103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"העברתי ביקורת מקצועית על גנץ ויעלון ואני עומד מאחוריה"

חה"כ עפר שלח על הביקורת שנשא על תפקודם של בני גנץ ובוגי יעלון בצוק איתן • על רה"מ: "האיש האחראי לפגמים בצוק איתן הוא נתניהו"


על פי תוצאות סקרי המנדטים שנערכו ביממה האחרונה, הודיעה מפלגת כחול לבן כי בכוונתה לפנות למצביעי העבודה-גשר-מרצ על מנת להחזירם למפלגה הגדולה ולמנוע זליגת קולות. חבר הכנסת עפר שלח (כחול לבן) שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז ב-103fm והגיב על הדברים: "בסופו של דבר התוצאות בקלפיות נקבעות על ידי מי יבוא להצביע".

"אני מדבר על תוצאות אמת, את הסקרים לוקחים בערבון מוגבל מאוד. אם הרוב בציבור שרוצה שינוי, הרוב בציבור שלא רוצה שב-17 למארס האיש שיכנס לבית המשפט, ירכין ראש וישמע שלושה כתבי אישום שאחד מהם הוא שוחד, יהיה באותו זמן גם ראש הממשלה הנבחר של ישראל, אם הרוב הזה יבוא - אנחנו ננצח".

בתקופה האחרונה עולות טענות כלפי יו"ר כחול לבן לפיהן אינו מתאים לעמוד בראשות הממשלה  משום שנכשל רבות בלשונו, בין אם בציטוט פתגמים באופן שגוי, בלבול שמות, גמגומים ודיבור לא רהוט. ח"כ שלח סבור שאין סיבה להתרגש, "אדם התבלבל בשם של מנחה או לא זכר פתגם ,שלו היה יותר מנוסה הוא לא היה מנסה לצטט מלכתחילה. אמא שלי נהגה לומר שעם מילים לועזיות צריך מזל - אותו דבר עם פתגמים".

מבין ארבעת האנשים שעומדים בראשות מפלגת כחול לבן, בני גנץ, יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי שלח בטוח שגנץ המועמד המתאים מביניהם לראשות הממשלה, "אני רגוע מאוד, בני גנץ הוביל את כחול לבן בשתי מערכות הבחירות הראשונות שהייתה המפלגה שקיבלה הכי הרבה קולות מהציבור". עוד הוסיף ח"כ וטען כי ויתורו של יאיר לפיד מהווה הוכחה שחברי המפלגה תומכים בגנץ, וקבע: "הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה ואני מאוד מרוצה מזה".

לדעתו, העיסוק התקשורתי לא ישפיע על תוצאות הבחירות וכי הסיבה שהתקשורת עוסקת בנושא היא "כי זה פיקנטי". הוא בטוח "שהציבור יודע שבני גנץ היה רמטכ"ל במדינת ישראל, ורמטכ"ל זה איש שנבחן לאורך דרך ציבורית של הרבה מאוד שנים, במחשבתו, ביכולת קבלת ההחלטות שלו ולא על ביכולת שלו לצטט פתגמים".

עופר שלח שימש 6 שנים כיו"ר ועדת המשנה לבניין הכוח, בזמן צוק איתן העביר ביקורת נוקבת על תפקודם של בני גנץ ובוגי יעלון. על כך השיב: "לא אמרתי שהם כשלו ,הייתה לי ביקורת מקצועית.  האיש האחראי היחיד, הן לקבלת ההחלטות בצוק איתן והן לכישלון המתמשך בגבול עזה מזה 10 שנים - הוא ראש הממשלה. הוא מפעיל הכוח במדינת ישראל, כל הכישלונות והפגמים שמצאתי בצוק איתן נופלים קודם בפתחו ולאיש הזה קוראים בנימין נתניהו".

אילה חסון תהתה מדוע הוא מגבה את תפקודו של בני גנץ באופן כה נחרץ לאחר שאמר בעבר כי "האחראים לכשלנו של מבצע צוק איתן הם ואני מצטטת: 'הם בוגי יעלון והרמטכ"ל בני גנץ'". ח"כ השיב: "זה לא נכון, לא אמרתי. כמו שרצים שקרים על גבי אשכנזי עם כל מיני אמירות שלו שהוא לא אמר כמוהסיפור שרץ בעניין העדה הדרוזית". ח"כ שלח התבסס על ההקלטות שנמצאות אצל רביב דרוקר אך בעניין הדרוזים מדובר בהקלטות אחרות שלדבריו, "אני לא מכיר שמישהו מחזיק משהו אחר".

אילה חסון סיפרה לח"כ כי היא מכירה באופן אישי את הנושא "שמעו אוזניי, הדברים נאמרו ביחס לעימאד פארס תת אלוף דרוזי שפוטר על ידי אשכנזי מהצבא, זה לא קשור להקלטות שרביב מחזיק או לא מחזיק זה קשור לשיחה אחרת". על כך השיב: "אני מכיר היטב את הפרשה ואת עימאד עצמו. אני העברתי, ואני עומד מאחוריה עד היום, ביקורת מקצועית כפי שהיה תפקידי כחבר כנסת. שום דבר ממה שהתגלה בצוק איתן, שום דבר בדרך הצבאית הארוכה ורבת העשייה של בני גנץ או בוגי יעלון, לא רק שלא פוסל אותם לכהן בתפקידים בכירים כולל ראש הממשלה, אלא נותן להם יתרון בתפקיד אל מול אנשים אחרים".

"הרשימה המשותפת לא תהיה שותפה בממשלה שלנו"

בשתי המערכות האחרונות אמנם כחול לבן קיבלה יותר קולות ממפלגת הליכוד אך במבחן התוצאה שתי המפלגות כשלו בהרכבת הממשלה. על סמך נתונים שהגיעו לידיו של שלח עולה כי 300 אלף איש שהצביעו לליכוד או לכולנו בבחירות הראשונות לא הצביעו להם בבחירות בפעם השניה. לטענתו, הסיבה לכך היא בגלל "התוכניות של נתניהו לגבי עתידה הדמוקרטי של מדינת ישראל, חוק צרפתי, מעמדו של בית המשפט, תקיפת כל מערכות אכיפת החוק במדינת ישראל".

על אמירת ה'רוב יהודי' של יאיר לפיד, מספר 2 במפלגת כחול לבן, אמר: "אמירה לא טובה, יאיר עצמו אמר שלא לזה הוא התכוון. אני אמרתי מראש שאני לא אוהב אותה". והתייחס לפרסומים לפיהם ממשלה בראשות כחול לבן תקום בשותפות עם הרשימה המשותפת: "הרשימה המשותפת לא תהיה שותפה בממשלה שלנו כמו שהרשימות הערביות לא היו שותפות מאז קום מדינת ישראל. זה גוש חוסם מול נתניהו, יש לכם ספק שהרשימה המשותפת תתנגד לממשלה בראשות נתניהו?"

כמו גם להשלכות המדיניות והצבאיות האפשריות כתוצאה ממהלך כזה: "ברגע שממשלה קמה במדינת ישראל, בשביל להפיל אותה צריך רוב של 61 חברי כנסת וממשלה חלופית. צריך להקים ממשלה שבראשה נתניהו ושר הביטחון הוא אחמד טיבי, כי השלט הנאה הזה 'לגנץ אין ממשלה בלי אחמד טיבי' – גם לנתניהו אין ממשלה בלי אחמד טיבי. האיש שהלך לעסוק עסקים בעניין החסינות שלו עם הרשימה המשותפת היה בנימין נתניהו".

התפרסמה ידיעה בעיתון 'דה מרקר' שחברה שעבדה בעבר עבור כחול לבן עובדת כיום עבור גורם המחובר לליכוד ומנסה לאסוף חומרים על יו"ר המפלגה, בני גנץ. על כך הגיב: "'פייר' אני אומר – לא מכיר את זה". והתייחס לטענות שעלו בסיבוב הבחירות הראשון לפיהן הוא היה האדם שרצה לאסוף נתונים על גנץ. "מדובר בשקר מההתחלה ועד הסוף, לא הייתה חפרפרת"

והוסיף: "זה עוד אחד מהשקרים שמפיצים ומהדהדים בתקשורת, ואין לי טענה כי התפקיד שלכם זה להדהד את הדברים האלה, ואז אתה צריך להסיר את זה כמו איזה מסטיק שנדבק לך לנעל". וסיכם: "ידיעה עיתונאית מצוצה מהאצבע. לא היה ולא נברא". לטענתו לא הייתה בשום שלב חפרפרת בכחול לבן על אף הפרסומים השונים וכי "ההקלטות היו מ'חוסן לישראל' עוד לפני שכחול לבן קמה, זה לפני החיבורים" וסיכם: "אני מוריד את השאלה מסדר היום. בני גנץ ויש עתיד ביחסים מצוינים, לא היה ולא נברא".

עריכה: עופרי גליכמן

26/02/2020
הישארו מעודכנים

עפר שלח
עפר שלח  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90