103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

משרד החוץ מחלץ ישראלי שנמצא במחוז חוביי בסין

צבי חפץ, שגריר ישראל בסין, עדכן על הישראלי שנמצא באזור בו פרץ וירוס הקורונה: "הוא בדרכו לעלות למטוס שיביא אותו לאוקראינה" • דיווח ראשוני


משרד החוץ מתאמץ לחלץ ישראלי שנסע ללמוד קונג פו במחוז חוביי בסין, היכן שווירוס הקורונה פרץ, ושהה בשבועות האחרונים באזור ההסגר. צבי חפץ, שגריר ישראל בסין, סיפר על שיתוף הפעולה עם השלטון האוקראיני על מנת לאפשר לישראלי לעלות על מטוס חילוץ לאוקראינה.

"יש בחור ישראלי, שנסע לכפר קטן במחוז חוביי ללמוד קונג פו. כתוצאה מווירוס הקורונה והוא נתקע שם. חבר'ה מהשגרירות, שפשוט עובדים ימים כלילות, יצרו קשר איתו והחזיקו אותו נפשית. נודע לנו שעומד להגיע מטוס אוקראיני כדי לחלץ אזרחים אוקראינים מווהאן, והחבר'ה יצרו קשר עם השגרירות האוקראינית. הם אמרו שאנחנו חברים והם יעזרו לנו", סיפר חפץ בהתרגשות וגאווה, והוסיף: "מה שקורה נכון לעכשיו זה שהבחור שלנו הצליח לעובר את כל המחסומים, זה דרש תיאום עם בייג'ינג, עם מחוז חוביי ועם הכפר שלו".

עוד הוסיף בעניין: "הבחור נמצא בבורדינג לעלות למטוס שיביא אותו לאוקראינה שם הוא יישאר בבידוד במשך 14 יום בתיאום עם שלטונות אוקראינה. זה המקום להודות לממשלת אוקראינה ולשגרירות שלנו בקייב שסייעה. זה סיפרו מאוד יפה. שווה בשביל זה להיות פה, איך אומרים 'המציל נפש אחת'".

בהמשך סיפר על אירועים נוספים בהם הצליחה השגרירות לעזור והסביר על המורכבויות: "יש עוד בחור אחר שלומד טאי צ'י וגם שם היה סגר כבד מאוד והצלחנו ליצור קשר ולשלוח לו רכב שייקח אותו מהכפר שלו לעיר הגדולה. בכל מחסום עומדים סינים שמאוד חשוב להם. המחסומים האלה הם לטובה, אבל כשאתה רוצה להוציא מישהו, לך תסביר לסיני שמדובר בישראלי שנוסע באישור לשדה התעופה. זה מה שנותן לנו את התענוג הזה להיות כאן".

בהמשך השיחה התייחס למצב התפשטות הווירוס ולתפקוד השלטון הסיני: "זו מגיפה שיכולה להתפשט בעולם, אם לא השלטון הסיני, שעושה את המאמצים ומצליח היום לסגור מאות מיליונים ולפקח כמעט על כל אחד, זה כבר היה מתפשט. אם זה ייעצר ואנחנו מקווים שזה ייעצר, זה הודות להם. יש היום סדר גודל של 230 מיליון סינים שעוד לא חזרו מחופשת ראש השנה, וצריכים להביא אותם לאט ובצורה מדורגת, זה מבצע מטורף".

יש דיווחי אימיים על מה שקורה בווהאן ולעומת זאת יש דיווחים אחרים שהסינים שולטים במצב. מה האמת?

"מה ההבדל בין היום לבין מגיפת הסארס לפני 17 שנה? היום יש מיליארד וחצי סמארטפונים. קל לעשות דיסאינפורמציה ופייק ניוז. אם היו זוועת אתה לא יכול להסתיר את זה. אני חשוב שהאינפורמציה שאנחנו מקבלים היא נכונה. זה שמנסים לאכוף בצורה ברורה ונחושה, זה נכון. אבל כשאתה מדבר על מיליארד וחצי אנשים שאתה רוצה לבודד אותם – אתה חייב לנקוט באמצעים. זה לטובת סין ולטובת העולם כולו".

 השלטונות מכים על חטא שבשבועות הראשונים הם ניסו לתייך את מימדי המגיפה?

"בפרסומים ובדיווחים שהתפרסמו בעולם כבר מתחילת ינואר, היה ידוע שיש וירוס. בסוף ינואר זה התפרץ לתודעה הציבורית. לוקח זמן לעכל את המצב, בין הזמן שעיכלו מה שקורה עד שזה הגיע לתודעה בעולם, היה יחסית לא ארוך. זה התחיל בתחילת ינואר ולקראת סוף ינואר כל העולם עמד על הרגליים".

מה עם בייג'ין, העיר חיה או שגם שם יש בידוד ועוצר?

"בבייג'ין היום זה לא יום כיפור אבל זה שבת בבוקר. אני מסתכל מהחלון על הצומת ורואה 2-3 מכוניות. זה לא בייג'ין שאני מכיר, העיר התוססת והשוקקת. המרכזים סגורים, יש כמה מסעדות בודדות שפתוחות ואסור לשבת יותר מ-2 אנשים בשולחן. אבל עוד פעם, זה נועד כדי לעצור את וירוס הקורונה".

הכלכלה הסינית נפגעה קשה?

"מזל שזה קרה בסין כי יש את האמצעים להתגבר על זה. אני חושב שזה ייקח זמן אבל יכולת ההתאוששות שלהם רצינית כי זו מדינה חזקה ומאורגנת".

חזרת מהארץ לסין. לא פשוט לחזור לסין כשכולם בורחים ממנה. 

"זה המקום שלי, זה האנשים שלי וזה הצוות שלי. אני יושב פה ואני מרגיש טוב, אני צריך לשבת בכיסא שלי".

עריכה: רון שהין 

19/02/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm