103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"מרגיש כמו בסרט"

רופא אחראי במתחם חולי הקורונה בביה"ח שיבא תל השומר סיפר: "יש לי תחושה שצריך להתכונן לדברים רעים מאוד, שלאו דווקא יקרו"


ד"ר גדי סגל, רופא אחראי במתחם חולי הקורונה בבית החולים שיב"א תל השומר שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז בתוכניתם ב-103fm וסיפר על התמודדות בתל השומר עם מגפת הקורונה. "יש אצלנו 14 חולים, 12 במצב קל". בנוסף, התייחס לחששות הרבים בקרב הציבור: "חשוב להסביר לאנשים שאמנם המחלה היא בעייתית, אבל ברמת האישית, צריך לדעת שאפשר להתמודד איתה".

במתחם חולי הקורונה בשיב"א תל השומר נמצאים נכון לבוקר זה (ב') נמצאים 14 חולים, 12 במצב קל ו-2 במצב בינוני בני 52 ו-76.. ד"ר סגל הסביר כי "מי שסובל קצת משיעול וחום אבל מצליח לשרת את עצמו, להיות נייד ולא תלוי בחמצן - בהחלט אפשר להגדיר אותו כחולה קל. לעומת זאת, האנשים שיש להם ירידה בחמצון בדם, צריכים תמיכת חמצן, חלשים מכדי לעמוד, לא מסוגלים לשרת את עצמם וזקוקים לטיפול אנטיביוטי בגלל חשד לדלקת ריאות חיידקית - זה כבר מעלה אותם לדרגת בינוני".

ד"ר סגל שיתף בחוויותיו האישיות בהתמודדות עם הנגיף ואמר כי "אני לפעמים מרגיש שאני חי בסרט. זה מאוד מוזר, זאת חוויה דיסוציאטיבית כזאת כי אני כל הזמן עדיין מאוד מאוד אופטימי, ולי יש תחושה שצריך להתכונן לדברים רעים מאוד שלאו דווקא יקרו". לטעמו, "אני חושב שזו הדרך הנכונה שכל אחד צריך להתמודד עם זה, ברמה האישית וגם ברמה הלאומית".

בהמשך דבריו התייחס הרופא האחראי להשוואת הנגיף לשפעת רגילה: "אני רואה מחלה יותר ארוכה משפעת רגילה, מהלך המחלה הוא ארוך יותר, החום נמשך ימים ארוכים יותר, היא מתישה יותר ומאוד גורמת לחולשה". עוד הוסיף ואמר: "בשפעת, בן אדם נח בבית וברגע שהוא על הרגליים הוא מגדיר לעצמו שהוא יצא מזה, פה זה סיפור אחר בגלל העניין האפידמיולוגי. צריך לעשות לאדם שתי בדיקות שליליות לנגיף בטווח של 24 שעות, אז נקודת היציאה יותר קשיחה והיא באמת מתעכבת".

ד"ר סגל סיפר כי "יש פה אנשים שכבר הייתה להם בדיקה אחת שלילית והתפתחה לחיובית שוב. אני מניח שמערכת חיסונית כזו שבחלק מהמקרים היא טיפה הולכת צעד קדימה ושניים אחורה, ברוב המקרים לא". לטענתו, "זה לא מתג של 'און ואוף', הבדיקה היא בדיקה כמותית עם תוצאות רציפות של עומס נגיפי ומוגדר שמעומס מסוים זה כבר שלילי, זה לא שחור ולבן - כמו שאר הרפואה". עוד הוסיף ואמר: "אני מאמין שכל מי שנמצא פה - אנחנו נוציא אותו מהסיפור".

החולים המאובחנים למעשה מגיעים למתחם הייעודי בשיב"א לאחר שהתבשרו על ידי משרד הבריאות כי התוצאות של הבדיקות שלהם חיוביות. ד"ר סגל סיפר כי הוא מבחין בשני סוגים של חרדה בקרב אותם חולים. "האחד, עצם זה שאומרים לך שיש לך קורונה. אני מנסה להסביר לאנשים שאני 'נותן לאנשים בשורות הרבה יותר קשות מקורונה ואם זה מה שצריך לקרות לך אז שתהיה לך קורונה. אתה תצא מזה'. השני, יש אנשים שיש להם חרדה מאוד קשה - חרדה חברתית, הם חוששים שהם יצאו לא רק מצורעים אלא מנודים או חס ושלום שיאשימו אותם שהפיצו. דברים נוראיים".

וסיכם: "אני חושב שאנחנו כל הזמן לומדים יותר טוב איך לתקשר איתם. חשוב מאוד להסביר לאנשים שאמנם המחלה היא בעיתית ברמה האפידמיולוגית וצריך לעשות מאמצים רבים מאוד כדי להשתלט עליה, אבל ברמה האישית אני חושב שאנשים צריכים לדעת שאפשר להתמודד איתה. אני מקווה שלא נגיע לתמותה כמו באיטליה אבל אין לי ספק שצריך לעשות כל דבר שאפשר כדי לא להגיע לשם. אז כן, זה מרגיש קצת כמו בסרט".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/03/2020
הישארו מעודכנים

"מרגיש קצת כמו בסרט"
"מרגיש קצת כמו בסרט"  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90