גולן יוכפז וענת דוידוב

וירוס הקורונה: סימן לשינוי חיובי במגמה?

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) צינן את ההתרגשות: "אנחנו מחמירים. יש לשמור על הציבור" • על הבחירות: "אנחנו מעודדים מהסקרים האחרונים"


שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז בתוכניתם ב-103fm ועידכן בהתפתחויות בנושא וירוס הקורונה, והתייחס למדיניות המחמירה שנוקטים בישראל בנושא. גולן יוכפז: "השלטונות החלו לשחרר רובעים מההסגר. סימן לשינוי חיובי במגמה?"

שיעור התמותה מהווירוס עומד על 3% בלבד, אך זה לא מנע ממשרד הבריאות לקבל שורת החלטות נמהרות, שלטענת חלק מהמומחים מעצימות את הפאניקה הציבורית באופן לא מידתי. בינתיים, שני החולים היחידים שידוע עליהם בישראל הם אותם נוסעי הספינה - שהובאו לארץ על ידי המשרד עצמו. "הם בבידוד כפול מעבר לבידוד הרגיל שיש בתל השומר, מדובר בעוד בידוד בתוך בית החולים" אמר ליצמן.

השר טען כי מטרת המדיניות המחמירה שנוקט משרד הבריאות בישראל נועדה בכדי "לשמור על בריאות הציבור". בנוסף, משרד הבריאות הנחה להפסיק את המסעות לפולין, "אנחנו חוששים, נחליט היום האם להכליל גם את איטליה ואוסטרליה ברשימת המדינות שמחייבות בידוד לאחר שחוזרים מהן".

השבוע החליט משרד הבריאות בצעד חריג לא לאפשר כניסה של תיירים מדרום קוריאה לארץ, ח"כ סיפר כי כרגע אין הנחיה מפורשת למנוע כניסה של תיירים למדינה, "יש סיבות בעד ונגד. מצד אחד, ראינו תסיסה גדולה במדינות הקורונה, במיוחד באיטליה. מצד שני, אירופה פתוחה לכל, המעברים פתוחים באיטליה לכל המדינות הסובבות. הכול פתוח".

אילה ציינה בפני השר שאוסטריה סגרה את גבולותיה עם איטליה, על כך השיב: "עוד סיבה לסגור". בעקבות קפיצת המדרגה במקרי הקורונה באיטליה, תהה יוכפז: "אם נסגור את השערים לאוסטריה ואיטליה, הם עשויים לעשות את אותו הדבר". שר הבריאות לא חושש מפעולות נגד, "זה לגמרי לא מעניין אותנו. אנחנו צריכים לשמור שהקורונה לא תגיע לישראל".

"אנחנו מפחדים"

מנכ"ל משרד הבריאות טען אתמול שישראל הבינה, כמעט בטעות, שיש בעיה עם התיירים הדרום קוריאנים. המדריך שליווה אותם למעשה שמע שחלק מהתיירים שלו נדבקו ועדכן את הגורמים הרלוונטים. גולן יוכפז תהה: "איך אפשר לחזק את הקשר עם המדינות האחרות כדי שמידע יעבור?"

"אנחנו עושים הכול שאנשים שבאים לכאן יגידו מאיפה הם מגיעים. יש דרכים אחרות, אבל אנחנו לא רוצים אותן, אנחנו רוצים לעשות את זה פשוט - שכל אחד יגלה לנו מאיפה הוא בא. אנחנו צריכים לשמור שהקורונה לא יכנס כאן. לצערי יש המון אינדיקציות שזה כבר כאן, לא במידה שאי אפשר להשתלט, אבל בהחלט אנחנו מפחדים מזה. לכן, אנחנו עושים הכול כדי לצמצם את הסיכונים" השיב.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שוהה כעת באוסטרליה. אילה חסון שאלה את שר הבריאות האם משמעות הדבר שישהה בבידוד לאחר חזרתו ארצה, "בבידוד לא, אנחנו עומדים עם לשכת הנשיא בקשר" ענה.

פרופ' אידלמן טען שהשר ליצמן וראש הממשלה נתניהו מלהיטים את נושא הקורונה מטעמים פוליטיים, בכדי להשפיע על הבחירות הקרובות, ומשום כך נוקטים בצעדים חריגים בטיפול בנגיף הקורונה ביחס לשאר המדינות בעולם. "זה מראה כמה הוא מבין ברפואה. במקום לשבח, דבר שאף פעם לא היה, שאנחנו נוקטים בצעדים טובים ומחמירים ורוצים למנוע מכולם. תסתכלו מה קורה בכל העולם, איזו בהלה יש, בכל אירופה ובכל המדינות, הוא טוען שאנחנו משתוללים? הוא פשוט ירד מדעתו".

'מויחל טויבס'

בהמשך התייחס לבחירות הקרבות: "אנחנו מעודדים מהסקרים האחרונים, שבהם הליכוד עולה". והוסיף: "אנחנו מתפללים שהתוצאות כמובן יהיו טובות, אנחנו צריכים לחזור להישגים שהיו לנו". על אף התחזקות הליכוד בסקרים, תמונת הגושים לא השתנתה ועדיין נדמה שאין גוש שיצליח להרכיב קואליציה. "אנחנו משתדלים ועובדים קשה. אני יודע דבר אחד, ראש הממשלה עובד, עשה דברים מדהימים, ויש רק ביקורת כלפיו כל הזמן".

ליצמן טען בתוקף כי לא ישב בממשלה בראשות כחול לבן, גם אם יוצע לו להמשיך בתפקידו כשר הבריאות. "אצלנו אומרים ביידיש 'מויחל טויבס' (פירוש: בלי טובות), לא רוצה טובות. לא אשב עם כאלה שהולכים לעשות מהפכה בסטטוס קוו, לא אצטרף לליברמן ולפיד, לא אהיה חבר איתם ולא אשב איתם". עוד הוסיף השר: "לפיד וקף אותי על כך שאני רוצה להעביר חולים לראשון לציון, אז יש לו טענות. הוא דואג לנדל"ן - אני דואג לבריאות".

שר הבריאות הדגיש כי: לא ישבנו ולא ניהלנו משא ומתן. יש פה ושם מישהו שרואה ששותים קפה בכנסת ואומרים שיש משא ומתן, אין שום משא ומתן". וסיכם: "אני קורא לציבור להגיע, זה בטוח להגיע לבחירות ואני רוצה שכולם יגיעו. הקמנו קלפיות ייעודיות לאלו שחלילה וחס יידבקו". 

עריכה: עופרי גליכמן

24/02/2020
הישארו מעודכנים

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן  |  צילום: פלאש90