103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

מנכ"ל משרד הבריאות: המידע על הנגיף - במזל

משה בר סימן טוב חשף: "מדריך קוריאני אמר לנו ששמע שיש שם אנשים חולים, בלעדיו מצבנו היה חמור יותר" • והזהיר: "הסיכוי להדבקה עלה באופן משמעותי"


משרד הבריאות קיים אמש (ש') תדרוך מיוחד באגף לשעת חירום בתל אביב, לאחר שנודע כי חלק מקבוצת צליינים מקוריאה הדרומית שביקרה בישראל אובחנו כחולים בנגיף לאחר ששבו לארצם. על פי הדיווחים מתדרוך החירום הודיע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע כי ישנו סיכוי סביר שיש חולה בישראל לאחר ביקורם של הצליינים וקרא לציבור לשתף פעולה.

"הסיכוי להידבקות עלה באופן משמעותי", טען בר סימן טוב, "נקודת ההנחה שלנו היא שלפחות אחת הנוסעות הייתה בשלב מדבק כשהיא הייתה בישראל והם נחשפו להרבה מאוד אנשים". ההנחה של משרד הבריאות מתבססת על דבריו של מדריך קוריאני שליווה את קבוצת הצליינים, "הגיע אלינו מדריך קוריאני שעבד איתם וחש בסימפטומים, והוא אמר לנו ששמע שיש שם אנשים חולים. המדריך נמצא שלילי לנגיף, נבדק ונמצא בבידוד", סיפר המנכ"ל.

מנכ"ל משרד הבריאות הודה כי "אנחנו דואגים, אבל מרגישים שליטה על המצב", והוסיף: "פעלנו מהר, מרגישים שהיה לנו מזל גדול שנודע לנו על הסיטואציה, היינו יכולים להיות במצב שבכלל לא ידענו על כך ואז מצבנו היה חמור יותר". עוד אמר המנכ"ל כי "אנחנו באירוע גלובלי אדיר ממדים", ולדבריו הצלחת הטיפול בנגיף בארץ תתאפשר רק אם האזרחים יהיו קשובים להנחיות: "אנחנו נפעיל אמצעי אכיפה ונעשה דברים נוספים. נקטנו פעולות שאף מדינה בעולם לא נקטה כדי להבטיח את הבריאות של הציבור בישראל".

בהמשך דבריו התייחס גם למתרחש בקוריאה: "העלייה של הימים האחרונים היא ככל הנראה אינדיקציה למשהו שהתרחש שם הרבה זמן קודם. ביום רביעי כשעדכנו את השרים בעניין היו 100 חולים, היום יש מעל 550. זה אומר שיש כנראה תחלואה בהיקף הרבה יותר נרחב, ויש הדבקות בקהילה. סיטואציה כזאת היא על סף אובדן שליטה".

"כל השיקולים הובאו בחשבון"

אתמול לא אפשרנו למטוס מדרום קוריאה להוריד את התיירים שהגיעו משם לישראל כצעד מניעתי. עכשיו מתוודעים לעובדה שבאיטליה יש כבר חולים ומתים.
"מה שאנחנו עשינו אתמול זה הרחבנו את הגבלות הכניסה גם ליפן ודרום קוריאה. אנחנו הכנסנו לרשימת המעקב שלנו את איטליה, אוסטרליה וטאיוואן שהייתה כבר קודם. אנחנו פוקחים עין על מה שקורה באיטליה, בהחלט חלה שם החמרה, אם נראה שההחמרה ממשיכה ויש הדבקה שאנחנו לא יודעים לסגור את שרשרת הדבקה, כלומר לא יודעים ממי כל אדם חולה נדבק, אז נעדכן את ההמלצות שלנו בהתאם. מובן שזה סיפור אחר לגמרי, כי איטליה עם גבולות פתוחים להרבה מדינות באירופה שלא יכולות, גם אם הן רוצות לסגור את הגבולות עם איטליה".

יש חשש מנקיטת צעדי נגד של המדינות ברשימה או של מדינות אחרות?
"ייתכן שיהיו כאלה צעדים. כל השיקולים האלה הובאו בחשבון, גם על ידי המל"ל וגם על ידי ראש הממשלה שמעודכן ישירות בכל ההחלטות שלנו ומאשר אותן. אתמול שוחחתי איתו, היום אנחנו מקיימים איתו ישיבה".

מתי המל"ל הצטרף לטיפול בנושא?
"מהיום הראשון, פחות או יותר, שאנחנו כבר הבנו שאנחנו נערכים לאירוע גדול. הייתה ישיבה גדולה אצל ראש הממשלה ומאז המל"ל בתמונה".

המל"ל זו המועצה לביטחון לאומי שעוסקת לרוב באיומים ביטחוניים. זה בהחלט איום שצריך להתמודד איתו.
"זה איום שדורש תכלול של הרבה מאוד מערכות מעבר למערכת הבריאות. תחבורה, רשות התעופה, רשות האוכלוסין, משרד החוץ, ומניתי רק חלק מהגורמים בממשלה ולכן אנחנו שמחים לראות שהמל"ל ביחד איתנו מתכלל את האירוע וראש הממשלה כאמור מעודכן ומתעדכן ומודע להשלכות המדיניות והחליט בעיניי בצדק גמור שצריך לקבל את ההחלטות האלה".

האם לדעתך אירוע כזה יכול להשפיע על הבחירות?
"אני מקווה שלא תהיה כל השפעה והבחירות יוכלו להתנהל כסדרן, בראייה שלנו לא צריכה להיות כל השפעה. אנחנו נערכים שגם אנשים שנמצאים בבידוד יוכלו להצביע, אנשים שנמצאים עכשיו בבידוד בגלל המגע עם הדרום קוריאנים כבר לא יהיו בבידוד בבחירות, כי מדברים על 14 יום".

האם למיטב הערכתכם, נכון להיום, יש מי מאלו שבאו במגע עם הקבוצה מדרום קוריאה שנדבק?
"ההנחה שלנו היא שהפוטנציאל לכך עלה בצורה משמעותית. צריך לזכור שסופת תקופת הדגירה היא 14 יום וחלפו שמונה ימים, כלומר גם אם אנחנו לא רואים משהו היום, אנו עשויים לראות משהו בימים הקרובים. אנחנו נהיה כאן כדי להזים את השמועות בכל מקום, לצערי כבר מסתובבות הרבה מאוד חדשות כוזבות. אנחנו נעשה הכול כדי להזים אותן כמה שיותר מהר ולתת לציבור מידע מהימן ושקוף. כל פעולה שנעשה וכל ציון שנקבל יהיו חסרי ערך אם הציבור לא יפעל בהתאם להנחיות שלנו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

23/02/2020
הישארו מעודכנים

נגיף הקורונה
נגיף הקורונה  |  צילום: STR/ AFP