכת להצבעה בפעם השלישית" סיכם ליברמן.

מלשכת ח"כ אורי מקלב נמסר בתגובה לריאיון: "בניגוד מוחלט לפרסומים שונים, אין כל שינוי בעמדת יהדות התורה בתמיכתה הברורה בבנימין נתניהו, כחלק בלתי נפרד מבלוק הימין".

עריכה: עופרי גליכמן

17/02/2020
הישארו מעודכנים

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: פלאש90