103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"אנו מוכנים "לחטוף" מנתניהו, אך לשמור על גוש הימין"

חה"כ איילת שקד על הקשר של מפלגת ימינה עם רה"מ: "אם זה או נתניהו או גנץ, אני מעדיפה את נתניהו" • הוסיפה: התקשורת מעצימה את איתמר בן גביר


בעוד שלושה ימים תצעד מדינת ישראל לבחירות נוספות, זאת הפעם השלישית במהלך השנה האחרונה. לנוכח תוצאות הסקרים, מנסה מפלגת ימינה להשיג את הקולות האחרונים מגוש הימין. חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) שוחחה עם ניסים משעל וסיפרה על אסטרטגיית המפלגה.

בפתח השיחה התייחסה שקד לניסיון 'שתיית המנדטים' של הליכוד ממפלגתה: "אני חושבת שהם מנסים אבל לא מצליחים כי הציבור כבר בוגר של כמה מערכות בחירות. מבינים היטב שגודל המפלגה לא חשוב בכלל, מה גם שהליכוד היום יותר גדולה מכחול לבן ושגודל הגוש הוא מה שקובע. אני רוצה שתהיה שאיבה הפוכה, שאנשים מהליכוד יעברו אלינו כי הם מבינים שאם הם מצביעים ימינה זה כמו 2 פתקים בפתק אחד, כי אנחנו הולכים עם נתניהו והליכוד, אבל גם מקבלים ימין אידאולוגי, אמיתי, שמשנה ועושה".

אתם מזכירים לי את תסמונת האישה המוכה, חוטפים מכות מנתניהו וממשיכים לחיות איתו.
"נכון, כי אנחנו עושים מה שנכון למדינת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל, ולמרות שנתניהו תוקף אותנו, אנחנו לא מתכוונים להיכנס לזה בכלל. אנחנו מסתכלים על מה שנכון למפלגה שלנו ולגוש הימין, וההתכתשויות האלה בתוך הגוש הן לא טובות ולא נכונות, אז אם אנחנו צריכים להיות המבוגר האחראי, אנחנו נהיה".

כלומר, אתם מוכנים לחטוף ממנו מכות, ובלבד לשמור על הימין?
"כן".

גורל לא פשוט.
"נכון, יש לנו משימה לא פשוטה, ואני חושבת שהציבור, דרך אגב, מבין את זה, מעריך את זה, לא כל כך מתרשם מההתקפות האלה, וגם יודע שמי שרוצה באמת ממשלת ימין, זו רק ימינה. אחרי הסכם חברון, חבר כנסת מהימין שאל את נתניהו, 'למה נתת את חברון?' אז הוא אמר לו 'כי לא לחצתם עליי מספיק'".

כלומר נתניהו לחיץ?
"כלומר, אנחנו שינינו מציאות גם בעזרת לחץ. אם אנחנו לא נהיה כדי ללחוץ להחיל ריבונות אז אני אומרת לך שלא תוחל ריבונות".

אם ככה, את משכנעת אותי שבנימין נתניהו הוא אדם לחיץ. אתם לוחצים והוא הולך בדרככם?
"לא, אני אסביר לך. הליכוד מאוד תלוי בשותפות הקואליציוניות שלו. כשנתניהו ישב עם אהוד ברק, אז הוא נאם את נאום בר אילן, שחרר אלף מחבלים בעסקת שליט והקפיא את ההתיישבות ביהודה ושומרון. כשנתניהו יושב איתנו, אז נכנס השיח של החלת ריבונות, התחלנו לעשות שינויים במערכת המשפט. אין מה לעשות, האופי של הקואליציה תלוי בשותפות. הליכוד גם עשה את ההתנתקות, צריך לזכור את זה. לכן מי שהוא איש ימין אידאולוג, הבית שלו הוא ימינה".

טוב, אבל אתם בונים על זה שבלחץ אפשר להשיג אצלו דברים.
"זה כוח פוליטי, ככה זה עובד, ככה עובדת הפוליטיקה, וככל שיהיה לנו כוח פוליטי גדול יותר, ככה נוכל להשיג יותר דברים".

איך תחיי בשלום עם ראש ממשלה שבעוד שבועיים יחל משפטו בעבירות חמורות מאוד?
"ראשית, סיקור אוהד זו עבירה שהיא תקדימית, בואו נזכור את זה. דבר נוסף, אם נתניהו נבחר על ידי הליכוד בפריימריז ברוב גדול, והוא נבחר, ואם הוא ייבחר על ידי הציבור והוא יוכל להרכיב קואליציה, והחוק מאפשר לו את זה. אם אני שמה על כף המאזניים את שתי הברירות של או נתניהו במצבו או בני גנץ, אז אני מעדיפה את נתניהו".

ולהדחיק את העניין המוסרי? לא קיים?
"אני לא מדחיקה, הציבור חשוף היטב לכל הפרטים. אנחנו במערכת בחירות שלישית, הכול פורסם, כתב האישום פורסם, הכול ידוע".

ואת חיה עם זה בשלום?
"אני אומרת שוב, כשאני מסתכלת על המדינה שלי, ואני אומרת 'מי אני מעדיפה שיהיה ראש ממשלה, אם אלה האופציות, נתניהו או בני גנץ, אז אני מעדיפה את נתניהו'".

כלומר את מעדיפה ראש ממשלה עם כתבי אישום על פני בני גנץ?
"אני מסתכלת על המכלול כולו, כן".

בהמשך התייחסה גם לאפשרות שעוצמה יהודית לוקחת לימינה קולות, וטענה כי יכול להיות שאם הם היו מצרפים את יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר למפלגתם, היו עוברים מהם קולות לכחול לבן. "אז אי אפשר לדעת מה היה הדבר הנכון", אמרה והוסיפה: "היום התקשורת מרוממת אותו על מנת שישרוף כמה שיותר קולות לימין. הוא מקבל במה בכל מקום, אני לא מתכוונת לשתף עם זה פעולה. יש 4 מפלגות לימין, אני מקווה שציבור מצביעי הימין, יבחר כל אחד את המפלגה שמתאימה לו".

אותו ימין רך, ימין ליברלי, מעדיף את ליברמן.
"לא נכון. 5 דקות לפני השיחה איתך, קיבלתי 3 הודעות מחברים, שחברים שלהם הצביעו ליברמן והם מצביעים ימינה. אנחנו לדוגמה, מפלגה עם הכי הרבה נשים, הכי פמיניסטית, נשים מדהימות. אנחנו מפלגה שמטפלת בציבור החקלאי. אנחנו פונים להרבה קהל חילוני, ציוני מאוד, ימני, והם בהחלט באים אלינו".

עריכה: אמיתי דואק

28/02/2020
הישארו מעודכנים