103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"זה לא הזמן להכניס מישהו ללא ניסיון כרה"מ"

השר זאב אלקין הגיב להצעתו של רה"מ לכחול לבן להקים ממשלת חירום בראשותו: "כל מי שמוכן להיות חלק מהאחריות צריך להיות בממשלה - מימין ומשמאל"


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומספר 4 בכחול לבן, גבי אשכנזי, שוחחו הלילה (ש') בנושא הקמת ממשלת אחדות, שפתח שוב חילוקי דעות קשים בקרב הצמרת בכחול לבן, זאת על אף הניסיונות לאחד כוחות. לפני מספר דקות, הציע ראש הממשלה לכחול לבן להקים ממשלת חירום בראשותו לחצי שנה, ובמידה ותהיה רוטציה הוא יכהן ראשון לשנתיים.  השר להגנת הסביבה וחבר הקבינט המדיני ביטחוני זאב אלקין שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב על הצעתו של נתניהו.

לדברי השר זאב אלקין יש 2 אפשרויות המונחות על השולחן, או ממשלת חירום לפרק זמן קצוב מאוד או ממשלת אחדות, מלאה ושוויונית. לטעמו, ממשלת האחדות צריכה להיות ממשלה פריטטית, "גם בפרקי זמן של רוטציה וגם בניהול ממשלה", והבהיר: "כחול לבן צריכים לבחור אם לקחת אחת מההצעות האלה". עוד הוסיף ואמר: "אני רוצה להיות אופטימי ולהאמין שהשכל הישר יגבר על כל הפרנויות ותיאוריות הקונספירציה, ואנשים יעשו מה שנכון למדינה".

הוא הציע לקיים "פגישה של שני המנהיגים, סיכום על עקרונות הבסיס. לעגן את זה לאחר מכן בצורה כזאת שהכול יהיה ברזל, ואף צד לא ירגיש מרומה או שעובדים עליו. צריך לשים את כל המשחק הפוליטי הקטן הזה בצד, לסכם את עקרי הדברים, להגיד לנשיא זה מה שהחלטנו וברור שבמסגרת הזאת, קריטי שנתניהו יקבל את המנדט". השר תהה: "נראה לכם שיש אופציה אחרת? בתקופה שבה אנחנו נמצאים, זה הזמן לעשות חילופים מוחלטים? להכניס מישהו שאין לו דקה ניסיון, לא רק כראש ממשלה אלא כשר, להתמודד עם כל זה?"

הרכב ממשלת החירום לדבריו של השר אלקין יכלול את "כולם, כל מי שמקבל את העיקרון של מדינה יהודית ודמוקרטית, ומוכן להיכנס ולהיות חלק מהאחריות צריך להיות בפנים. זה נכון לגבי המפלגות החרדיות, ימינה, העבודה, אביגדור ליברמן, נכון לכולם – גם משמאל וגם מימין". ינון מגל ציין בפני חה"כ אלקין כי מרב מיכאלי שהתראיינה בתכניתם קודם לכן ואף בן כספית טענו שהדבר לגיטימי והגיוני. לדעתו, "זה לא הגיוני", והודה כי הוא "מעדיף את האופציה מרחיקת הלכת של פתרון ל-4 שנים קדימה, וסופסוף לגאול את המדינה מהייסורים המיותרים האלה". מנגד, אמר: "במידה ויש עקשנות, ולא רוצים בכחול לבן והם ממשיכים בטיסה לשום מקום - אפשר להקים את הממשלה לחצי שנה".

אלקין הבהיר כי "אי אפשר להמשיך במשחקים הפוליטיים כאילו שום דבר לא קורה. אם רוצים לסכם על ממשלת חירום או אחדות אפשר להתכנס ולסכם על כל התפקידים, הרי שום דבר לא קדוש. אי אפשר מצד אחד לדבר ברצינות על ממשלת חירום או אחדות, ולהגיד מצד שני 'נעשה משהו שלא נעשה מעולם בכנסת רק כי בא לנו'". בדבריו התייחס לניסיון לבחור יו"ר חדש לכנסת וטען כי "תמיד בוחרים יו"ר כנסת כשיודעים מה תהיה ממשלה. לא היה מצב כזה שבחרו יו"ר כנסת בלי להבין אם יש רוב להקים ממשלה. אם לגנץ יש ממשלה זה לגיטימי לבחור יו"ר כנסת, אבל אין לו. לכן, זה לא הזמן למשחקים פוליטיים".

כמו כן, השר התייחס להחלטה לדחות את מועד פתיחת משפטו של ראש הממשלה ואמר: "שלושת השופטים במשפט של נתניהו הודיעו שהם דוחים את פתיחת המשפט", זאת לאחר ששר המשפטים אמיר אוחנה חתם על דחיית המשפט הלילה (ש'). בן כספית טען שהסיבה שהשופטים דחו את המשפט היא אכן בעקבות חתימת שר המשפטים אך חה"כ אלקין תהה: "הם דחו כי הם עובדים אצל נתניהו או אצל אוחנה?"

לסיום הביע את דעתו על השימוש באמצעים טכנולוגיים למטרת מעקב אחר האזרחים החולים כחלק מהמלחמה בנגיף קורונה: "זה פיקוח בדיעבד על חולים, להבין איזה אינטראקציות היו להם ועם מי הם נפגשו, כדי לא לסמוך רק על הנרטיב שלהם. אני חושב שיש לזה הצדקה גדולה. ברור שהחלטה כזו דורשת דיון מסודר איך עושים את זה. ההחלטה הזאת תצטרך לעבור את כל האישורים הרלוונטיים כדי להפעיל את זה, וכמו שיש פיקוח על הפעלת חוק שב"כ באופן כללי- יהיה גם על זה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

15/03/2020
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90