אראל סג"ל

טייסים נגד מכתב הטייסים: "לא לפסילת רצונות של חלק מהעם"

ערן תמיר וגיא בן צבי, יוצאי חיל האוויר: "מכתימים את החיל, צריכים הרבה חוצפה כדי לטעון שלאנשים מסוימים יכולת שיפוט נעלה"


ערן תמיר וגיא בן צבי, טייסים לשעבר בחיל האוויר, מתחו ביקורת על העצומה של יוצאי חיל האוויר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הבעיה היא שזה יצא מטעם ותיקי חיל האוויר", אמר תמיר, "אני מרגיש שפוגעים לי בחיל האוויר, שבשבילי הוא משפחה". השניים טענו כי הטייסים "משתמשים במותג של חיל האוויר כדי לומר לכאורה שהחיל הוא נגד ראש הממשלה".

גיא בן צבי סיפר שבשבוע שעבר ניסו לגייס אנשים שיחתמו. "אני חושב שבערך 75% מהמגיבים אמרו 'אנחנו נחתום ואנחנו מזדהים', מי בצורה יותר בוטה וקולנית, ומי בצורה של 'כן זה ראוי ואני אחתום'. אני לא יודע כמה חתמו באמת. לדעתו של ערן תמיר העצומה מובלת "על ידי 5% של שמאל קיצון, 60% חבר'ה תמימים שנגעו להם בבלוטות המוסר ו-35% שרואים קצת אחרת מה זו דמוקרטיה". 

ערן הביע צער על העצומה וטען כי "בסופו של דבר אנחנו מדברים על מעשה לא ראוי, לא אתי, לא נכון, שצובע את חיל האויר בצבעים פוליטיים". לדבריו, "השימוש ביוקרה של חיל אויר לקידום אינטרסים פוליטיים לא מקובל על רוב הטייסים ועובדה שרוב הטייסים לא חתמו על העצומה". הבעיה לטעמו של גיא בן צבי היא "שמשתמשים במותג של חיל האויר, שהוא מאוד חזק, כדי להגיד שלכאורה חיל האויר נגד לאפשר לנאשם בפלילים להיות ראש ממשלה. זה מה שמפריע לנו, הבעיה היא שזה יצא מטעם ותיקי חיל האויר". והודה: "אני מרגיש ממש שפוגעים לי בחיל האויר שאני מרגיש עדיין משפחה שלו".

סג"ל אמר שהמכתב מאפשר "מבט סוציולוגי מעניין מאוד על צה"ל" ותהה מדוע הטייסת נחשבת גם כיום ל'יוקרתית' לדבריו של ערן. על כך השיב לו: "יש את השופטים ואת המנכ"לים לכאורה והחברה שלנו נגררת" והתרעם: "בסופו של דבר צריך הרבה חוצפה כדי לטעון שרצונם הפוליטי של אנשים, שהיו טובים קצת יותר או פחות בתחום מסוים, יש להם יכולת שיפוט נעלה, ובוודאי שזה לא מקובל. הכרעה תהיה רק בקלפי ולא על ידי פסילת רצונו של חלק ניכר בעם".

ד"ר טאוב ציין בפני השניים כי על פי חוק אין מניעה שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה גם כשיש נגדו כתבי אישום, גיא הסביר כי "רובם שטחיים מידי כדי להתעמק בזה, ואלה שזה בוער בקרבם כמו זאב רז מוכן לכמת ולעוות כל דבר כדי לקדם אג'נדה פוליטית". לטענתו של ערן "יש חברים שמוסריים בעיני עצמם. בסופו של דבר לכל אחד בעבר יש אירועים שלא מתאימים לאחרים ובוודאי שלא צריך להקים משטרת מוסר". וסיכם: "אנחנו מגיעים למצב שיש תחושה שהקיצוניים באנשים מוכנים לשרוף את המועדון ולו רק בשביל להפיל את השלטון".

גיא הסכים עם דבריו של ערן ואמר: "אני חושב שמספר קטן של קיצוניים מוכנים לשרוף את המועדון על עיקרון אידיאולוגי, אופי הדיון היה שטחי" וסיפר כי בעברו שכנע באמצעות שיח מסודר אנשים  רבים בדעותיו הימניות. והוסיף: "אנחנו לא מגיעים לשיח כזה כשהוא מתנהל בתכתובות ווטסאפ או אימיילים ולרוב האנשים אין זמן להתעמק ולקרוא, כמו בספר של ארז תדמור 'הצבעת ימין קיבלת שמאל' שמסביר את כל המערך של השלטון שעדיין 'שמאל' למרות שהליכוד בשלטון 40 שנה, אני חושב שיש פה שטחיות".

 

עריכה: עופרי גליכמן 

26/02/2020
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm