103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"האמירה שיצאה מתוכנו על ממשלת מיעוט עשתה נזק"

חה"כ איציק שמולי על תוצאות הבחירות: "מפלגתי קיבלה את התוצאה העלובה בתולדותיה" • על דבריו של עמיר פרץ על ממשלת המיעוט: לא הייתי אומר זאת


מפלגת העבודה-גשר-מרצ ללא ספק נחלה מפח נפש כבד בבחירות לכנסת ה-23 שחלו שלשום (ב'); שלוש המפלגות שאיחדו כוחותיהן הצליחו לגרוף פחות מנדטים משהשיגו טרום האיחוד, והגיעו ל-7 מנדטים בלבד. חבר הכנסת איציק שמולי (העבודה) שוחח עם בן כספית וינון מגל בתוכניתם ב-103fm והגיב לשמועות על עריקת חברי כנסת מהמפלגות השונות. 

"יש רק בעיה אחת עם כל הדיבור של העריקים, איתי אף אחד לא דיבר וכנראה שיודעים למה", אמר שמולי. אמנם מפלגת הליכוד היא המפלגה שקיבלה את מספר המנדטים הרב ביותר, אך לפי תמונת הגושים אין הכרעה אמיתית. לדבריו, מדובר ב"דמיונות שכנראה כרגע מייצרים בתוך המחנה הנגדי" וזו הסיבה "שמייצרים פה נרטיב שכאילו עוד רגע מישהו בא לערוק".

ח"כ רמז שאינו פוסל יציאה לבחירות רביעיות בכדי להימנע מישיבה משותפת עם בנימין נתניהו, "אנחנו נמצאים במצב שבו אין הכרעה. זו סוג של תמונת ראי למה שהיה בסבב הראשון רק הפוך. גנץ חגג עם נאום ניצחון ולא הייתה הכרעה, ונתניהו עשה את כל מה שהוא יכול, באופן לגיטימי כמובן, כדי לחסום את האופציות שלו בכנסת. זה היה מהלך כשר ולגיטימי אז, וזה מהלך כשר ולגיטימי עכשיו".

"בית המשפט העליון שגה שנתן להיבא יזבק להתמודד"

בהמשך דבריו התייחס חבר הכנסת לאפשרות להקמת ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן, המתבססת על תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ וליברמן, ובה יעבירו סדרת חוקים עליהם יש קונצנזוס רחב; הגבלת כהונת ראש הממשלה ל-2 קדנציות בלבד, ראש ממשלה עם כתבי אישום לא יוכל לכהן, תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות, גיור ונישואים אזרחיים. "בחקיקות שנוגעות לדת ומדינה ומשנות פה סדרי עולם, צריך לנסות להגיע אליהם מתוך הסכמה רחבה. לגבי שאר הדברים בוודאי ובוודאי. אני בהחלט מצפה ואעשה כל מה שאני יכול, אם התוצאות באמת יאפשרו לנו לעשות את זה". והודה כי יתמוך בכך "שבני גנץ יחתור למהלך כזה בלי מורא, בלי בושה ובלי פחד".

"דיברתי הרי ברורות גם לגבי בל"ד והייתי הח"כ שתמך בבקשת הפסילה של היבא יזבק. אני אומר שכל עוד בל"ד תומכת ומקדמת חקיקה של מדינה כל אזרחיה, לדעתי בית המשפט העליון שגה שנתן לה להתמודד" הוסיף, ומנגד טען: "כשיש אדם כמו רפי פרץ שחותר תחת הרעיון של הקיום שלי ושל הקהילה שאני משתייך אליה בחברה הישראלית, גם עם הדבר הזה, בלשון המעטה, יש לי בעיה".

והבהיר כי: "אני לא מקביל ולא עושה השוואות בין בני אדם". לדבריו, "התופעות שיש בשוליים, בשני הצדדים של המפה הפוליטית, הן תופעות מסוכנות שמאיימות לנתץ גם את הממלכתיות וגם את המרקם העדין".

"לנתניהו אין רוב בכנסת"

חבר הכנסת שמולי הפנה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה ויו"ר 'הליכוד' וטען כי "הסיבה שאנחנו נגררים ממערכת בחירות אחת למשניה זה רק הניסיון החוזר שהיה של נתניהו, להשתמש בכנסת כמגן מפני כתבי האישום הפלילים שלו - עם חוק צרפתי, חוק החסינות ועכשיו התקפה על מנדלבליט". וציין: "נתניהו הביא הישג עצום בקלפי ועדיין המשמעות זה לא שהוא מחליף את בתי המשפט וזה לא שהוא מפטר את היועמ"ש לממשלה".

ינון מגל תהה מדוע הוא מאשים את ראש הממשלה בבחירות, הרי במידה והחוק לא היה מאפשר לנתניהו להתמודד לראשות הממשלה, או לקבל מנדט להרכבת הממשלה - הוא לא היה עושה זאת. כמו כן, ציין כי כ-2 מיליון אזרחים בחרו בנתניהו ובגוש הימין שהצהירו על תמיכתם בו לראשות הממשלה. "זו דמוקרטיה, זה מה שבחרו" התרעם מגל. שמולי השיב: "הדמוקרטיה היא הרבה דברים, היא לא רק שלטון הרוב", והזכיר כי "לנתניהו אין רוב בכנסת".

חברי מפלגת העבודה ממתינים לתוצאות הסופיות שיפורסמו לאחר ספירת כל קולות הבוחרים, מתוך אמונה שכל מנדט יכול להשפיע רבות על מרחב האפשרויות להרכבת הממשלה. שמולי טען כי יש הבדל משמעותי בין מצב בו גוש הימין עומד על 60 מנדטים, לבין מצב בו גוש הימין עם 59 מנדטים. לכאורה מדובר במנדט בודד, אך לטעמו מדובר על "מצב שבו נתניהו כן יכול להשביע ממשלה, למצב שהוא לא יכול להשביע ממשלה".

"הקמפיין לא הוכיח את עצמו"

שמולי העביר ביקורת על קמפיין הבחירות של המפלגות בגוש המרכז-שמאל וטען כי "במקום שיתוף פעולה וטכס עצה ביחד, מה שהיה בקמפיין זה ירי הדדי של כולם בכולם, בתוך המחנה שרצה לראות שינוי בבחירות האלה". הוא סבור כי "זה היה דבר מטופש לחלוטין וחלק מחשבון הנפש שאנחנו צריכים לעשות". ח"כ מכיר בכך "שהיו גם דברים טובים בקמפיין, אבל בסוף כשהגענו לתוצאה כל כך דלה, אז וודאי שהקמפיין לא הוכיח את עצמו. בלשון המעטה".

כמו כן, התייחס לקמפיין שכחול לבן ניהלה כנגדם וטען כי "במקום להפנות את האנרגיה שלהם לכיוון המרכז, לעשות את מלאכתם ולהביא משם את הקולות. מה שהם עשו גם הפעם, הם בחרו להפנות את כל האש הפוליטית לכיוון מפלגת העבודה, השותפים הטבעיים שלהם. מה שקרה ב-36 השעות האחרונות היה דבר מיותר ומטופש שלא הועיל לכחול לבן ולמפלגת העבודה". שמולי הסביר כי מטרת האיחוד ומטרת שלוש המפלגות בסבב הבחירות הנוכחי הייתה "למקסם את הכוח של המחנה כמחנה".  

לשמולי יש ביקורת חריפה על עמיר פרץ ('העבודה') על כך שהצהיר מספר ימים לפני הבחירות שיש 'דיל' להקמת ממשלה עם הרשימה המשותפת. לדעתו, ההצהרה פגעה בסיכויי הגוש והודה כי הפעם האחרונה ששוחחו הייתה "במהלך הקמפיין" והצהיר כי לא היה אומר זאת במקומו של פרץ. ח"כ טען בתוקף כי הצהרתו של פרץ הייתה משוללת כל בסיס וכי לא היה הסכם בין המפלגות, "לא היה קשר בין האנשים. האמירה שיצאה מתוכנו על ממשלת מיעוט, שכביכול כבר נסגרה, פגעה באופן חמור ביותר בכחול לבן".

הדרך לשיקום גוש המרכז-שמאל לשיטתו היא "להמתין לתוצאות ולראות אילו אופציות עומדות בפנינו, להחליט עליהן ביחד כמחנה, ולהעמיד מחדש על הרגליים את המפלגה שלי, שקיבלה פה את המהלומה הקשה ביותר בתולדותיה. התוצאה העלובה ביותר מאי פעם למפלגת העבודה". וסיכם: "בסוף גם מפלגת כחול לבן וגם מפלגת העבודה ניזוקו קשות מכל ההתקפה ההדדית הזאת".

עריכה: עופרי גליכמן 

04/03/2020
הישארו מעודכנים

איציק שמולי
איציק שמולי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90