103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"רוב הגנרלים שאני מכיר - נכשלים בפן הכלכלי באזרחות"

חה"כ ניר ברקת על רה"מ נתניהו: "על פי החוק, נתניהו מתכוון להישאר ראש ממשלה עד סיום ההליך המשפטי" • על סערת נתן אשל: "לא ראוי"


פחות מיממה לפני הבחירות השלישיות, חבר הכנסת ומועמדו של בנימין נתניהו לתפקיד שר האוצר ניר ברקת שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm והגיב על סערת ההקלטה של נתן אשל. 

נתן אשל מרים מסך על שיטת נתניהו לליבוי השנאה.
"ראש הממשלה התנער, הוא התנצל, עברנו הלאה. הליכוד היא תנועה מאוד פלורליסטית, אני חושב שיש בה את המגוון הגדול ביותר במדינה, בין חילונים למסורתיים, לדתיים, לחרדים, ללא יהודים - כולם יודעים לעבוד ביחד, ככה זה גם יישאר ואנחנו גאים על כך".

למה ממשיכים להעסיק אותו?
"לא בוחרים בו, בוחרים בראש הממשלה נתניהו, בי כשר אוצר, בנו בליכוד, בדרך, במנהיגות, בוחרים בנו, וזה בדיוק מה שיש מחר. האתגר הוא מי יוביל את המדינה, הבחירות הן על עתיד המדינה במדיני-ביטחוני, בכלכלי-חברתי. אי אפשר להשוות בין שתי תפיסות העולם, ואני חושב שכמה שעות לפני פתיחת הקלפיות צריך להתמקד בזה".

בהמשך התייחס ברקת להצהרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, איתו ועם מאי גולן, שבמסגרתה נאמר כי כל סטודנט יקבל מענק מימון לשנת לימודים ראשונה. אלא שהבטחה כזאת כבר נאמרה מפי מפלגת הליכוד בבחירות 2009. "קודם כל זה דבר נכון לעשות, אני מכיר את הנוער שלנו, במיוחד משרתי הצבא", אמר ברקת והוסיף: "אני בהחלט חושב שכשראש הממשלה מצהיר דבר כזה בקולו, יחד איתי, יהיה לזה תוקף. אני משוכנע שנצליח לעמוד ביעד הזה, הוא אחד מני רבים של רפורמות עמוקות שאנחנו רוצים לממש בקדנציה הקרובה, ונראה לי לא בשמיים. אין לי ספק שזה בר ביצוע. אתה קצת סקפטי, אני יכול להבין אותך. כיזם, כאיש עסקים וגם כראש עיר, אמרו לי 'איך תצליח, אתה מכניס את הראש שלך לעיר ירושלים - ראש בריא למיטה חולה', עכשיו אומרים לי כולם, 'מה אתה מחפש צרות? כל מי שנכנס לאוצר לא מצליח'. אני מסתכל על חזון, על הסתכלות קדימה, ובתחושת שליחות, יודע שנוכל לממש את הדברים הללו".

היית ראש העיר ירושלים, חשיבות הבנייה בהר חומה ובגבעת המטוס מוכרת לך, החשיבות האסטרטגית של E1 ידועה לך. איך זה שכל השנים נתניהו התנגד, ורק עכשיו לפני הבחירות הוא נזכר שצריך לבנות שם? ומה יהיה עם חאן אל אחמר?
"קודם כל אני רוצה להזכיר לך את התהליך שעברנו עם הממשל האמריקני - כשאני נבחרתי במקביל לראש הממשלה נתניהו, והתחלתי להיות ראש עיר, זו גם בתקופה שאובמה, נשיא ארצות הברית נבחר, והוא לא אישר בנייה בכלום, 8 שנים".

אבל עברו כבר 3 שנים, אתה יודע שהיה אישור.
"8 שנים הייתה עצירה. עכשיו ב-3 שנים הללו, קודם כל האמריקנים הכריזו על ירושלים כבירת ישראל, העבירו את השגרירות, לאחר מכן הכרה ברמת הגולן, עכשיו הם הצהירו שההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן לא חוקיות, עכשיו הם מדברים איתנו על לאשרר - אחרי שנגמור איתם את נושא המפות - על החלת ריבונות על היישובים הישראלים בצפון ים המלח והבקעה. אז הדרך שבה בחר ראש הממשלה נתניהו, שאני חושב שהיא נכונה, ללכת שלב-שלב, דבר-דבר, לעשות עוד דבר ועוד דבר, ולהכניס אותנו לתהליך בריא. להכריז היום על E1 בגיבוי של האמריקנים, נעשה בצורה הדרגתית אחרי הישגים שהיו לנו, ועוד יהיו לנו. אני משוכנע שעוד יהיו לנו הרבה הישגים. נכון לעשות אותם אחד אחרי השני".

ולמה הוא בלם בנייה בגבעת המטוס ובהר חומה כל השנים? 3 שנים אחרונות, אחרי אובמה כבר, שבוודאי טראמפ לא היה מתנגד לבנייה בירושלים.
"תראה את כל הצעדים שנעשו - ונעשו בצורה חסרת תקדים, צעדים מדיניים בין-לאומיים - קיבלנו מהם גיבוי אמריקני, ובסופו של דבר העולם השלים עם זה. אני חושב שאם היית שם את הכול במכה אחת, אני לא בטוח שנקבל את אותה הסכמה או השלמה גם של העולם הרחב וגם גיבוי של האמריקנים. אז הדרך שבה בוחר ראש הממשלה לנווט אותנו בים הסוער הבין-לאומי, בהצלחה אחרי הצלחה, בצורה אחראית, מבוקרת, והעובדה היא שזה נשאר יציב אחרי ההחלטה, במקום לייצר מהומות".

"ראש הממשלה בוודאי מתכוון להישאר בתפקיד עד סיום ההליך המשפטי שלו"

באחד הראיונות בשבוע שעבר, התפלק לראש הממשלה החוק הצרפתי, אחר כך הוא הכחיש. ואתמול התפלק לו איזה משפט, שבדיעבד הפך לכותרות - 'יש דיבור שהשופטים במשפטי שמאלנים, אני ממתין להכחשה של הנהלת בתי המשפט בעניין הזה'. אתה מתחבר לחוק צרפתי רטרואקטיבי ולאיום מרומז על שופטים בישראל?
"לא, אני גם חושב שראש הממשלה אמר בצורה מאוד ברורה שגם הוא לא. יש לו תהליך משפטי, אני רוצה להזכיר שעל פי החוק, הוא לא רק רשאי, הוא בוודאי מתכוון להישאר ראש ממשלה עד סיום ההליך המשפטי שלו. אני רוצה גם להזכיר לכולנו שהוא חף מפשע עד שיוכח אחרת, ולכן אני שם בצד את כל ההליך המשפטי ומתמקד ברפורמות העמוקות שאנחנו רוצים להעביר, בהמשך הישגים מדיניים שראש הממשלה הכריז עליהם, שמאוד משמעותיים לנו פה בחיים במדינה, ואין לי ספק שאנחנו כולנו צריכים להכריע את הבחירות, לא להשאיר את הדברים פתוחים, ואני משוכנע שנוכל להמשיך ולהשיג הישגים דרמטיים כפי שקרה בעשור האחרון".

כשהוא בעצם כל בוקר משכים קום ונוסע למחוזי בירושלים?
"אני חושב שראש הממשלה עושה היום 100 פעולות במקביל, יעשה 101".

כשאהוד אולמרט היה מסובך בחקירות, עוד לפני כתבי אישום, הוא קרא לו, ולא רק הוא, גם רבים מהליכוד, ללכת ולהגן על עצמו וחפותו, ולא מתוך לשכת ראש הממשלה.
"אני מסתכל על הדברים בפרספקטיבה רחבה, אין לי ספק שראש הממשלה נתניהו הוא הבן אדם המוכשר ביותר, המתאים ביותר, בעל הניסיון הגדול ביותר. ובהשוואה לבני גנץ, שאגב אני מכיר אותו, אנחנו לחמנו יחד, יש לנו הערכה הדדית אישית כלוחמים, אבל אין לו ניסיון פוליטי".

הוא לא רק לחם, הוא גם אחר כך נהיה רמטכ"ל.
"חד משמעית, ועל זה אני מעריך אותו. אבל אני אומר שרוב הגנרלים שאני מכיר, כשהם יוצאים לאזרחות, הם נכשלים בפן הכלכלי..."

אמרת שנתניהו הכי מוכשר וכו', ואחריו? אתה?
"אנחנו לא ממהרים לשום מקום, אני רוצה לראות את ראש הממשלה ממשיך. כל יום ושנה שראש הממשלה מכהן בתפקידו זה עושה טוב לעם ישראל".

אנחנו מתכוונים אחרי 120.
"אז נדבר".

עריכה: אמיתי דואק

01/03/2020
הישארו מעודכנים

ניר ברקת
ניר ברקת  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90