103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

ליצמן: יכול להיות שחוזרים מארה"ב ייכנסו לבידוד

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה): "הייתי נוכח כשרה"מ דיבר עם סגן הנשיא מייק פנס, ולא היה שום ויכוח, הוא הסכים להכול"


נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ברחבי המדינה ומספר החולים עלה ל-39. שר הבריאות יעקב ליצמן ('יהדות התורה') שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז ב-103fm על התפשטות הנגיף, אבחון החולה הראשון, שמקור הדבקתו טרם ידוע, כמו גם לאפשרות שיוטל בידוד של שבועיים על כל מי שחוזר מחו"ל וחשף כי זה יכול לקרות עוד היום.

אתמול (א') קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן מסיבת עיתונאים בה הודיעו על הנחיות והפעולות שיבצעו בכדי למגר את התפרצות הנגיף בה כבר ידעו שמספר החולים יגדל במהלך הלילה. משרד הבריאות ציין פעמים רבות כי עיקר הפעולות שלו נועדו בכדי לאתר את שרשרת ההדבקה ובכך למנוע את המשך התפשטות הנגיף, כמו גם במטרה להקל על העומס בבתי החולים. השאלה המרכזית היום שמעסיקה את משרד הבריאות היא - כיצד נדבק עובד מד"א בנגיף הקורונה?

שר הבריאות אמר כי "גורמים במשרד הבריאות עושים תחקיר על כל מקרה ומקרה ולא בקלות הגענו למסקנות בכל המקרים. גם כאן נגיע למסקנות. בכל מקרה שהיה בדקנו ותחקרנו, היו תחקירים על תחקירים כדי להגיע לכל מה שהוא עבר, למי נתן יד, עם מי דיבר, עם מי נפגש, עשינו הכול" , והודה: "אני לא יודע נתונים. אני מקווה שבמשך היום נגלה מאיפה זה בא". במידה ולא ימצא מוקד ההדבקה של אותו עובד ייתכן והנחיות המשרד ישתנו, "אני אשאיר לאנשי המקצוע להחליט".

המשרד נקט במספר צעדי מנע שנויים במחלוקת לאורך התקופה וכעת שוקלים להוציא הנחיה לפיה כל השבים מחו"ל, מכל מדינות העולם, יחויבו בבידוד של שבועיים. יש הטוענים כי טרם יצאה הנחיה כזו מחשש מסנקציות או פגיעה ביחסים הטובים עם ארצות הברית, על כך אמר השר: "אני הייתי נוכח כשראש הממשלה דיבר עם סגן הנשיא מייק פנס ולא היה שום ויכוח או שאלה, הוא הסכים לכל הדברים ושום בעיה לא הייתה".

עוד הוסיף וטען כי הנושא יעלה לוועדת שרים שתקבע האם לאשר את ההנחיה מפני שלטעמו "זה ייתקן לזה תוקף חוקי יותר". והדגיש: "זו לא שאלה של אמריקה או לא אמריקה, יש עוד מדינות. השאלה היא אם להחליט על הכול", והודה כי "כבר במהלך הלילה ישבו לדון בכך".

אילה חסון שאלה את השר ליצמן האם "יש סיכוי שביממה הקרובה תצא הנחיה שכל השבים מארה"ב מחויבים בבידוד של שבועיים?" על כך השיב לה: "התשובה - בהחלט כן". שר הבריאות הסביר כי "עד עכשיו הייתה מדינה ועוד מדינה ועוד 2 מדינות - עכשיו זו החלטה גורפת לכל העולם". לדבריו, "אין טעם לעשות מדינה ומדינה, אם עושים - עושים את כולן".

קיימת אי ודאות גדולה לגבי הנגיף משום שזו הפעם הראשונה ששירותי הבריאות בכל העולם מתמודדים איתו. אז מה ידוע לנו לגביו? לפי השר -"זו שאלת המיליון, מי יודע? אני יודע כמוך". לדבריו, שירותי הבריאות לא יודעים שום דבר, "אף אחד לא יודע. זה מדביק את האנשים אחרת ממה שהיה ועובדה שלא רואים את זה בבדיקות דם רק בבדיקת משטח גרון, עובדה גם שבינתיים אנשים יכולים להסתובב בלי להרגיש כלום למרות שיש להם את הקורונה".

בהתבסס על הנתונים שבידיו אמר ליצמן כי אינו "רואה כרגע שיש איזה פתרון". הוא ציין כי "אנחנו בודקים עם הממשלה. נסייר היום גם במקומות שצריך לסייר אבל אני אומר חד משמעית, לא יודעים הרבה על הנגיף הזה וזו אחת הבעיות כאן". בהמשך, ציין לטובה את הועדה שעושה "עבודה נפלאה בנושאים האלה, הם שליחים שלנו בכל הדברים האלה ואני יכול להגיד שהם עושים עבודה רצינית, הם זהירים, אנחנו נגיע לזה ונבדוק". השר ליצמן ציין כי "אנחנו בגודל האוכלוסייה כמו בשוויץ, בשוויץ יש 300 מקרים ואצלנו יש 38".

בהמשך התייחס שר הבריאות גם לתוצאות הבחירות שהתקיימו לפני שבוע, לאפשרות להקמת ממשלת מיעוט של 'גוש ה-62' כמו גם לאפשרות להצטרף לממשלה בראשות כחול לבן. השר ליצמן לא בטוח שאכן תוקם ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן, העבודה, תמיכת הרשימה המשותפת וישראל ביתנו, "לכל כלל יש יוצא מהכלל, אני לא יודע אם גנץ הוא גנץ, אם יש לו את כל חברי הכנסת שלו או לא, ואני לא יודע בדיוק מה איווט זומם לגבי הערבים. יכול להיות שהשנאה שלו לביבי מעבירה אותו על דעתו אז הוא מסכים לשבת גם עם מחבלים".

והדגיש כי אינו קורא לכל ח"כ הערבים כך אלא התייחס בדבריו לח"כ היבא יזבק, "היא זאת שמשבחת את המחבלים". עוד טען כי גם אם הם יקימו ממשלה - לא אגודת ישראל, לא דגל התורה ולא ש"ס יצטרפו לשם" וסיכם את האפשרות: "שטויות במיץ". השר שלל כל אפשרות של ישיבה משותפת עם הרשימה המשותפת והבהיר: "חד משמעית אין מצב, אנחנו בבלוק הימני של נתניהו".

גולן יוכפז תהה האם משמעות הדבר שהם מכוונים לממשלה בראשות נתניהו או לממשלת אחדות בלבד, על כך השיב השר: "או בחירות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/03/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm