103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

אחיו של עמנואל מורנו: "לא בטוח שהיום זו אות גבורה להיות רמטכ"ל"

דן מורנו והרצל חג'ג', אביה של שיר חג'ג' ז"ל, סיפרו על המכתב ששלחו המשפחות השכולות לחברי כנסת שונים, בקריאה למנוע הקמת ממשלה בתמיכת המשותפת


לאור ההתבטאויות האחרונות של חברי כנסת רבים הקוראים לשותפות עם הרשימה המשותפת לצד אלו הקוראים להימנע מכך, 'פורום בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור שלחו מכתב הקורא למנוע הקמת ממשלת בתמיכת המשותפת. אביה של שיר חג'ג' ז"ל ואחיו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל שוחח עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב-103fm על הנושא וסיפרו על המניעים והתחושות הקשות שמלוות אותם.

הרצל חג'ג' סיפר כי "הכנו מכתב לא מסובך מידי, שאנחנו מתנגדים שכל אחת מהמפלגות, כולן, ישתפו פעולה עם תומכי טרור". הסיבה לטענתו היא כי "מבחינתנו אחמד טיבי ואיימן עודה, וראינו את הסרטונים והכל, הם מבחינתו תומכי טרור, דרשנו וביקשו במכתב שלא ישתפו איתם פעולה, לא בתמיכה ולא במשחקי מילים ולא שום דבר". עוד הוסיף ואמר: "תקימו ממשלה איך שאתם רוצים עם אנשים שהם לא תומכי טרור".

חג'ג' סיפר כי הם פנו לגבי אשכנזי, "לא הצלחנו להגיע אליו בשום צורה שהיא", בוגי יעלון, יועז הנדל, צבי האוזר וחילי טרופר. הוא הדגיש כי הם "מתכוונים להמשיך עם זה השבוע". מרשימת האנשים אליהם פנו מעטים הגיבו בחזרה, "בוגי יעלון, אחרי כמה שעות חזרה אליי העוזרת שלו – 'תשלח לי במייל', משהו יבש ומאז נעלמה. של הנדל והאוזר חמודות, אבל מרחו אותנו כל היום ובסוף אחרי הפרסום בגלי צה"ל פתאום הנדל הצליח לקבוע איתנו פגישה, והבנתי שהאוזר יותר עסוק אז יכול להיות שהיום או מחר יקבע איתנו".

לדבריו, חברי הרשימה המשותפת לא יוכלו להיות חלק מהממשלה "כל עוד אני רואה את סרטוני השהידים של אחמד טיבי אני רואה את איימן עודה מרים ידיים עם המפקד של החזית העממית בירושלים שחוליה מתוכם רצחה את רינה שנרב". והבהיר כי "אנחנו לא נגד ערבים, אני לא מצפה מהם להצדיע לדגל שלנו או לשיר את ההמנון, מי שרוצה לחיות איתנו בשלום 'אהלן וסהלן' - שיהיה בממשלה מצידי. שלא יתמוך מסביב". וסיכם: "ברגע שהראשים שלה, אחמד טיבי ואיימן עודה, תומכים במחבלים - אף אחד מהם לא יכול להיות".

סג"ל ציטט סעיפים מפרק 2 במצע של הרשימה המשותפת: 'הרשימה תאשש זכותו של העם הפלסטיני למאבק נגד הכיבוש ולמען החופש, בהיותו מאבק חוקי וצודק לשחרור, המבוסס על ערכים אוניברסאליים ועל החוק הבינלאומי. הרשימה תפעל נגד כל התוכניות האמריקאיות והישראליות הסותרות את הלגיטימיות הבינלאומית של המאבק הפלסטיני והחותרות לכפות פתרון בלתי צודק ולחיסול הסוגייה הפלסטינית. הרשימה תיאבק לשים קץ למצור על עזה'.

ורטהיים תהה "מה הבעיה המאבק הפלסטיני?" לטעמו המאבק מייצג את עמדות השמאל. סג"ל תהה האם ורטהיים טוען שמרצ "תומכת במאבק הפלסטיני לשחרור פלסטין" והוא השיב "בוודאי" והדגיש: "מישהו אמר מאבק אלים? מאות אלפי ישראלים שחיים בישראל, יהודים שחושבים שזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית ולמדינה פלסטינית"

חג'ג' הצטרף לדיון וביקר את ורטהיים, "הבעיה היא שאתה מקבל אותם כלוחמי חופש וחלקם לא רוצים חופש". ורטהיים טען כי הוא אינו היחיד שטוען כך וכי גם רמטכ"ל לשעבר אמר זאת. חג'ג' הגיב לדבריו וטען כי "זאת הבעיה שלנו - אני לא מבין איפה הם התקלקלו. כל הרמטכ"לים ושרי הביטחון התקלקלו איפשהו בדרך, הם התבלבלו בדרך".

סג"ל ציין כי "טיבי נפגש עם זורק רימון הלם על בני נוער, נכח במסיבת שחרור של מחבל שירה במשת"פ והיה יועץ של רוצח היהודים הגדול ביותר בהיסטוריה אחרי הנאצים – ערפאת". ורטהיים הגיב לדבריו של סג"ל וטען כי דווקא נתניהו היה זה שחתם על הסכם עם ערפאת. סג"ל התרעם ואמר: "מה אתה מבלבל את המוח? תראה מה אתם עושים 'שיקרתם את רבין, רימיתם את רבין , רצחתם את רבין', השמאל זה פשוט לא יאמן. עכשיו אתם מאשימים את ביבי בהסכמי אוסלו. נהדר. זה כבר שכתוב היסטוריה מוחלט".

עוד הוסיף סג"ל ואמר כי "טיבי קרא לרוצח ברגותי מפקד, לוחם וחבר. הילל את כרים יונס שרצח חייל, ואת מתכנן רצח גנדי ביקר בכלא, ואסיר שרצח חייל צה"ל, איימן עודה שמפלגתו הפיצה עלילה אנטישמית שישראל הקימה את 'דאעש', הוא אמר שנסראללה הוא גיבור, סירב להוציא גינוי נגד אסד כשהשתמש בגז כימי בחאלב". והבהיר: "בוודאי שמגיע לערביי ישראל ייצוג אבל מותר להתנגד למפלגה הזאת".

 חג'ג' הדגיש כי "אין לנו שום דבר נגד אזרחי ישראל אני לא מצפה שיצדיעו לדגל או ישירו התקווה רק שירצו לחיות איתנו בשלום . אלה שתומכי מחבלים, אלה שמחבלים הם האויבים שלנו ואנחנו נלחם בהם".

"לפה הגענו? משתפים פעולה עם אויבים?"

לשיחה הצטרף דן מורנו, אחיו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה. בפתח דבריו אמר כי הוא מאמין שאחיו היה מוותר על התואר הפיקודי שלו כיום, והדגיש כי הוא "אח של לוחם ואני מדבר מדם ליבי בהיבט של לוחם. אני מדגיש את המילה לוחם כי אני רואה שמשתמשים פוליטית הרבה מאוד רמטכ"לים בתארים שלהם, וגם ב'דו"ח בריק' האחרון. כדי להגיע לדרגות שלהם הם דרכו על הרבה מאוד מקומות".

לדבריו, "היום אנחנו רואים את הרגישות האנושית שלהם במבחן לא הפוליטי", והוא סבור כי הטענות לפיהן לאחים שכולים אין זכות לדבר או שלאחרים אין זכות להתמודד מול משפחות שכולות הן "פשוט חוצפה". הוא סיפר כי "יומיים לפני שעמנואל נהרג שני האחים שלי ישבו בלבנון ביחד, שניהם הורים למשפחות ושאלו אחד את השני 'אנחנו הורים למשפחות, אנחנו נמצאים במלחמה לא פשוטה בלבנון השנייה, יש לנו דרגת פיקוד שלא צריך לפרט מי שלח אותם לתוך הקרבות האלה, אנחנו באמת מוכנים היום בשנת 2006 לתת את נפשנו כמו שטרומפלדור אמר 'אני מוסר את נפשי'? האחים אמרו אחד לשני – 'כן'".

מורנו הוסיף כי "אנשים כאלו לא מתו סתם, אחים שכולים זה לא תאונה, זה לא מסכנים, זה אנשים שחיו בחוויה משפחתית והיו מוכנים לתת את דמם. אלה שעלו למעלה אנחנו צריכים לתת להם חשבון נפש". הוא פנה לדוד ורטהיים ואמר: "תאר לך אם היית, חס וחלילה, בן למשפחה מהשואה ומישהו היה עושה הסכם מביש, לא היית נותן דין וחשבון לאותם ניצולים מהמשפחה שלך? אז אנחנו כן נותנים דין וחשבון".

לטענתו, "הרבה פעמים השיקולים הפוליטיים זורמים בעורקים של אותם אנשים, שכמו שאמרתי דרכו על הרבה מאוד מקומות כדי להגיע לדרגות שלהם, לצערנו הרב". עוד התייחס מורנו למכתב הטייסים וסיירת מטכ"ל שהופץ טרום הבחירות והביע את דעתו על השימוש בתארים הפיקודיים: "לפי תוכן המכתב שהם נתנו היה שימוש ציני, ואני חושב שפה קו פרשת המים. עם כל הכבוד אני חושב שיש הבדל בין תמיכה פוליטית כזאת ואחרת שבה כן משתמשים בכל מיני דרגות, ולקחו בכוונה לוחמים מיוחדים, שאחי היה מתבייש בהתגאות הגאוותנית הזאת של הטייסים וסיירת מטכ"ל".

מורנו התרעם ואמר: "הוא בחיים לא היה משתמש במונחים האלה, הוא היה לוחם ברמ"ח איבריו. פשוט בושה, אני ממש מתבייש. אני צריך להסתכל על הזכר שלהם ולהגיד לפה הגענו? משתפים פעולה עם אויבים? מה זה לא ברור שלאנשים האלה אין את האינטרס המשותף של העם היהודי?" וסיכם: "אני לא בטוח שהיום זה אות גבורה להיות רמטכ"ל, זה מצער להגיד את זה. הרבה יותר מכבד אותי להתייחס לאחי כגיבור וכלוחם".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/03/2020
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm