פרופ' רפי קרסו

עד הקיץ זה יעבור?

פרופ' קרסו הסביר מדוע ייתכן שהקיץ ישמיד את התפשטות נגיף הקורונה: "לחות וחום הורסים אותו"


בסוף הקיץ נדע את התשובה: לאחר שגה נגיף הקורונה קורבנות רבים ברחבי העולם, הצליחה בהלת הקורונה להגיע גם לארץ ולהדאיג את האזרחים המודאגים ממילא. על פי הדיווחים האחרונים, 25 ישראלים זוהו כחולים בנגיף, זאת לצד האזרחים הרבים שנדרשו להיכנס לבידוד בבית ובבתי החולים.

אך שמועה שהגיעה לאוזני הישראלים מפיגה לאט לאט את החששות – שנגיף הקורונה עתיד לפוג עם בוא הקיץ, החום והלחות. האם יש דברים בגו? זאת בדיוק השאלה ששאל המאזין בתוכניתו של פרופסור קרסו כאשר עלה לשידור: "מדברים על האפשרות שבקיץ הקורונה תעבור, רציתי גם לדעת האם יש סיכוי שהמחלה הזאת תהיה כמו שפעת או קלקול קיבה או דברים מאוד נפוצים וניאלץ לחיות עם זה. בנוסף, רציתי לדעת כמה וירוס כזה שוקל אם אפשר בכלל למדוד אותו?"

פרופסור קרסו, שהקדיש את תוכניתו לנגיף הקורונה שמלחיץ רבים מאזרחי המדינה, דאג להרגיע את הרוחות הסוערות והשיב לשאלתו של המאזין: "זה וירוס שאי אפשר לראות אותו במיקרוסקופ רגיל, לכן גם המסכות האלה מצחיקות כי הוירוס עובר בין נקבי המסכה, ואף הוסיף: "אם לחות וחום הורסים את הוירוס, אנו לא יודעים איך המחלה תתנהל. אך אם לוקחים את ששת וירוסי הקורונה שאנו מכירים שהגנטיקה שלכם דומה מאוד, הם נעלמו בקיץ כי החום לא מאפשר להם להתפתח. שפעת יש בחורף גם כי התנאים בקיץ פחות טובים להתפתחות הוירוסים, וגם כי אנחנו נמצאים בחדרים פחות סגורים ויותר מאווררים". 

תוך שנה אני מניח שיהיו לנו גם נוגדנים וגם חיסון

בהמשך דבריו, חזה פרופסור קרסו את ההיערכות למיגור ההדבקה בנגיף בעתיד הקרוב: "זה יהיה בדיוק כמו שפעת רגילה. אני מניח שתוך שנה יהיה חיסון, ואני מניח שבשנה הזו, לפי הידע שיש לי ברפואה, אנו נוכל לבודד את הנוגדנים נגד הוירוס ונוכל לתת עירוי של נוגדנים לאנשים שמאוד חולים - תוך שנה אני מניח שיהיו לנו גם נוגדנים וגם חיסון". 

עריכה: מיכל קדוש

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
06/03/2020
הישארו מעודכנים

האם וירוס הקורונה יחלוף עד הקיץ?
האם וירוס הקורונה יחלוף עד הקיץ?  |  צילום: STR/AFP/Getty Images