103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אני לא מבינה איך לוי־אבקסיס יכולה לישון בלילה"

חה"כ תמר זנדברג תקפה את יו"ר גשר: "אני עדיין בהלם; אחת המעילות הפוליטיות הגדולות בפוליטיקה הישראלית - היא גנבה ורימתה את הפוזיציה שלנו"


חה"כ תמר זנדברג (העבודה-גשר-מרצ) הגיבה להודעה הדרמטית של יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי, שלא לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת: "אני בהלם עדיין. אני חברה בכנסת 7 שנים מטעם מרצ, מתוך ידיעה ברורה שזו מפלגה שתמיד תישאר נאמנה לאידיאולוגיה שלה ולערכים שלה ותבטא את זה בצעדים הפוליטיים שלה, שבחיים לא תעלה על דעתה לגנוב מנדט. בחיים לא יעלה בדעתה למעול באמון המצביעים שלה. לחשוב שאחת המעילות הפוליטיות הגדולות שנראו בתולדות הפוליטיקה הישראלית, תבוא מתוך רשימה שאנו חברנו אליה? זה דבר שלא מקובל עלינו. אצבע שאנחנו שכנענו מצביעים להצביע לה, היא זו שתמנע הקמת ממשלה?"

"עד אתמול בערב לא האמנתי שמישהו יעשה מהלך כזה. אורלי לוי בעטה בדלי ברגע שהתמלא, שזה באמת דבר בעיני בלתי נסלח ובלתי מתקבל. אני לא מבינה איך היא יכולה לישון בלילה. היא יודעת היטב, כי לא תמיד זה היה לרוחה, גם במהלך הקמפיין. היה האפשר לראות את החמיצות כשמתקבלת אצלה העובדה שהיא נמצאת עם מרצ או במפלגת שמאל" אמרה זנדברג. "אם יש מישהי שיודעת היטב מי המצביעים שהכניסו אותה לכנסת - זו היא", הוסיפה.

הצהרתה של חה"כ לוי-אבקסיס שינתה את המפה הפוליטית וכעת ממשלת המיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת הולכת ומתרחקת. חה"כ זנדברג אמרה כי "לא היה מצביע אחד שהצביע לנו שחשב שהוא מכניס אצבע שתמנע את הממשלה של גנץ. אני מדברת על העובדה שמתוכנו תהיה אצבע שלא תלך באופן ודאי ובטוח לממשלה של גנץ". עוד טענה כי לאורלי לוי עצמה, שאם היא הייתה חלק מהקמפיין הזה, באותו עולם ועל אותה הקרקע - לא אמור להיות לה שום ספק מיהם המצביעים שהכניסו אותה לכנסת".

מנגד, כחול-לבן טענו לפני הבחירות בכל הזדמנות כי לא ישבו עם הרשימה המשותפת או בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ, על כך אמרה זנדברג: חשבתי שמה שכחול לבן עשו אז זו טעות חמורה. חשבתי שהם עושים טעות גם מוסרית וגזענית וגם אלקטוראלית, טעות שפוגעת בממשלה של עצמם ומסתבר עכשיו כמה צדקתי".עוד אמרה כי קראה בתקופת הבחירות "להצביע העבודה-גשר-מרצ ולא לסמוך על כחול לבן, כי אי אפשר לדעת מה יהיה הסוף עם כאלה שלא אומרים מה שהם חושבים ולהפך".

לוי-אבקסיס איננה הראשונה להביע התנגדות לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, הנדל והאוזר ממפלגת כחול-לבן הצהירו כי לא יתמכו במהלך כזה. חה"כ טענה כי במקרה של "אורלי לוי יש משהו יותר גרוע מהנדל והאוזר שעשו מעשה שהוא בעיני של סוס טרויאני, מכיוון שהם באמת אמרו את זה והיא לא". עוד אמרה כי "היא ידעה טוב מאוד שהיא באה לחיבור אידיאולוגי עם השמאל. היא קמה, עזבה, נטשה, גנבה ורימתה את הפוזיציה שלנו".

היא הוסיפה לבקר את שותפתה לסיעת האיחוד חה"כ לוי-אבקסיס ואמרה כי "לקחת את קולות המצביעים, לגנוז אותם, לירוק בפרצוף של המצביעים האלה ולעשות ההפך ממה שהם חשבו, ידעו, קיוו וסמכו - זה באמת מעשה שלא יעשה". בהמשך אף קראה לה "להשלים את המהלך ולהחזיר את המנדט. לא לנו, אלא לציבור שבחר בה, הכניס אותה והיא פשוט ירקה לו בפרצוף, נטשה את מה שהוא ציפה ולהתפטר. בוודאי שאני מאוד אשמח. כמובן שלא נתקרב אליה יותר בחיים".

בן כספית ציין בפני חה"כ כי עופר שלח ('כחול לבן') רמז היום שבני גנץ צריך להשביע ממשלה בכל מקרה, גם אם באמצעות בל"ד ותהה מהי עמדתה בנושא. היא השיבה כי "בני גנץ צריך לעשות כל מה שהוא יכול על מנת להשביע ממשלה". ינון מגל הצטרף לדיון ותהה האם משמעות הדבר היא שיפעלו בכל דרך, ללא גבולות, "העיקר לא ביבי"? על כך ענתה: "יש לנו קוים אדומים, מועמד לראשות ממשלה שנאשם בשוחד זה אחד מהם, ממשלת ימין שתסכן את כל המזרח התיכון ותבעיר אותו עם הזיות סיפוח".

ינון המשיך ותהה מדוע היה צורך לפסול את בן ארי מהכנסת, אבל הם כן מוכנים להקים ממשלה עם אנשים, שלדבריו "תומכים בטרור כמו היבא יזבק ואנשים שמהללים את ערפאת ונסראללה". חה"כ זנדברג ציינה בפניו כי "כהנא חי מוכר כארגון טרור" אך הוא לא השתכנע ושאל - "וחיזבאללה לא"? היא הודתה כי "הרבה מההתבטאויות של היבא יזבק מקוממות אותי אישית מאוד" אך הוסיפה ואמרה: "היא לא ארגון טרור ולא מייצגת איזה התארגנות מוכרת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/03/2020
הישארו מעודכנים

חה"כ תמר זנדברג
חה"כ תמר זנדברג  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90