103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

ח"כ מרב מיכאלי: "לשבור את הכישוף"

"יש פה 62 ח"כים המייצגים רוב בציבור שלא רוצים את שלטון הימין ונתניהו", אמרה לניסים משעל ולגיא פלג, "יש להקים מזה ממשלה מתפקדת"


חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה-גשר-מרצ) שוחחה עם ניסים משעל וגיא פלג בתוכניתם ב-103fm על האפשרות לחוקק חוק שימנע מראש ממשלה לכהן במידה ומתנהל מהלך של כתבי אישום כנגדו. כלומר, חוק שיבלום את בנימין נתניהו וימנע ממנו הקמת ממשלה. כמו כן, התייחסה לאפשרות להקים ממשלת שמאל-מרכז על אף תוצאות הבחירות: "הרוב רוצה לסיים את שלטון נתניהו והימין".

ח"כ מיכאלי הודתה כי "זאת לא יוזמה שלי אז לא עקבתי מקרוב" וטענה כי זו יוזמה משפטית, אך "היועמ"ש לכנסת הבהיר אתמול שזה לא יהיה אפשרי מבחינה פרוצדוראלית". וסיפרה כי לה יש יוזמה אחרת, "בעיני הדבר שצריך לעשות זה לממש את הרוב שיש בציבור, פעם שלישית ברציפות, רוב שרוצה לסיים את שלטון נתניהו והימין ופשוט לממש אותו מבחינה פוליטית ולהרכיב ממשלה. ממשלה של 62 חברות וחברי כנסת".

62 חברי הכנסת שמיכאלי מתייחסת אליהם הם חברי - כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ, הרשימה המשותפת וישראל ביתנו. טרום הבחירות אביגדור ליברמן ('ישראל ביתנו') הכריז כי לא ישב בממשלה עם נתניהו אך גם הכריז כי לא יישב עם הרשימה המשותפת, לא בתמיכה, לא בהימנעות, ולמעשה בשום קונסטלציה אפשרית. ח"כ נותרה אופטימית וטענה כי "הגיע הזמן להכיר בזה שצריך למצוא דרך לשתף פעולה. פוליטיקה היא 'אומנות האפשר', אין שום סיבה שלא תהיה כאן אפשרות למצוא משותף".

עוד הוסיפה ח"כ: "אלוהים יודעת שמכנה משותף אחד יש, יש פה 62 חברות וחברי כנסת שמייצגים רוב בציבור שלא רוצה את שלטון הימין ונתניהו. צריך להקים מזה מפלגה מתפקדת, צריך לשבור את הכישוף הרע הזה שאומר הרוב הזה לא יכול למשול, המיעוט השני יכול למשול בכל מיני תרגילים מכוערים ומלוכלכים ככל שיהיו, אבל הרוב לא יכול". והתרעמה: "זה עיוות של הדמוקרטיה וזה דבר שלא יכול להימשך".

המפלגה הגדולה בגוש המרכז-שמאל היא כחול לבן ובראשה בני גנץ שהכריז אף הוא טרום הבחירות, באופן שלא משתמע לשני פנים, כי אינו רואה ברשימה המשותפת פרטנרים לגיטימיים להקמת הממשלה. פלג תהה כיצד גוש המרכז-שמאל יוכל להקים ממשלה, אם בכלל. "שמעתי את ליברמן, קראתי בעצם, אחרי הבחירות אומר 'אני לא אשב עם נתניהו והחרדים', לא שמעתי אותו אומר - 'לא אשב עם המשותפת או אשתף פעולה עם המשותפת אחרי הבחירות'" השיבה חה"כ.

"לגבי הבטחות הבחירות יש לי 4 מילים בשבילך- 'אני אמוטט את שלטון חמאס'", אמרה מיכאלי. "ברגע שיש מפלגות שמתבצרות יחד עם אדם, ממש משתעבדות מרצון, או לא מרצון, לאדם שלא מאפשר את מה שאמור לקרות במדינה דמוקרטית, שבה יש משטר פרלמנטרי, יש משא ומתן עם מפלגות והולכים לקואליציה, יש רוב ממול שרוצה להחליף את הממשלה הזאת וכבר פעם שלישית ברציפות. זה דבר לא סביר שראשי הגוש האלה לא יהפכו את עצמם גם כן לבלוק ויממשו את הרצון הציבורי".

מיכאלי מכירה בכך שליברמן נותר לשון המאזניים, ובמידה וייבחר לא לשבת בממשלה בשותפות עם הרשימה המשותפת לא יוכל גוש השמאל להרכיב את הממשלה הבאה. "לכן, אני קוראת לליברמן, איימן עודה, עמיר פרץ היו"ר שלי ובוודאי לבני גנץ שהוא יו"ר המפלגה הגדולה ביותר בגוש - לא להתפנק, לא להתבטל ולעשות את מה שבצד השני לא מהססים לעשות. יש הזמנות לוקחים אותה בשתי ידיים וממששים אותה, קודם כל צריך להקים ממשלה ואחר כך אלוהים גדולה. בוא נראה איך זה מתפתח, לא צריך ללכת עם הראש בקיר". וסיכמה: "הגיע הזמן לפתוח קצת את הראש".

 

עריכה: עופרי גליכמן 

05/03/2020
הישארו מעודכנים

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90